SUWMIARKI, MIKROMETR i MIERNIKI PROLINE
W marcu oferta narzędzi mierniczych Proline została uzupełniona o pięć nowych produktów przeznaczonych do wykonywania precyzyjnych pomiarów.
Suwmiarki należą do podstawowych przyrządów pomiarowych, niezastąpionych zarówno przy majsterkowaniu, jak i skomplikowanych pracach z dziedziny mechaniki. Pozwalają bowiem poznać wymiary elementów, ich grubość czy średnicę. Pomiary dają precyzyjne rezultaty, a ich wykonanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Teraz w ofercie marki Proline dostępne są dwa modele suwmiarek wykonanych ze stali nierdzewnej – tradycyjna (20515) oraz elektroniczna (20516). Zasada ich działania jest identyczna,
różnią się sposobem prezentowania wyników pomiarów oraz możliwymi odchyłami pomiarowymi. W przypadku suwmiarki z odczytem tradycyjnym dokładność pomiaru wynosi do 0,05 mm, a w modelu z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem – 0,03 mm.Suwmiarka elektroniczna wyposażona została w duży czytelny wyświetlacz. Ułatwia on odczytywanie wyników pomiarów, skraca ich czas oraz minimalizuje ryzyko pomyłek przy interpretacji wskazań. Na obudowie wyświetlacza umieszczony jest włącznik, przycisk do zerowania oraz przełącznik jednostek pomiarowych. Możemy zatem uzyskiwać wskazania podane w calach lub milimetrach. Narzędzie do poprawnej pracy potrzebuje baterii LR44, która jest dostarczana w zestawie.
Wspomnieć trzeba także o bardzo praktycznym etui, w którym dostarczane są suwmiarki. Wykonane jest z trwałego tworzywa sztucznego i chroni narzędzie przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym, porysowaniem, a także przed kurzem. Pozwala też na zawieszenie w wyznaczonym miejscu.
Mikrometr 20519
Takie oznaczenie nosi kolejna marcowa nowość Proline. Jest nią mikrometr elektroniczny, czyli przyrząd do wykonywania najbardziej precyzyjnych pomiarów. Ich rezultaty wyświetlane są na dużym czytelnym wyświetlaczu z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. Na jego obudowie, tak jak w przypadku suwmiarek, znajdziemy włącznik, przycisk do zerowania oraz przełącznik jednostek pomiarowych. Możemy zatem uzyskiwać wskazania podane w calach lub milimetrach. Mikrometr Proline może być eksploatowany w wersji analogowej – pomiary można odczytywać bez użycia wyświetlacza, korzystając z nadrukowanej skali. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które na przykład pozwala dokończyć pomiary nawet kiedy wyładuje się bateria. Mikrometr Proline dostarczany jest w kuferku z tworzywa sztucznego.
Miernik uniwersalny
Począwszy od marca w ofercie marki Proline znajdziemy także dwa ciekawe mierniki wartości elektrycznych. Pierwszy z nich, 15186, to urządzenie o szerokim spektrum podstawowych możliwości pomiarowych. Zmierzymy nim wartość napięcia przemiennego (0–600V), stałego (0–600V), natężenia prądu (0–10A) oraz oporność (0–2MΩ). Sprawdzimy też ciągłość obwodu oraz spadek napięcia na diodzie. Miernik charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiarów. Jest wykonany z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego. Ciekawą funkcją jest możliwość podświetlania wyświetlacza oraz zachowania na ekranie wartości ostatniego pomiaru. W tym celu należy wcisnąć przycisk hold. Miernik zapamięta ostatnią wskazywaną wartość. Będzie się ona pokazywać do chwili ponownego wciśnięcia przycisku hold. Jest to bardzo praktyczny sposób umożliwiający np. porównanie wskazań miernika z wartościami znajdującymi się w dokumentacji technicznej obwodu.
Miernik uniwersalny cęgowy
Miernik Proline 15187 został wyposażony w cęgi pomiarowe, które pozwalają na pomiar natężenia prądu przemiennego w pojedynczym przewodzie metodą indukcyjną. Pozwala to na dokonanie pomiaru bez potrzeby odizolowywania przewodu czy robienia przerwy w obwodzie. Oprócz pomiaru wartości przemiennego prądu (0–200A), można tym urządzeniem zmierzyć napięcie stałe (0–600V), napięcie przemienne (0–600V), rezystancję (0–6kΩ) oraz ciągłość obwodu. Pomiar natężenia prądu przemiennego za pomocą cęgów przebiega w następujący sposób: przełącznikiem należy ustawić odpowiedni zakres pomiarowy. Następnie należy otworzyć
cęgi pomiarowe, naciskając dźwignię. Pojedynczy przewód, przez który przepływa prąd przemienny, należy umieścić wewnątrz cęgów i zamknąć je. Szczęki cęgów powinny dokładnie do siebie przylegać, a przewód znajdować się w centralnym punkcie pomiędzy cęgami. Na wyświetlaczu można wówczas odczytać mierzoną wartość. Przycisk „H/*” ma dwie funkcje. Pierwsza służy do zachowania na wyświetlaczu zmierzonej wartości. Przyciśniecie przycisku spowoduje, że aktualnie wyświetlana wartość pozostanie na wyświetlaczu nawet po zakończeniu pomiaru. Druga z zapisanych pod tym przyciskiem funkcji uruchamia dodatkowe oświetlanie wyświetlacza. Pozwala to łatwo odczytywać wskazania pomiarów w gorszych warunkachoświetleniowych.