SYSTAINIA – SPOTKANIE Z INNOWACJAMI FESTOOL
Firma Festool w dniach 27-28 czerwca spotkała się z przedstawicielami tradycyjnych i nowych mediów europejskich. Podczas 2-dniowego spotkania „SYSTAINIA” zaprezentowała innowacyjne rozwiązania z obszaru mobilności, bezpieczeństwa pracy i technologii stosowanych w pracy elektronarzędziami.
W pierwszym dniu spotkania „SYSTAINIA” Festool zaprosił jego uczestników do wyjątkowego miejsca, jakim niewątpliwie jest Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Tam razem ze współpracującymi firmami
Tanos i bott przedstawił praktyczne i ekonomiczne korzyści ze stosowania innowacyjnych rozwiązań systemowych w obszarach mobilności, technologii wykorzystujących elektronarzędzia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W pierwszej kolejności opowiedzieli o nich Jan Willem Jongert – szef firmy bott, Christian Oltzscher – dyrektor zarządzający Festool, i Lutz Wolle – dyrektor zarządzający TANOS. Następnie na specjalnie przygotowanych stanowiskach uczestnikom spotkania SYSTAINIA zaprezentowano Systainery trzeciej generacji (Systainer3) firmy TANOS, badania i rozwiązania Festool z zakresu ergonomii i bezpieczeństwa pracy, technologię Festool SawStop, wiedzę firmy exoIQ GmbH z dziedziny wspomagania pracy fizycznej, cyfrową frezarkę górnowrzecionową Sharper Origin, jak również rozwiązania firmy bott z zakresu wyposażenia samochodów warsztatowych, w tym technologię Regina umożliwiającą sterowanie głosowe niektórymi funkcjami tego typu aut.W drugim dniu spotkania przedstawiciele tradycyjnych i nowych mediów europejskich odwiedzili centralę firmy Festool w Wendlingen. Tam zapoznali się z jej historią, obecnym stanem i strukturą oraz z celami i filozofią działania. Przypomnijmy, Festool został założony w 1925 roku przez Alberta Fezera i Gottlieba Stolla i nosił 94 lata temu nazwę Fezer & Stoll. W 1933 r. zmieniono ją na Festo, w 1992 r. – na FESTO TOOLTECHNIC, zaś w 2000 r. – na Festool. Początkowo firma koncentrowała się na naprawach i przebudowie maszyn do obróbki drewna. W 1927 r. skonstruowała spalinową piłę łańcuchową dla cieśli, a w 1930 r. – pierwsze swoje elektronarzędzie – ręczną pilarkę tarczową oznaczoną jako SB 126. Początkowo skoncentrowana była na obsłudze rodzimego rynku niemieckiego. Po II wojnie światowej stopniowo swoją działalność rozszerzyła na cały świat i dzisiaj jest obecna w 58 krajach, w tym w Polsce jako Festool Polska. Formalnie Festool GmbH należy do TTS Tooltechnic Systems AG & Co. KG, firmy średniej wielkości będącej przedsiębiorstwem rodzinnym prowadzonym przez jej trzecią generację. Głównym jego udziałowcem jest Barbara Austel, wnuczka założyciela firmy Gottlieba Stolla. Grupa TTS zatrudnia obecnie ponad 3000 pracowników na świecie. Od lat wspólnie z marką Festool odnosi zasłużone sukcesy na rynku elektronarzędzi i uchodzi za specjalistę w dziedzinie stolarstwa, malarstwa, lakiernictwa samochodowego, a także renowacji i remontów. W 2017 r. Grupa TTS osiągnęła obroty w wysokości 617 milionów euro.
Uczestnicy spotkania SYSTAINIA w Wendlingen wzięli udział w pokazach i prezentacjach innowacyjnych rozwiązań stosowanych w elektronarzędziach Festool. Ich tematem były silniki komutatorowe i bezszczotkowe EC-TEC, odkurzacze CT MINI i CT MIDI, mobilne zastosowania 18-woltowych elektronarzędzi Festool, separator pyłu CT, ergonomia, aplikacje Festool Order i Festool Work i ORAZ serwis.
Europejscy uczestnicy spotkania SYSTAINIA najwyżej ocenili możliwość praktycznego zapoznania się z elektronarzędziami Festool, a także możliwości bezpyłowej pracy narzędziami akumulatorowymi dzięki technologii Bluetoolth®. Ważnym aspektem spotkania była możliwość gruntownego poznania nowości produktowych, a także pracy serwisu, który w ich ocenie daje profesjonalnym użytkownikom poczucie bezpieczeństwa technicznego i niezawodności elektronarzędzi Festool. Tak spotkanie podsumowała Alicja Solarska, znana jako blogerka internetowa Alicja w Krainie Drewna:
– To było duże wydarzenie, bardzo porządnie zorganizowane. Swoje nowości zaprezentowały Festool, Tanos i Bott. Rozwiązania dotyczyły sprzętu, ale także ochrony zdrowia oraz jakości pracy. Serce większości uczestników skradł Shaper od marki Origin, ręczna frezarka CNC. Mimo że od jakiegoś czasu jest na rynku, robiła duże wrażenie i każdy z przyjemnością ją testował. W siedzibie Festool poznaliśmy firmę od tzw. kuchni: dział testów oraz imponujący serwis. I oczywiści mogliśmy popracować każdą maszyną oraz uzyskać szczegółowe informacje, a tym samym potwierdzić słuszność wyboru narzędzi Festool w naszych stolarniach.pins