Stołowe i kolumnowe wiertarki LUNA

Wśród wielu maszyn oferowanych przez firmę LUNA Polska dość dużą grupę stanowią stołowe i kolumnowe wiertarki warsztatowe. Do wyboru są zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i bardziej zaawansowane konstrukcyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej ofercie tych maszyn.


Omawianie maszyn zaczniemy od wiertarek marki Luna przeznaczonych zarówno dla warsztatów rzemieślniczych jak i dla przemysłu. Jest to doskonały wybór dla użytkowników, dla których istotna jest wysoka jakość i niezawodność produktu. Wiertarki o symbolach MD20BV (stołowa) i MD20FV (kolumnowa) to najmniejsze urządzenia, których źródłem napędu są

silniki 1-fazowe o mocy 2,25 kW. Można nimi wywiercić w stali otwór o średnicy do 20 mm. Zarówno w wiertarce stołowej, jak i kolumnowej posuw pionowy wrzeciona dokonywany jest ręcznie za pomocą trójramiennej dźwigni. Wiertarki są wyposażone w wyświetlacz pokazujący aktualne obroty wrzeciona. W wiertarce stołowej maksymalna odległość od końca wrzeciona do powierzchni stołu wynosi 450 mm, a w wiertarce kolumnowej ten parametr wynosi 680 mm. Dodatkowo w wiertarce kolumnowej jest możliwy pochył stołu w zakresie 45°. Zmiany pionowego położenia stołu dokonujemy korbą dzięki listwie zębatej umocowanej na kolumnie wiertarki. W wyposażeniu wiertarki znajduje się uchwyt szybkomocujący, osłona uchwytu i wyłącznik bezpieczeństwa, który unieruchamia maszynę w przypadku zaniku napięcia.

Kolejne wiertarki MD30B (stołowa), MD30F (kolumnowa) wyposażone są w ośmiostopniowe skrzynki przekładniowe, które pozwalają na uzyskanie ośmiu prędkości obrotowych wrzeciona. W tym przypadku wszystkie wiertarki są napędzane silnikami 3-fazowymi. Głowica wiertarki, jak i ramię stołu mogą być przekręcane dookoła w zakresie 360°. Dzięki listwie zębatej można również bezproblemowo zmieniać ich położenie w pionie. Dwie pierwsze wiertarki (MD30B i MD30F) mają silniki o mocy 0,65 kW. Zapewniają one prędkość wrzeciona w zakresie od 105 do 2900 obr./min. Wiertarkami tymi można wywiercić otwory w stali do średnicy 25 mm. Posuw pionowy wrzeciona jest realizowany ręcznie. Wiertarki MD 30 posiadają cyfrowy miernik głębokości wiercenia. Ten typ wiertarki dostarczany jest z uchwytem szybkomocującym o zakresie 3–16 mm, stożkowym trzpieniem MK3 oraz tulejami redukcyjnymi MK3-MK2 i MK4-MK2.

Nowymi produktami w ofercie są wiertarki Luna MD31B i MD31F zamontowane na mocnej kolumnie stalowej. Głowica wiertarek i ramię stołu mogą być przekręcane w zakresie 360° oraz przesuwane w górę i w dół wzdłuż listwy zębatej. Napęd podawany jest poprzez przekładnię zębatą z kołami o skośnych zębach wykonanych ze stali i materiału fibrowego, zapewniających cichy bieg i wymagających minimum serwisu. Szybkie i łatwe ustawianie jednej z 8 prędkości roboczych zapewnia skrzynia przekładniowa. Maszyny posiadają wyłącznik nadmiarowy, zwalniający przy zaniku napięcia i wyłącznik awaryjny. Wykonane są w klasie szczelności IP 41.

Dla użytkowników o mniejszych wymaganiach firma Luna posiada w swojej ofercie wiertarki marki Ferax. Wiertarki Ferax to ręczne wiertarki stołowe i kolumnowe z napędem pasowo-klinowym. Pasowa przekładnia umożliwia uzyskanie 12 prędkości obrotowych wrzeciona w zakresie od 120 do 2700 obr./min. Wiertarki są oznaczone jako: 16 DDB, 20 DDB (wiertarki stołowe) i 16 DDF, 20 DDF oraz 25DDF3 (wiertarki kolumnowe). Liczba w symbolu wiertarki informuje nas o maksymalnej średnicy otworu, który możemy wywiercić nimi w stali. Wrzeciona wiertarek są łożyskowane kulkowo, a ustawienie głębokości wiercenia umożliwia specjalna podziałka. Laserowy krzyż ułatwia wyznaczenie punktu rozpoczęcia wiercenia.

Dla użytkowników o najwyższych wymaganiach firma Luna Polska oferuje wiertarki stołowe i kolumnowe firmy Arboga, wyposażone w skrzynie przekładniowe umożliwiające wybranie jednej z ośmiu prędkości wiercenia. Wiertarkami można wywiercić otwory o średnicy do 25 mm (A 2608, A 2608T, A 2608M) i do 30 mm (A 3008 i

A 3008 M). Dzięki skrzyni przekładniowej i mechanicznemu posuwowi wiertarkami tymi można wykonać gwintowanie otworów do rozmiaru M16. Zalecane jest wykonywanie maksymalnie czterech gwintów w ciągu minuty. Wszystkie wiertarki napędzane są silnikami trójfazowymi o mocach: 0,65, 0,75 lub 0,9 kW.

Ofertę wiertarek firmy Luna uzupełnia szeroki zakres akcesoriów i części zamiennych. Należy przy tym podkreślić, iż firma dysponuje własnym serwisem zlokalizowanym w Katowicach, w którym dokonywane są zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne. W siedzibie firmy znajduje się również Centrum Maszynowe, w którym istnieje możliwość przetestowania wybranych maszyn przed dokonaniemzakupu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Uchwyt Bosch BM1 Plus do poziomnic laserowych

Jedną z największych grup użytkowników laserów liniowych, płaszczyznowych i punktowych Bosch (serie GLL i GCL) są specjaliści od wykonywania zabudowy kartonowo-gipsowej, w szczególności sufitów podwieszanych. Właśnie dla nich niemiecki producent przygotował nowy uchwyt ścienno-sufitowy.

 

 

Większość laserów liniowych Bosch
(GLL 2-15, GLL 2-50), płaszczyznowych (GLL 2-80, GLL 3-80) i liniowo-punktowych (GCL 25) można kupić w zestawie z uchwytem ściennym Bosch BM 1. To taki sprytny dodatek, który pozwala mocować instrument laserowy na ścianie lub za pomocą magnesów do elementów stalowych. Jest bardzo wygodny przy ustawianiu wiązki poziomej we właściwej pozycji, ponieważ ma mechanizm regulacji wysokości –

pokrętłem podnosimy lub opuszczamy laser i w ten sposób zmieniamy pozycję linii. Uchwyt ścienny Bosch BM1 pełni także funkcję ministatywu – z przykręconym instrumentem można go postawić bezpośrednio na płaskiej powierzchni lub zamocować do statywu (rozporowego lub trójnożnego).

 

 

Pewną niedogodnością w dotychczasowym korzystaniu z uchwytu BM1 był brak możliwości mocowania go do aluminiowych profili sufitów podwieszanych. By wyznaczyć poziom montażu stelażu, trzeba było laser ustawić bądź na tyczce rozporowej (co często jest niemożliwe ze względu na brak „materialnego” sufitu, do którego można by rozeprzeć tyczkę), bądź właśnie na uchwycie, wcześniej wiercąc w ścianie otwór na haczyk (wkręt). Ale ten problem został właśnie rozwiązany. Konstruktorzy z firmy Bosch wprowadzili do oferty specjalny uchwyt sufitowy, który pozwala bezinwazyjnie zamocować BM1 wraz z laserem do profilu aluminiowego. Nowy adapter mocuje się do tylnej części uchwytu BM1 i następnie za pomocą klamry w stylu spinacza do bielizny w sekundę przytwierdza cały zestaw do poziomej krawędzi stelaża.

 

 

Warto zwrócić uwagę, że uchwyt sufitowy ma dwie wysokości. Jedna jest przeznaczona do laserów liniowych (np. GLL 2-50), a druga do modeli płaszczyznowych (np. GLL 3-80). Ważne jest, by wybrać właściwe ustawienie, ponieważ pozycjonuje ono wyświetlaną linię poziomą na wysokości krawędzi aluminiowego profilu. Cały zestaw nie tylko podnosi komfort pracy i szybkość montażu lasera na ścianie, ale także w pełni automatyzuje procedurę ustawiania właściwej wysokości wyświetlanej wiązki laserowej – po prostu skręcamy maksymalnie uchwyt BM1, mocujemy na nim instrument, klipsem przytwierdzamy do profilu, a wiązka laserowa świeci na właściwej wysokości krawędzi aluminiowego elementu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu