Sprężarki LUNA

Instalacje sprężonego powietrza można obecnie spotkać wszędzie: w hutach, odlewniach, w przemyśle spożywczym, drukarniach, szpitalach, warsztatach samochodowych, laboratoriach itp. Sprężone powietrze powstaje w sprężarkach. W zależności od zapotrzebowania na to medium należy odpowiednio dobrać wielkość urządzenia. Dużą ofertę różnorodnych sprężarek proponuje firma Luna Polska.

Firma na polskim rynku funkcjonuje od 2001 r. Asortyment proponowanych przez nią urządzeń jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje m.in. narzędzia ręczne, elektronarzędzia, maszyny i urządzenia do obróbki drewna i metalu, przyrządy pomiarowe, sprężarki oraz narzędzia i osprzęt pneumatyczny, a także chemię techniczną, artykuły BHP, osprzęt elektryczny i oświetleniowy itd. W poniższym artykule

skupimy się na ofercie dotyczącej sprężarek.

W swoim katalogu dotyczącym sprężarek pod tytułem „Luna OnAir” firma nie tylko przedstawia oferowane pod marką LUNA sprężarki, ale całościowo omawia technologię związaną ze sprężonym powietrzem. Znajdziemy tam szereg porad pomagających właściwie wybrać sprzęt odpowiadający wymaganiom stawianym przez klienta. Przy doborze sprężarki należy wziąć pod uwagę m.in.: przewidywane zapotrzebowanie na powietrze, wymagane ciśnienie robocze, jakość sprężonego powietrza, a także miejsce, gdzie sprężarka będzie zainstalowana. Do tego dochodzi określenie stopnia maksymalnego obciążenia, warunków przyłączenia do sieci energetycznej, parametrów wentylowanego powietrza na wlocie i wylocie, a także to, jaki dopuszczalny poziom hałasu może wystąpić w okolicach pracującej sprężarki. Równie istotne jest zagwarantowanie sobie właściwego serwisu sprzętu.
Gdy oblicza się parametry sprężonego powietrza, bierze się pod uwagę ilość zużywanego przez urządzenie odbiorcze powietrza w l/min. I tak np. wiertarka o średnicy uchwytu 10 mm zużywa 550 l/min powietrza, szlifierka kątowa o tarczy 5” – 900 l/min, a klucz udarowy 1/2” – 900 l/min. Sumę zapotrzebowania na powietrze należy pomnożyć przez wskaźnik wykorzystania urządzeń. Następnie dodajemy naddatek uwzględniający nieszczelności instalacji, a także rezerwę na możliwe przyszłe rozbudowanie systemu. W ten sposób określamy w miarę dokładnie podstawowy parametr przy doborze właściwej wielkości sprężarki, czyli jej swobodny wydatek powietrza (FAD) wyrażony w l/min lub w l/s.

W katalogu, oprócz sprężarek Luna, są przedstawione parametry urządzeń marki Ferax. W ten sposób zaoferowano pełny przekrój urządzeń. I tak, dla użytkowników o niewielkim zapotrzebowaniu na sprężone powietrze polecane są sprężarki marki Ferax o mocy w zakresie od 1,1 do 2,2 kW. Dla profesjonalnych zastosowań zalecane są sprężarki marki Luna o mocach w zakresie od 1,1 do 7,5 kW.

Sprężarki elektryczne zwykle są zbudowane z następujących podzespołów: bloku kompresora, silnika elektrycznego, przełącznika dźwigniowego, zaworu zwrotnego i zbiornika na sprężone powietrze. Do tego mogą dojść filtry, układ jezdny i manometr. Występują dwa rodzaje sprężarek: tłokowe i śrubowe. Kompresory tłokowe mogą być napędzane bezpośrednio od silnika lub przez przekładnię pasowo-klinową. Sprężarki tłokowe występują w wersji smarowanej olejem lub jako bezolejowe, a także jako jedno- lub dwustopniowe. Podczas sprężania tłok, przesuwając się w cylindrze, przepycha powietrze przez zawory w głowicy cylindra. Użebrowany cylinder i głowica skutecznie odprowadzają powstające przy sprężaniu ciepło. W kompresorach śrubowych sprężanie następuje za pomocą dwóch śrubokształtnych profili szczelnie do siebie dopasowanych. Sprężane powietrze mieszane jest z olejem, który pełni rolę zarówno chłodziwa, jak i środka smarnego. Przed zakończeniem procesu olej jest oddzielany od sprężonego powietrza na filtrze oddzielacza. Proces sprężania przebiega pod kontrolą układu elektronicznego. Ponieważ sprężaniu zawsze towarzyszy wydzielanie się dużej ilości ciepła, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym będą pracować sprężarki.

Przykładem niewielkiej przenośnej sprężarki tłokowej z napędem bezpośrednim może być Luna ACD 1,5-24 OL. Jest to sprężarka 1-stopniowa napędzana jednofazowym silnikiem o mocy 1,1 kW zasilanym napięciem 230 V. Żeliwny cylinder z aluminiową głowicą dobrze odprowadza ciepło i zwiększa wydajność kompresora. Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenie przeciążeniowe i olejowe smarowanie. Swobodny wydatek powietrza wynosi 80 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze 8

barów. Zbiornik posiada objętość 24 l, a masa całego urządzenia wynosi 29 kg. Podczas pracy tej sprężarki powstaje hałas na poziomie 94 dB. Sprężarka zalecana jest do prac konserwacyjnych, rzemieślniczych, hydraulicznych, malarskich itp. Sprężarki z bezpośrednim napędem mogą zapewnić swobodny wydatek powietrza w zakresie od 80 do 248 l/min. Wszystkie sprężarki tego typu są napędzane silnikami 1-fazowymi.

Nieco większe sprężarki Luna ACD posiadają napęd pasowy. W tym przypadku tylko najmniejsza (Luna ACB 3.0-50T) jest zasilana napięciem 230 V i jest sprężarką jednostopniową. Gwarantuje ona swobodny wydatek w ilości 270 l/min i ciśnienie maksymalne 10 barów. Kolejne sprężarki z napędem pasowym są już napędzane silnikami 3-fazowymi i są kompresorami dwustopniowymi. W zależności od wielkości urządzenia mogą to być silniki o mocy 3 kW, 4 kW, 5,5 kW lub 7,5 kW. Zapewniają one swobodny wydatek powietrza w zakresie od 360 do 970 l/min. Wszystkie osiągają maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 11 barów. Są smarowane olejem. Zapewniają automatyczny cykl pracy, tzn. samoczynnie się uruchamiają i zatrzymują. Mają również wyłącznik przeciążeniowy. Pod zbiornikiem powietrza znajdują się kółka układu jezdnego, który wraz z gumowaną rękojeścią ułatwia przemieszczanie sprężarki. Największa ze sprężarek z napędem pasowym (Luna ACB 10-270S) ma zbiornik o pojemności 270 l, a jej masa wynosi 191 kg. Również i te sprężarki mają cylindry z żeliwa, a głowice z aluminium, co zapewnia efektywne chłodzenie urządzenia i poprawia jego sprawność. Tego typu sprężarki są polecane do warsztatów naprawy samochodów, dla rzemieślników, hydraulików, stolarzy, malarzy itp.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar