System cięcia Festool DSC AG 125 FH. Cięcie dużych płyt budowlanych

System cięcia Festool DSC AG 125 FH jest odpowiedzią na potrzeby wielu fachowców, którzy borykają się z problemami podczas cięcia dużych płyt budowlanych (np. 3000 x 1000 mm).

Aby zaoszczędzić trudu podczas przenoszenia dużych narzędzi i pracy na mokro, firma Festool stworzyła nowy system cięcia z osprzętem diamentowym DSC AG 125 FH (fot. 1.), który łączy w sobie trzy obszary zastosowań. Wystarczy wymienić osłonę ssącą a urządzenie nabiera innego przeznaczenia: do cięcia z wolnej ręki, do cięcia prostoliniowego po prowadnicy oraz do szlifowania materiałów mineralnych (kamień, cegła, beton).

alt="" height="284" width="700"/>
Cięcie dużych płyt gresowych z wolnej ręki wymaga obudowy Festool DCC AG 125 FH (fot. 2., 3. i 4.). Jasne jest, że aby wykonać cięcie w pierwszej kolejności należy wyznaczyć linię i ciąć tej według wytrasowanej linii. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że ta obudowa ma otwartą konstrukcję i podparcie, co zapewnia doskonałą widoczność i łatwe prowadzenie, dzięki czemu cięcia są dokładne i nie wymagają poprawek.

System Festool DCC AG 125 FH swoje zastosowanie znajduje przy cięciu nie tylko płyt gresowych, ale również laminatów zbrojonych włóknem szklanym (fot. 5.), dachówek ceramicznych (fot. 6.) oraz niewielkich elementów (fot. 7.). W przypadku cięcia materiałów podatnych na zarysowania należy użyć dodatkowej osłony (płyty stołowej), którą montuje się poprzez nałożenie stopy z tworzywa na stolik standardowy (fot. 8a i 8 b). System cięcia DSC AG FH ma również funkcję zagłębiania (fot. 9a i 9b), która jest idealnym rozwiązaniem podczas naprawiania pęknięć w płytach oraz pęknięć dylatacyjnych czy wycinania otworów w płytach.

Osłona DCC 125 z szyną FS umożliwia cięcie po linii prostej (fot. 10. i 11.), a jej montaż jest bardzo prosty, należy jedynie odkręcić śrubę imbusową i nałożyć osłonę w to samo miejsce co poprzednią. Ta obudowa ogranicza docięcie do ściany i dlatego w takiej sytuacji należy zastosować osłonę FH (fot. 12a i 12b), która umożliwia dojście niemalże do przeszkody. Różnicę między odległościami docięcia do ściany z użyciem obu osłon obrazują fotografie 10. i 12b.