SPOTKANIA CIESIELSKIE W GARBATCE-LETNISKO

Co dwa tygodnie firmy narzędziowe spotykają w Garbatce-Letnisku się z osobami kształcącymi się w zawodzie cieśli. Dlatego postanowiliśmy wziąć udział w takim spotkaniu.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, popularnie zwany szkołą drzewną, to placówka z tradycjami nauki zawodów związanych z drewnem. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1948 r., elastycznie reagując na zapotrzebowanie kształcenia zawodowego. W skład szkoły wchodzą: Technikum Leśne, Technikum Drzewne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od 2013 r. szkoła poszerzyła zakres kształcenia o kursy kwalifikacyjne dla dorosłych realizowane w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego. Są to kursy dla ludzi, którzy chcą zdobyć zawód, bądź podwyższyć swoje kwalifikacje, interesują

się tylko przedmiotami zawodowymi związanymi z danym obszarem kształcenia. Zajęcia odbywają się weekendowo co dwa tygodnie. Na kurs w zawodzie cieśli przyjeżdżają ludzie z wielu zakątków kraju. Są to osoby, które mają już zdobyte wykształcenie, bardzo często wyższe, ale postanowili realizować swoje pasje. – Ci słuchacze wymagają od nas bardzo wiele, ale to mnie cieszy, bo dzięki temu mamy szanse się rozwijać – mówi dyrektor szkoły pan Mirosław Dziedzicki. – Dwa razy w semestrze w ramach zajęć szkoła organizuje spotkania branży narzędziowej z edukacją. Ostatnio takie spotkanie dla grupy ciesielskiej odbyło się w dniach 8–9 kwietnia br. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami techniki prezentowanymi na przykładzie osiągnięć producentów, takich jak: Globus, Arvex, Simpson, Festool, B.Pro oraz Bostitch.

Garbatka_szkol-4

Praktyczna prezentacja profesjonalnych tarcz serii ZAG marki Globus

Spotkanie rozpoczęli specjaliści z Fabryki Pił i Narzędzi Wapienica Sp. z o.o. W trakcie szerokiej prezentacji produktowej na przykładzie marki Globus wyjaśniali prawidłowy dobór, eksploatację i konserwację narzędzi skrawających do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, aluminium i materiałów budowlanych. Ciekawym doświadczeniem była możliwość oglądania precyzji wykonania narzędzi w dużym powiększeniu. Doradcy techniczni, dysponując kamerką z powiększeniem optycznym 200x, na żywo omawiali ważne zagadnienia techniczne, które w praktyce zastosowań decydują o jakości obróbki, trwałości narzędzi i bezpiecznej ich eksploatacji.

Garbatka_szkol-3

Prezentacja ukośnicy Festool Kapex KS 120 EB

Przedstawiciel firmy Arvex omówił praktyczne aspekty techniki wierceń i mocowań stosowanych w budownictwie przeznaczonych zarówno do prac ciesielskich, jak i konstrukcyjnych ogólnobudowlanych. Z zakresu oferty złącz ciesielskich Simpson Strong-Tie omówione zostały zasady doboru oraz stosowania wybranych produktów i przedstawione cenne porady praktyczne.

Garbatka_szkol-2

Słuchacze kursu ciesielskiego

Następnie doradca techniczny Festool zaprezentował systemowe rozwiązania dla stolarzy i cieśli przeznaczone do prac konstrukcyjnych, wykończeniowych i modernizacyjnych w budownictwie. Z oferty firmy B.Pro zaprezentowane zostały profesjonalne techniki połączeń dla budownictwa, szczególnie dla cieśli i dekarzy.
W drugim dniu spotkanie przybrało formułę warsztatową. W sposób praktyczny uczestnicy kursu wykorzystali systemowe rozwiązania Festool poznane w dniu poprzednim oraz zapoznali się z gwoździarkami pneumatycznymi i gazowymi oraz sztyfciarkami i zszywaczami pneumatycznymi marki Bostitch. Zadaniem praktycznym była realizacja małej konstrukcji ciesielskiej według projektu technicznego. Uczestnicy pod okiem doradców technicznych samodzielnie wykonywali prace związane z wycinką materiału oraz łączeniem elementów.

Garbatka_szkol-1

Przedstawiciele marki Globus dokładnie omówili sposoby rozpoznawania jakości tarcz węglikowych

Dzięki dobrze wyposażonym pomieszczeniom warsztatów szkolnych przeprowadzane zajęcia dają uczestnikom kursów możliwości wypróbowania w praktyce różnych alternatywnych sposobów związanych z wykonawstwem. Dzieje się tak nie tylko w trakcie takich spotkań branży narzędziowej z edukacją, ale również podczas realizacji planu praktycznej nauki zawodu. Nabór uczestników kursu w ramach

Centrum Kształcenia Ustawicznego w tym roku był zdecydowanie większy niż w poprzednim. Świadczy to o zainteresowaniu szkolnictwem zawodowym, ale też o zadowoleniu uczestników z warunków organizacji zajęć przez CKU oraz o pozycji szkoły na rynku.

TomaszŻurkowski

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments