Stołowe i kolumnowe wiertarki LUNA

Wśród wielu maszyn oferowanych przez firmę LUNA Polska dość dużą grupę stanowią stołowe i kolumnowe wiertarki warsztatowe. Do wyboru są zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i bardziej zaawansowane konstrukcyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej ofercie tych maszyn.


Omawianie maszyn zaczniemy od wiertarek marki Luna przeznaczonych zarówno dla warsztatów rzemieślniczych jak i dla przemysłu. Jest to doskonały wybór dla użytkowników, dla których istotna jest wysoka jakość i niezawodność produktu. Wiertarki o symbolach MD20BV (stołowa) i MD20FV (kolumnowa) to najmniejsze urządzenia, których źródłem napędu są

silniki 1-fazowe o mocy 2,25 kW. Można nimi wywiercić w stali otwór o średnicy do 20 mm. Zarówno w wiertarce stołowej, jak i kolumnowej posuw pionowy wrzeciona dokonywany jest ręcznie za pomocą trójramiennej dźwigni. Wiertarki są wyposażone w wyświetlacz pokazujący aktualne obroty wrzeciona. W wiertarce stołowej maksymalna odległość od końca wrzeciona do powierzchni stołu wynosi 450 mm, a w wiertarce kolumnowej ten parametr wynosi 680 mm. Dodatkowo w wiertarce kolumnowej jest możliwy pochył stołu w zakresie 45°. Zmiany pionowego położenia stołu dokonujemy korbą dzięki listwie zębatej umocowanej na kolumnie wiertarki. W wyposażeniu wiertarki znajduje się uchwyt szybkomocujący, osłona uchwytu i wyłącznik bezpieczeństwa, który unieruchamia maszynę w przypadku zaniku napięcia.

Kolejne wiertarki MD30B (stołowa), MD30F (kolumnowa) wyposażone są w ośmiostopniowe skrzynki przekładniowe, które pozwalają na uzyskanie ośmiu prędkości obrotowych wrzeciona. W tym przypadku wszystkie wiertarki są napędzane silnikami 3-fazowymi. Głowica wiertarki, jak i ramię stołu mogą być przekręcane dookoła w zakresie 360°. Dzięki listwie zębatej można również bezproblemowo zmieniać ich położenie w pionie. Dwie pierwsze wiertarki (MD30B i MD30F) mają silniki o mocy 0,65 kW. Zapewniają one prędkość wrzeciona w zakresie od 105 do 2900 obr./min. Wiertarkami tymi można wywiercić otwory w stali do średnicy 25 mm. Posuw pionowy wrzeciona jest realizowany ręcznie. Wiertarki MD 30 posiadają cyfrowy miernik głębokości wiercenia. Ten typ wiertarki dostarczany jest z uchwytem szybkomocującym o zakresie 3–16 mm, stożkowym trzpieniem MK3 oraz tulejami redukcyjnymi MK3-MK2 i MK4-MK2.

Nowymi produktami w ofercie są wiertarki Luna MD31B i MD31F zamontowane na mocnej kolumnie stalowej. Głowica wiertarek i ramię stołu mogą być przekręcane w zakresie 360° oraz przesuwane w górę i w dół wzdłuż listwy zębatej. Napęd podawany jest poprzez przekładnię zębatą z kołami o skośnych zębach wykonanych ze stali i materiału fibrowego, zapewniających cichy bieg i wymagających minimum serwisu. Szybkie i łatwe ustawianie jednej z 8 prędkości roboczych zapewnia skrzynia przekładniowa. Maszyny posiadają wyłącznik nadmiarowy, zwalniający przy zaniku napięcia i wyłącznik awaryjny. Wykonane są w klasie szczelności IP 41.

Dla użytkowników o mniejszych wymaganiach firma Luna posiada w swojej ofercie wiertarki marki Ferax. Wiertarki Ferax to ręczne wiertarki stołowe i kolumnowe z napędem pasowo-klinowym. Pasowa przekładnia umożliwia uzyskanie 12 prędkości obrotowych wrzeciona w zakresie od 120 do 2700 obr./min. Wiertarki są oznaczone jako: 16 DDB, 20 DDB (wiertarki stołowe) i 16 DDF, 20 DDF oraz 25DDF3 (wiertarki kolumnowe). Liczba w symbolu wiertarki informuje nas o maksymalnej średnicy otworu, który możemy wywiercić nimi w stali. Wrzeciona wiertarek są łożyskowane kulkowo, a ustawienie głębokości wiercenia umożliwia specjalna podziałka. Laserowy krzyż ułatwia wyznaczenie punktu rozpoczęcia wiercenia.

Dla użytkowników o najwyższych wymaganiach firma Luna Polska oferuje wiertarki stołowe i kolumnowe firmy Arboga, wyposażone w skrzynie przekładniowe umożliwiające wybranie jednej z ośmiu prędkości wiercenia. Wiertarkami można wywiercić otwory o średnicy do 25 mm (A 2608, A 2608T, A 2608M) i do 30 mm (A 3008 i

A 3008 M). Dzięki skrzyni przekładniowej i mechanicznemu posuwowi wiertarkami tymi można wykonać gwintowanie otworów do rozmiaru M16. Zalecane jest wykonywanie maksymalnie czterech gwintów w ciągu minuty. Wszystkie wiertarki napędzane są silnikami trójfazowymi o mocach: 0,65, 0,75 lub 0,9 kW.

Ofertę wiertarek firmy Luna uzupełnia szeroki zakres akcesoriów i części zamiennych. Należy przy tym podkreślić, iż firma dysponuje własnym serwisem zlokalizowanym w Katowicach, w którym dokonywane są zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne. W siedzibie firmy znajduje się również Centrum Maszynowe, w którym istnieje możliwość przetestowania wybranych maszyn przed dokonaniemzakupu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

TEST ZAKRĘTAKA UDAROWEGO METABO POWERMAXX SSD 12

Zakrętak udarowy PowerMaxx SSD 12 należy do nowej linii elektronarzędzi bezprzewodowych klasy 12 V, które w br. Metabo wprowadziło na rynek.
W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy jego możliwości robocze.

Jak wiadomo, dzięki ciągłemu rozwojowi konstrukcji i zasilania akumulatorowego bezprzewodowe zakrętaki udarowe klasy 12 V mogą być obecnie stosowane w zadaniach tradycyjnie zarezerwowanych dla tego typu maszyn klasy 18 V o momencie 100–140 Nm. Zaspokajają one operacyjne potrzeby profesjonalistów wykonujących prace wymagające kompaktowych i lekkich maszyn dysponujących przy tym dużą mocą. Właśnie takie cechy oferuje nowy zakrętak udarowy
Metabo PowerMaxx SSD 12.

Wyposażony jest w wysokosprawny 4-polowy silnik komutatorowy prądu stałego, który wytwarza obroty

na biegu jałowym wynoszące 0–2500/min, udary o częstotliwości 0–3500/min oraz maksymalny moment obrotowy o wartości 115 Nm. Szybkość pracy reguluje się w nim płynnie włącznikiem spustowym, zaś jej kierunek zmienia przełącznikiem słupkowym. Pracą narzędzia i ładowaniem zasilających go akumulatorów steruje cyfrowa elektronika Ultra-M.


Testowane urządzenie wyposażono w kowadełkowy mechanizm udarowy mieszczący się wytrzymałej obudowie z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, która efektywnie odprowadza ciepło i gwarantuje wysoką trwałość mechanicznym podzespołom. W zakrętaku Metabo PowerMaxx SSD 12 zastosowano 6-kątne uchwyty gniazdowe 1/4” służące do mocowania bitów, różnego rodzaju pośredniczących adapterów oraz wierteł z 6-kątnymi chwytami 1/4”. Omawiane urządzenie jest kompaktowe i bardzo lekkie, waży bowiem 1,2 kg i ma diodę LED służącą do oświetlenia miejsca pracy oraz praktyczny zaczep do paska, jak też pojemnik na końcówki wkrętakowe, który można zamocować z prawej lub lewej jego strony.


Do zasilania zakrętaka PowerMaxx SSD 12 Metabo zastosowało wysokoprądowe akumulatory LiHD 12 V/2,0 Ah lub 12 V/4,0 Ah oraz kompaktowy Li-Power 12 V/2,0 Ah. Do ładowania tych baterii niemiecki producent oferuje ładowarki ASC 55 Air Cooled i SC 30. Akumulatory mają sterowanie mikroprocesorowe w technologii Metabo Ultra-M, która zapewnia optymalne zestrojenie i komunikację między silnikiem urządzenia, akumulatorem i ładowarką. Elektroniczna kontrola pojedynczego ogniwa (ESCP) gwarantuje wyjątkowo długą żywotność baterii. Ponadto dla wygody użytkownika akumulatory wyposażono w 4-diodowe wskaźniki ich naładowania. Prezentowany zakrętak udarowy klasy 12 V dostępny jest w różnych kompletacjach, a także bez baterii i ładowarki (zgodnie z ideą Pick+Mix).

Podczas testów praktycznych zakrętaka udarowego Metabo PowerMaxx SSD 12 do jego zasilania zastosowaliśmy wysokoprądowy akumulator LiHD 12 V/4,0 Ah. Próby rozpoczęliśmy od montażu blachy stalowej o grubości 1,5 mm do sklejki budowlanej za pomocą wkrętu samowiercącego 3 x 30 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 7,87 s. Następnie znacznie podwyższyliśmy stopień trudności i dwie deski dębowe połączyliśmy wkrętem 5,5 x 55 mm w czasie 9 s. W trzecim teście postanowiliśmy zamocować w belce sosnowej wkręt ciesielski 10 x 100 mm. Test trwał jedynie 6,91 s.


Reasumując, zakrętak udarowy Metabo PowerMaxx SSD 12 to kompaktowe i ergonomiczne oraz bardzo sprawne w pracy akumulatorowe urządzenie klasy 12 V. Wykonamy nim dużą gamę lżejszych prac realizowanych do tej pory wkrętarkami udarowymi klasy 18 V. Naszym zdaniem zakrętak udarowy Metabo PowerMaxx SSD 12 to doskonałe urządzenie dla profesjonalnych instalatorów różnych specjalności.
Ma optymalną moc i pozwala pracować w miejscach trudno dostępnych, a więc tam, gdzie maszyn 18-woltowych nie można użyć.

pins

Dane techniczne zakrętaka udarowego Metabo PowerMaxx SSD 12

Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora LiHDLi-Ion/12 V/2.0 lub 4.0 Ah
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora Li-PowerLi-Ion/12 V/2.0 Ah
Obroty na biegu jałowym0-2500 min-1
Częstotliwość udarów0-3500 min-1
Maks. moment obrotowy115 Nm
Rodzaj silnikakomutatorowy
Uchwyt narzędziowygniazdo sześciokątne 1/4″ (6,35 mm)
Ciężar z akumulatorem1,2kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu