System odsysania pyłu GDE do szlifierek kątowych Bosch

System odsysania pyłu Bosch GDE, czyli czyste cięcie betonu, cegieł ceramicznych, terakoty czy kamienia, to obecnie konieczność wynikająca z zasad higieny pracy i ochrony pracowników przed szkodliwym pyłem.

Kto choć raz używał tarczy diamentowej i próbował ciąć szlifierką kątową np. cegłę ceramiczną, to wie, że nie jest to zadanie trudne, lecz brudne. Tumany kurzu wdzierają się bowiem w każdy zakamarek oraz osiadają na wszystkich możliwych powierzchniach i, co gorsza, również na pęcherzykach płucnych użytkowników elektronarzędzi, co z czasem prowadzi do pylicy płuc. Aby wyeliminować lub przynajmniej znacznie ograniczyć zapylenie, fachowcy od tego typu prac budowlanych mogą oczywiście skorzystać ze specjalnych wersji szlifierek

kątowych, zwanych bruzdownicami czy przecinarkami. wyposażonych w odpowiednie osłony z systemem odprowadzania pyłu. Problem jednak w tym, że na rynku elektronarzędzi wybór takiego sprzętu jest niewielki i wymusza na fachowcu posiadanie dwóch maszyn – zwykłej szlifierki kątowej do klasycznego cięcia i tej specjalnej wyposażonej w system odsysania. Firma Bosch postanowiła diametralnie zmienić tę sytuację i opracowała specjalne osłony, które nałożone na praktycznie każdą niebieską szlifierkę tej marki dbają o zachowanie czystości w miejscu pracy.

Pierwszą grupę osłon do szlifierek kątowych stanowią dwa modele oznaczone symbolami GDE 125 EA-S Professional i GDE 125 EA-T Professional. Literki „EA” w nazwie to skrót od angielskiego „Easy Adjust”, czyli w swobodnym tłumaczeniu „łatwy montaż”. Osłony zostały tak nazwane, ponieważ mocuje się je do głowicy szlifierek Bosch bez konieczności zdejmowania oryginalnych osłon metalowych. Mocowanie takiej osłony odbywa się w dwóch prostych krokach i zajmuje zaledwie sekundę. Zgodnie z oznaczeniem modelu ta grupa osłon przeznaczona jest do szlifierek Bosch z tarczami o średnicy 125 mm ze zwykłym zaciskowym mocowaniem osłony do głowicy maszyny (model „S”) i systemem zapadkowym (model „T”). Co ważne, po założeniu takiej osłony na tarczę użytkownik może regulować głębokość cięcia w zakresie do 25 mm. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ klasyczną szlifierkę zamienia w sprzęt, którym można realizować cięcia wgłębne (rowki). W górnej części tej osłony znajdziemy elastyczne przyłącze do odkurzacza przemysłowego, który odpowiada za odsysanie powstającego podczas pracy tarczą diamentową pyłu. Ten model osłon przeznaczony jest do maszyn, które są wykorzystywane do różnych prac i pojawia się potrzeba częstego zakładania i zdejmowania osłony odsysającej.

W drugiej grupie osłon Bosch znajdziemy trochę więcej konfiguracji. Do wyboru mamy modele o oznaczeniach GDE 115/125 FC-T Professional, GDE 230 FC-S Professional i GDE 230 FC-T. Analogicznie jak pierwszej grupie osłony są przeznaczone do szlifierek o średnicach 115, 125 i 230 mm z gładkimi i ząbkowanymi kołnierzami do mocowania oryginalnej osłony tarczy. Literki „FC” w nazwie tych modeli to skrót od słów „Full Cover”, czyli swobodnie tłumacząc, „pełna osłona”. Przekładając to na cechy konstrukcyjne, ten system odsysania pyłu mocuje się na szlifierce po uprzednim zdjęciu fabrycznej osłony metalowej. Modele FC – podobnie jak EA – także posiadają regulację głębokości cięcia (w zależności od wielkości tarczy od 20 do 60 mm), ale mą dodatkowo specjalne kółka do łatwego i precyzyjnego prowadzenia maszyny po powierzchni ciętego materiału. Po założeniu takiej osłony zwykła szlifierka kątowa Bosch zmienia się praktycznie w wyspecjalizowany sprzęt do obróbki materiału kamienno-betonowego. Co ważniejsze, osłony Full Cover zapewniają maksymalną dbałość o czystość miejsca pracy podczas cięcia. Osłony FC przeznaczone są do zadań, które wymagają najwyższej efektywności odsysania kurzu. Stosuje się je w szlifierkach, które większość czasu są wykorzystywane do cięcia kamieni, betonu i ceramiki.

Warto tu podkreślić, że nowy system odsysania pyłu GDE do szlifierek kątowych Bosch świetnie wpisuje się w istniejącą ofertę produktów niemieckiego koncernu z zakresu odkurzaczy przemysłowych. Prezentowane akcesoria doskonale uzupełniają system Bosch Click & Clean, czyli szybkiego połączenia elektronarzędzi z odkurzaczami za pomocą ujednoliconych rozmiarowo przyłączy.

width="700" height="467"/>
Do redakcyjnego warsztatu trafiła osłona Bosch GDE 115/125 FC-T Professional wyposażona w kółka. Zamontowaliśmy ją na szlifierce kątowej Bosch GWS 13-125 CI
o mocy 1300 W (obroty – 11.000/min). Takim zestawem, podłączonym do odkurzacza Bosch GAS 55 M AFC Professional (moc – 1380 W, podciśnienie – 254 mbar, maks. przepływ powietrza – 74 l/s), przecinaliśmy przy użyciu segmentowej tarczy diamentowej element granitowy (wykonanie rowka o głębokości 25 mm) i sprawdzaliśmy, czy spod osłony wydostaje się pył. Podczas wykonywania bruzdy nie doszło do żadnego pylenia. Zatem w takim zadaniu osłona spełniła w 100% swoje zadanie. W drugiej próbie przecinaliśmy płytkę o grubości 9 mm za pomocą tarczy diamentowej z wieńcem ciągłym. Dzięki zastosowanej w osłonie regulacji głębokości cięcia mogliśmy zmniejszyć zagłębienie tarczy i wyrzucanie pyłu przez tarczę od spodu płytki na zewnątrz. To prawie w całości (w naszej ocenie w 95%) pozwoliło zasysać go odkurzaczowi za pośrednictwem testowanej osłony. Jak wiadomo, w takim wypadku całkowite usuwanie pyłu od spodniej strony elementu jest fizycznie niemożliwe. Można jednak zmniejszyć pylenie przez odpowiednią regulację głębokości cięcia i stosowanie odkurzaczy wytwarzających wysokie podciśnienie.

 

Autor: pins