System Rubi do szybkiego poziomowania płytek

Mamy dla glazurników bardzo dobrą wiadomość – dzięki bardzo prostemu, taniemu i prostemu w użyciu systemowi Rubi nie będą oni mieli problemów z idealnym wypoziomowaniem płytek.

 

 

Szczerze powiemy, że gdybym wiedział o istnieniu takiego rozwiązania, to bym je bez zastanowienia podsunął moim fachowcom. Choć byli oni wysokiej klasy specjalistami dbającymi o każdy szczegół swojej pracy, to jednak – przeważnie wbrew ich woli – ciężki gres podłogowy o wymiarach 30 x 60 cm zapadał się pod własnym ciężarem w niedostatecznie gęstej zaprawie. Niby w niektórych

miejscach różnice poziomów między płytkami nie przekraczają milimetra, to jednak dla wielu z nas – pedantów i perfekcjonistów – jest to karygodny błąd w sztuce płytkarskiej. Glazurników informujemy, że nie muszą się już obawiać klientów, którzy na pierwszym miejscu stawiają idealne wypoziomowanie płytek. Jest na to sposób.

Hiszpański producent narzędzi dla glazurników i budowlańców wprowadził właśnie do oferty system szybkiego poziomowania płytek. Są to w rzeczywistości plastikowe stopki z wystającą do góry ząbkowaną taśmą dociskową oraz kapturkami. Stopki układa się bezpośrednio na zaprawie, tak by wystająca z nich taśma trafiała w szczelinę między sąsiadującymi płytkami. Po ułożeniu dwóch płytek obok siebie na taśmę nakłada się plastikowy kapturek i dociska do powierzchni sąsiadujących ze sobą płytek specjalnymi „kombinerkami”. Docisk kapturka powoduje, że obie płytki ustawiane są na jednakowym poziomie. Wystające taśmy i kapturki wyrywa się tymi samymi obcęgami po zaschnięciu zaprawy klejącej. Kapturki są wielokrotnego użytku (do 25 razy).

Żeby system działał prawidłowo stopki z kapturkami trzeba rozmieszczać co 150-250 mm na każdej krawędzi płytki, pamiętając, by w miejscu, gdzie zbiegają się narożniki terakoty, zamocować 4 stopki. Łatwo więc przeliczyć, że na metr kwadratowy podłogi z płytek o wymiarach 30 x 30 cm potrzebujemy dokładnie 42 stopki i tyle samo kapturków. Dla płyt o wymiarach 120 x 60 użyjemy zaledwie 10 sztuk akcesoriów.

Jakie są więc zalety korzystania z systemu Rubi do szybkiego poziomowania płytek? Przede wszystkim stopki i kapturki pozwalają uzyskać praktycznie idealnie poziomą powierzchnię. Nie tylko umożliwiają precyzyjnie ustalić położenie każdego elementu terakoty, ale również stabilizują ją w czasie twardnienia kleju. Wydawać by się mogło, że układanie kolejnych elementów poza krzyżykami dystansowymi może powodować wydłużanie czasu pracy, jednak w rzeczywistości system Rubi skraca ją. Eliminuje bowiem możliwość położenia płytki na nieodpowiedniej wysokości. Glazurnicy często muszą po kilka razy odrywać płyty, bo np. okazuje się, że nałożyli zbyt dużo lub zbyt mało zaprawy. Zdarza się to często przy stosowaniu dużych elementów, gdzie równomierne rozłożenie kleju decyduje o estetycznym wykonaniu pracy. Stopki i kapturki są szczególnie przydatne przy wykładaniu powierzchni granitem lub marmurem. System zapewnia taką dokładność prac, że można śmiało zrezygnować z późniejszego szlifowania.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar