STRUGANIE UKOŚNE I STACJONARNE

Kolejną część naszego opracowania o struganiu poświęciliśmy tematowi ukośnej obróbki elementów o kształcie prostopadłościanu, a także stacjonarnemu przy użyciu specjalnej przystawki.

Struganie ukośne

Struganie wykonuje się równolegle w stosunku do powierzchni obrabianej. Spowodowane to jest budową strugarki, która ma płaską i podłużną stopę. Stąd, aby móc strugać ukośnie, należy zastosować odpowiednie prowadzenie pod wymaganym kątem. W tym celu można posłużyć się dwoma prowadnicami drewnianymi. Najlepiej jest użyć do tego np. dwóch deseczek umocowanych za pomocą ścisków po

przeciwległych stronach obrabianego elementu, tak jak na zamieszczonym rysunku pt. „Struganie ukośne”. Ich krawędzie prowadzące stopę muszą być umocowane na tej samej wysokości oraz ustawione równolegle do wykonywanego skosu, czyli pod wymaganym kątem do obrabianego elementu. W trakcie z strugania są one planowane tak jak obrabiany element.
Warto tu wspomnieć, że elektryczne strugarki ręczne umożliwiają struganie stacjonarne małych gabarytowo elementów za pomocą odpowiedniej przystawki, którą mocuje się do stołu warsztatowego. Oczywiście, uprzednio należy w niej zamontować strug. Za pomocą takich przystawek możemy wykonywać jednostronnie struganie grubościowe nawet długich elementów o niewielkich przekrojach. Przystawki te także pozwalają na obróbkę dokładną niewielkich elementów, co jest niemożliwe w przypadku ręcznego użycia strugarki z powodu trudności z pewnym umocowaniem detali, a także z prowadzeniem po nich maszyny (możliwości przystawek pokazuje rysunek pt. „Struganie z użyciem przystawki”). Jak widać, przystawki znacznie rozszerzają możliwości robocze ręcznych strugarek elektrycznych.

Struganie z użyciem przystawki

Podczas pracy strugarką powinniśmy zadbać szczególnie o to, aby jej noże były ostre. Struganie tępymi narzędziami powoduje strzępienie powierzchni, a także niepotrzebnie przeciąża maszynę i znacznie skraca jej żywotność. Może być przyczyną tzw. wstecznych odbić głowicy, które są niebezpieczne dla operatora, mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia struganej powierzchni, a także nadwerężyć przekładnię i skrócić jej żywotność. Podczas włączenia i wyłączenia strugarki powinniśmy koniecznie ją unieść nad powierzchnię obrabianą. Nie wolno zaczynać pracy, jeśli strug nie osiągnął pełnych obrotów na biegu luzem.
Podczas strugania drewna nie stosuje się żadnego chłodzenia. Ważne jest jednak szybkie odprowadzanie wiórów. W przypadku lżejszych operacji, prowadzonych w krótkim czasie, wystarczający jest system ich usuwania do worka, w które wyposażona jest większość strugarek. Jeśli wykonujemy cięższe prace, powinniśmy zastosować odprowadzanie wiórów do odkurzacza. Jak już wspominaliśmy, jego wąż podłącza się do strugarki za pomocą specjalnego adaptera. Większość maszyn umożliwia podłączenie albo z prawej, albo z lewej ich strony. Takie rozwiązanie ułatwia pracę strugarką.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments