SYSTEM ZERO DUST I PRZECINARKI RUBI SERII DC-250

Rubi w swoich przecinarkach serii DC-250 przeznaczonych do cięcia materiałów ceramicznych zastosowało prosty i innowacyjny system ZERO DUST ograniczający w 100% powstawanie mgły wodnej zawierającej drobiny elementów obrabianych. Dzięki temu mamy czyste środowisko pracy i nie musimy usuwać powstałych w ten sposób zabrudzeń ze świeżo położonej glazury.

 

System ZERO DUST

Został opracowany przez inżynierów z Rubi w celu wyeliminowania wdychania wraz z drobinami wody szkodliwego pyłu kwarcowego powstającego m.in. podczas cięcia ceramiki budowlanej przecinarkami na tarcze diamentowe. Jak wiadomo, podczas chłodzenia tarczy diamentowej wodą pył powstający podczas cięcia jest usuwany za pomocą jej strumienia. Jednakże przy tym na skutek wysokich obrotów tarczy

powstaje też mieszanka mgły wodnej i pyłu, którą wdycha operator maszyny. Chociaż w porównaniu do ilości kurzu, z którym mamy do czynienia podczas cięcia tarczą diamentową na sucho, mgły wodno-kwarcowej jest niewiele, przyczynia się ona jednak w dużym stopniu do powstania nieuleczalnej i śmiertelnej choroby, jaką jest pylica płuc. W Niemczech w 2012 r. zmarło na nią ponad 2500 osób. Problem więc jest bardzo poważny i w Polsce często lekceważony.

Rubi_DC-250-3

Jego rozwiązanie zaproponowane przez inżynierów z Rubi polega na eliminacji rozprzestrzeniania się mgły wodno-kwarcowej. Jak łatwo można się domyślić, nie da się jej wyeliminować, gdyż powstaje ona bezpośrednio w strefie obróbki. Dlatego inżynierowie z Rubi opracowali specjalną osłonę z włosia w gumowym płaszczu. Jest ona zamontowana w głowicy przecinarek z tyłu osłony tarczy. Ponieważ włosie dotyka powierzchni obrabianego elementu, ogranicza rozprzestrzenianie się mgły już w miejscu jej powstawania. Podczas cięcia, zamiast rozchodzić się na boki, mgła osiada na włosiu i następnie, łącząc się w krople, spływa po nim do pojemnika na wodę. Płaszcz gumowy pełni rolę drugiej bariery dla mgły wodnej i zwiększa do 100% skuteczność działania systemu ZERO DUST. Jak widać, to bardzo proste, niezawodne i jednocześnie innowacyjne rozwiązanie nie tylko znacznie poprawia warunki pracy, ale też zmniejsza zużycie wody podczas cięcia, ograniczając czas marnowany na napełnianie nią zbiornika maszyny. Zostało ono opatentowane przez Rubi. Nadmieniamy, że tego rodzaju zabezpieczenie jest już wymagane prawem w krajach północnoeuropejskich, a w najbliższych latach będzie obowiązywało również w pozostałych państwach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. System ZERO DUST uzyskał już certyfikat Holenderskiej Organizacji Badawczej Nauk Stosowanych (TNO), z którą Rubi od lat współpracuje, dążąc do poprawy warunków pracy glazurników na całym świecie. Hiszpański producent system ten zastosował już seryjnie w swoich przecinarkach DC, DS, DX i DR.

Rubi_DC-250-4

Przecinarki Rubi serii DC-250

Serię tę tworzą dwa modele DC-250 850 i DC-250 1200 o długości cięcia odpowiednio 83 oraz 120,5 cm. Zastosowano w nich systemy chłodzenia wodnego oraz ZERO DUST i przeznaczono do cięcia płytek ceramicznych, gresu powlekanego, gresu porcelanowego oraz innych dekoracyjnych materiałów budowlanych. Można nimi wykonywać precyzyjne cięcie wzdłużne lub po przekątnej (model DC-250 850) i 60° (DC-250 1200). Maszyny bowiem wyposażono w stały przymiar czołowy i ogranicznik boczny 0–45° (DC-250 850) oraz przymiar kątowy (0-60°) z ogranicznikiem bocznym (DC-250 1200).

Rubi_ZERO_DUST-3

Prezentowane przecinarki Rubi serii DC-250 mają głowicę tnącą poruszającą się płynnie po odpowiednio wyprofilowanej szynie aluminiowej i stół roboczy wsparty na czterech składanych nogach. Na jednym z krótszych boków stołu zamontowano kółka ułatwiające transport urządzeń. Do ruchomego zamocowania głowicy na szynie wykorzystano łożyska ślizgowe, które dają maksymalną prostoliniowość i jakość cięcia. Głowicę tnącą można pochylać ukośnie do 45° przez obrócenie szyny, na której się porusza. Pozwala to np. fazować krawędzie glazury. Przy tym można też regulować zagłębienie

tarczy – służy do tego rękojeść ze sprężyną i blokadą. Przecinarki DC-250 Rubi wyposażyło w tarczę diamentową CEV PRO 250 mm umożliwiającą wykonywanie wysokiej jakości cięć. Glazurnik otrzymuje więc maszynę gotową do pracy.

 

Rubi_DC-250-5

W urządzeniach tych zastosowano nowoczesny silnik asynchroniczny o mocy 1,1 kW, zasilany prądem zmiennym 1-fazowym. Zabezpieczono go skutecznie przed wodą, a w system zasilania wpięto termiczny wyłącznik antyprzeciążeniowy i zastosowano włącznik różnicowo-prądowy, który chroni operatora przed porażeniem prądem i znajduje się w górnej części wózka. Ukryto go pod pokrywą z tworzywa sztucznego, która izoluje go od wody i pyłu.

Rubi_DC-250-1

Z kolei tarczę diamentową o średnicy 250 mm montuje się bezpośrednio na osi wirnika. Nie mamy więc w przecinarkach żadnych dodatkowych przełożeń, które mogłyby ulec awarii i powodować wibracje. W takiej konstrukcji maksymalna prędkość obrotowa wrzeciona jest tożsama z prędkością obrotową silnika i wynosi 2790 obr./min. Tarczę w przecinarkach Rubi DC-250 okrywa metalowa osłona z systemem ZERO DUST. Stół urządzenia pełni też funkcję pojemnika na wodę i mieści jej ok. 50 l. W jednej z przegród stołu zamontowana jest wydajna pompa, która wężykiem z regulowanym natężeniem przepływu dostarcza wodę do strefy obróbki w celu chłodzenia tarczy diamentowej i eliminacji pylenia. Omawiane urządzenia wyposażono w demontowalne ryflowane aluminiowe blaty robocze, które ułatwiają ich czyszczenie i konserwację.
Jak widać, przecinarki Rubi serii DC-250 to bardzo przemyślane konstrukcje. Głównie ze względu na modularność budowy – każdy element można odkręcić ręką, zdemontować, zmienić jego pozycję lub szybko dobrać optymalny układ narzędzi do rozmiarów ciętych płytek. Zestawy ważą 70 kg (DC-250 850) oraz 75 kg (DC-250 1200) i dzięki temu, że są wyposażone w kółka, do ich transportu potrzeba tylko jednejosoby.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar