Strugi przewodowe (część IV b). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji

Aby uzyskać strugiem bardzo dobre rezultaty, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku posuwu.

Nie należy strugać pod włókna, gdyż w ten sposób uzyskuje się powierzchnie o niskiej jakości. Dochodzi wtedy do ich strzępienia i powstawania chropowatości, które trzeba potem usuwać, wykonując niepotrzebnie dodatkowe operacje, np. szlifowanie wykańczające. Najlepsze efekty uzyskuje się, strugając poprzecznie z włóknami drewna. W przypadku jeśli kierunek włókien jest nieregularny, należy strugać poprzecznie małym wiórem.

Posuw podczas strugania musi być równomierny i szybki, nie może on jednak powodować zbyt dużego obniżenia prędkości skrawania głowicy. Zbyt wolny posuw może powodować przypalanie obrabianej

powierzchni na skutek zbyt dużego tarcia występującego w strefie obróbki. Drewno – jak wiadomo – jest złym przewodnikiem ciepła i w przypadku gdy dochodzi do jego kumulacji, powstaje zjawisko przypalania lub nawet palenia się tego materiału. W przypadku strugania ciepło jest rozpraszane przez noże i głowicę, a także podstawę prowadzącą, która jest wykonana ze stopu aluminium, a więc materiału dobrze przewodzącego ciepło. Nie należy także dopuszczać do zbyt dużego nagrzania się noży, gdyż w wypadku tego typu narzędzi ze stali szybkotnącej (HSS) może dojść do rozhartowania się ich ostrzy. Jeśli zostaną one rozhartowane, narzędzie jest bezużyteczne. Dlatego warto robić krótkie przerwy w pracy, nie wyłączając narzędzia, aby schłodzić noże i głowicę strugającą.

Podczas pracy strugarką powinniśmy zadbać szczególnie o to, aby jej noże były ostre. Struganie tępymi narzędziami powoduje strzępienie powierzchni, a także niepotrzebnie przeciąża maszynę i znacznie skraca jej żywotność. Może być przyczyną tzw. wstecznych odbić głowicy, które są niebezpieczne dla operatora, mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia struganej powierzchni, a także nadwerężyć przekładnię i skrócić jej żywotność. Podczas włączenia i wyłączenia strugarki powinniśmy koniecznie ją unieść nad powierzchnię obrabianą. Nie wolno zaczynać pracy, jeśli strug nie osiągnął pełnych obrotów na biegu luzem.

Podczas strugania drewna nie stosuje się żadnego chłodzenia. Ważne jest jednak szybkie odprowadzanie wiórów, które pomaga odprowadzać ciepło ze strefy obróbki. W przypadku lżejszych operacji prowadzonych w krótkim czasie wystarczający jest system ich usuwania do worka, w który wyposaża się większość strugarek. Jeśli wykonujemy cięższe prace, powinniśmy zastosować odprowadzanie wiórów do odkurzacza. Jak już wspominaliśmy, jego wąż podłącza się do strugarki za pomocą specjalnego adaptera. Niektóre maszyny umożliwiają podłączenie albo z prawej, albo z lewej strony. Takie rozwiązanie ułatwia pracę strugarką.

Autor: pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments