Strug akumulatorowy Bosch GHO 185-LI Professional – test redakcyjny
Bosch od 12 lat rozwija lekkie konstrukcje strugów akumulatorowych. Najnowszym owocem prac boschowskich inżynierów jest strug GHO 185-LI Professional, który pod względem wydajności i jakości pracy nie ustępuje tego typu sprzętowi zasilanemu sieciowo.
Konstrukcja i obsługa struga Bosch GHO 185-LI Professional
Strug akumulatorowy Bosch GHO 185-LI Professional opracowano z myślą o profesjonalistach: stolarzach, cieślach i fachowcach zajmujących się pracami wykończeniowymi i wyposażaniem domów, mieszkań, biur, budynków użyteczności publicznej itp. Testowane urządzenie ma 5 podstawowych zalet: (1) oferuje pełną mobilność dzięki niezależności
od zasilania sieciowego; (2) zapewnia wysoką jakość obrabianych powierzchni drewnianych, w tym wykonanych z drewna miękkiego i twardego; (3) umożliwia struganie z wydajnością sprzętu przewodowego; (4) zapewnia czystą pracę (5) i jest łatwe w obsłudze.
Bosch w strugu GHO 185-LI Professional zastosował głowicę 2-ostrzową z systemem dokładnego pozycjonowania noży, który jednocześnie umożliwia ich łatwą wymianę. Można w niej stosować noże zarówno wykonane węglików spiekanych HM/TC, jak też ze stali szybkotnącej HSS. Na standardowym wyposażeniu struga Bosch GHO 185-LI Professional znajdują się 2-stronne (Dual-Blade TC) noże węglikowe HM/TC, które umożliwiają obróbkę powierzchniową wszystkich rodzajów drewna (miękkich i twardych), a także materiałów drewnopochodnych. Z kolei noże ze stali HSS, jak wiadomo, wykorzystuje się do strugania drewna miękkiego, co oznacza, że mają węższy zakres stosowania niż noże węglikowe. Należy tu wspomnieć, że 2-stronnych noży węglikowych (Dual-Blade TC) nie ostrzy się. Po stępieniu pierwszego z ostrzy, nóż montuje się odwrotnie w głowicy. Jak łatwo zauważyć, pozwala to na wykorzystanie 2. niestępionego ostrza. W przypadku zużycia obu ostrzy, należy wymienić nóż HM/TC na nowy. Aby usprawnić logistycznie tę wymianę, strug ma magazynek, który mieści dwa zapasowe noże HM/TC. Natomiast noże wykonane ze stali HSS są 1-stronne i mogą być ostrzone na szerokości do 6 mm (szczegółowy opis tej operacji podaje instrukcja obsługi).
Aby zapewnić wysoką wydajność pracy, w testowanym strugu elektrycznym Bosch zastosował wysokosprawny silnik bezszczotkowy. Napędza on głowicę strugającą poprzez przekładnię paskową z prędkością 14.000 obr./min. Pracę silnika optymalizuje układ miękkiego rozruchu, a wysoki poziom bezpieczeństwo pracy zapewnia hamulec elektryczny. Zatrzymuje on natychmiast głowicę i pozwala bezpiecznie odłożyć na bok nieużywaną maszynę. Ważną funkcją elektroniki jest także Restart Protection, który uniemożliwia uruchomienie sprzętu przez podpięcie akumulatora. Strug wyposażony jest także w 3-diodowy wskaźnik naładowania akumulatora.
Głowica robocza testowanego struga elektrycznego ma szerokość 82 mm i taką wartość ma podstawowy jego parametr, którym jest szerokość strugania. Z kolei 2-częściową stopę roboczą omawianego sprzętu wykonano precyzyjnie ze stopu aluminium, aby umożliwić uzyskiwanie dokładnie płaskich powierzchni. W przedniej ruchomej części stopy znajdują się trzy, różnej głębokości rowki typu „V” ułatwiające dokładne fazowanie krawędzi. Można nimi wykonać fazy o głębokości 1,5–4,0 mm (rowek płytki), 2,0–4,5 mm (średni) i 3,0–5,5 mm (duży). Ruchoma część stopy pozwala na struganie na głębokość od 0 do 2,6 mm. Do ustawienia wymaganej wartości tego parametru służy mechanizm śrubowy z pokrętłem i podziałką o dokładności 0,1 mm. Strugiem można wręgować na głębokość 9 mm. Do dokładnego ustawienia tego parametru służy dostępny opcjonalnie ogranicznik głębokości. Pracę elektronarzędziem ułatwia także prowadnica równoległa znajdująca się na jego standardowym wyposażeniu.
Testowany strug Bosch GHO 185-LI Professional zasilany jest prądem stałym o napięciu 18 V z wydajnych akumulatorów należących do Bosch Flexible Power System z linii GBA oraz ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Użytkownik ma do dyspozycji baterie o pojemnościach od 1.5 do 12.0 Ah. Co ważne, akumulatory te wchodzą w skład
uniwersalnej platformy zasilania AMPShare – powered by Bosch, z której korzysta obecnie wielu producentów elektronarzędzi.
Nowy strug Boscha GHO 185-LI Professional to sprzęt zaawansowany pod względem ergonomii i wyposażony rękojeść pokrytą antypoślizgową okładziną. Włącznik główny zabezpieczony jest przed przypadkowym uruchomieniem przyciskiem blokującym. Sprzęt wyposażono w zoptymalizowany układ usuwania wiórów z obustronnymi ich wylotami (króćcami), do których można podłączyć wąż odkurzacza przemysłowego lub worek na odpady. Rozwiązanie to zwiększa efektywność usuwania wiórów podczas strugania i zapewnia czyste środowisko pracy.
Strug elektryczny Bosch GHO 185-LI Professional – wyniki redakcyjnych testów
Podczas redakcyjnych testów struga obrabialiśmy nim krawędzie elementów z drewna miękkiego (sosny) i twardego (dąb i bangkirai), jak też ze sklejki. Strugaliśmy wiórem 1,5 do 2 mm nie tylko wzdłuż słojów, ale także w ich poprzek, uzyskując sprawnie bardzo dobre rezultaty jakościowe. Podczas testów odnotowaliśmy bardzo efektywną pracę systemu odpylania. Strug podłączony do odkurzacza przemysłowego Bosch GAS 35 L AFC Professional praktycznie nie pylił i zapewniał w 100% czyste środowisko pracy.
Podsumowując, testowany strug Bosch GHO 185-LI Professional umożliwia całkowicie bezpyłowe struganie z wydajnością sprzętu przewodowego. Zapewnia wysoką jakość obrabianych powierzchni z drewna miękkiego oraz twardego, jak też, co ważne, jest w pełni mobilny i łatwy w obsłudze.
pins
Elektryczny strug Bosch GHO 185-LI Professional o zasilaniu akumulatorowym – dane techniczne
Napięcie zasilania | 18 V |
Obroty | 14.000/min |
Głębokość strugania | 0-2,6 mm |
Szerokość strugania/głębokość wręgowania | 82 mm/0-9 mm |
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System |
Waga (bez akumulatora) | 2,4kg |