SPECJALNY ZESTAW ELEKTRONARZĘDZI FEIN DLA DZIAŁÓW UTRZYMANIA RUCHU

Utrzymanie ruchu to jeden z najważniejszych działów w firmach produkcyjnych, który wykorzystuje na co dzień wiele elektronarzędzi. Dlatego FEIN zaproponował specjalny zestaw elektronarzędzi niezbędnych do pracy w takim dziale.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat znane są przykłady istotnej zmiany strategii podejścia do organizacji służb utrzymania ruchu. Pod koniec lat 90. XX w. w kilku zakładach produkcyjnych średniej wielkości rosnący udział bezpośrednich kosztów utrzymania ruchu w ich kosztach zmiennych spowodował redukcję zatrudnienia w takich działach i wprowadzenie rozwiązań outsourcingowych. Jednakże kontrakty z firmami zewnętrznymi świadczącymi usługi w tym zakresie w znacznym stopniu obciążyły zleceniodawców kosztami gotowości do podjęcia szybkich działań serwisowych. Zaś

same koszty merytorycznych interwencji były na stosunkowo niskim poziomie. Po kilku latach wykonany audyt wewnętrzny analizujący najbardziej istotne rodzaje ryzyka dla zakładów produkcyjnych wykazał, że ponoszone koszty outsourcingu w zakresie utrzymania ruchu są nadmierne i zalecił zmianę tej strategii. Wprowadzono system kompleksowego produktywnego utrzymania ruchu (TPM) jako całościowe podejście pozwalające zwiększyć efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń. System TPM zakłada, że zadania związane z maksymalizacją efektywności maszyn i redukcją strat przypisane są wszystkim pracownikom firmy. Dzięki temu pozwala on na skuteczne zarządzanie działaniami planowej konserwacji w firmie oraz skrócenie czasu reakcji na awarie i przestoje maszyn. Po zastosowaniu tej koncepcji uzyskano nie tylko obniżenie awaryjności maszyn, ale także wyeliminowano większość strat obniżających ich wydajność przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Do realizacji strategii TPM, naszym zdaniem, doskonały jest zestaw narzędzi bezprzewodowych zaoferowany niedawno przez firmę FEIN, niemieckiego producenta elektronarzędzi klasy premium specjalizującego się w obróbce metali. Jak wiadomo, prace związane z budową, przebudową i remontami konstrukcji stalowych, stanowisk maszyn oraz wyposażenia linii produkcyjnych często prowadzone są w miejscach znacznie oddalonych od sieciowych źródeł zasilania. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są narzędzia zasilane akumulatorowo. W skład oferowanego zestawu wchodzą: wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM18QM z zestawem akcesoriów, wiertnica FEIN AKBU 35 PMQ, klucz udarowy FEIN ASCD18-300 W2, szlifierka kątowa FEIN CCG 18-125 BL oraz młotowiertarka FEIN ABH 18.

 

 

Wiertarko-wkrętarka FEIN ASCM 18 QSW

Ma kompaktową i lekką konstrukcję. Jest wyposażona w nowoczesny silnik bezszczotkowy FEIN PowerDrive odznaczający się o 30% wyższą sprawnością od szczotkowych jednostek napędowych. W urządzeniu zastosowano innowacyjną 4-biegową przekładnię planetarną wykonaną całkowicie z metalu, wyposażoną w przełącznik szybkiego wyboru biegów. Dzięki elektronice sterującej użytkownik ma do dyspozycji na każdym przełożeniu płynnie regulowane obroty za pomocą włącznika spustowego oraz 20 ustawień momentu obrotowego, czyli w sumie 80 różnych jego wartości. Można też wybrać tryb wiercenia, który oferuje maksymalny moment obrotowy 40 Nm. Dzięki połączeniu elektroniki sterującej i czterech biegów parametry pracy wiertarko-wkrętarki FEIN ASCM 18 QSW można optymalnie dobrać do specyfiki szerokiego spektrum zastosowań wiercenia i wkręcania. Np. na 4. biegu mamy optymalne obroty (2500/min) do wiercenia w metalu wiertłami o średnicy 6 mm. W ASCM 18 QSW zastosowano systemowe mocowanie narzędziowe QuickIN. Montuje się w nim bezkluczykowy uchwyt wiertarski QuickIN o wytrzymałości 120 Nm, wyposażony w szczęki z węglików spiekanych, jak również uchwyt do bitów QuickIN (1/4”) z magnesem neodymowym. Kupując ASCM 18 QSW w zestawie, otrzymujemy w komplecie metalową głowicę kątową QuickIN do wiercenia, gwintowania i wkręcania. Dzięki systemowemu osprzętowi urządzenie jest optymalnie przystosowane do wykonywania zróżnicowanych operacji w zakresie wiercenia do 8 mm w stali, wkręcania wkrętów i śrub oraz gwintowania do M8.

Bezprzewodowa wiertarka rdzeniowa AKBU 35 PMQ

W przypadku wierceń konstrukcyjnych otworów o większych średnicach możemy posłużyć się małą, poręczną wiertarką rdzeniową AKBU 35 PMQ. Ma ona zasilanie 18-woltowe i wyposażona jest w nowoczesny silnik bezszczotkowy PowerDrive, mocną stalową przekładnię 1-biegową oraz elektroniczną

regulację obrotów w zakresie 130–520/min z pamięcią prędkości obrotowej (Memory Function). Prędkość reguluje się przyciskami oznaczonymi znakami „+” i „-” na panelu sterowania, który podczas wiercenia znajduje się cały czas w zasięgu wzroku operatora. Ma on do dyspozycji 6 poziomów obrotów: 520, 455, 390, 325, 260 lub 130/min. Można więc łatwo i szybko dobrać optymalną prędkość skrawania dla wiercenia, gwintowania, fazowania lub rozwiercania otworów. Wiertarka ta ma też lewe obroty umożliwiające łatwe i szybkie wykręcenie gwintowników z otworów. Można nią wiercić w stali otwory o średnicy do 18 mm (wiertła pełne) lub do 35 mm (rdzeniowe wiertła HSS i węglikowe), rozwiercać otwory do średnicy 18 mm i pogłębiać do średnicy 31 mm oraz gwintować do M14. Podstawowym uchwytem narzędziowym FEIN AKBU 35 PMQ jest stożek Morse’a MK2 umożliwiający mocowanie wierteł z uchwytem MK2, jak też Weldon 3/4” (dla wierteł rdzeniowych wymagających chłodzenia). W stojaku wiertarskim AKBU 35 PMQW mamy magnesy trwałe (neodymowe), których siła przylegania regulowana jest z użyciem dwukierunkowego klucza grzechotkowego. Ustawienie magnesowania wstępnego umożliwia precyzyjne ustawienie wiertarki i wykonanie otworu dokładnie w wyznaczonym punkcie. Maszyna wyposażona jest też we wskaźnik siły przylegania magnesu, który znajduje się na panelu sterowania. W stopie magnetycznej zastosowano pryzmatyczne powierzchnie styku z materiałem obrabianym, dzięki czemu możemy wiercić w materiałach cylindrycznych o średnicy 80–250 mm bez korzystania z dodatkowego osprzętu mocującego. Aby zapewnić bezpieczną pracę, akumulatorową wiertarkę rdzeniową FEIN AKBU 35 PMQW wyposażono w czujnik przechyłu informujący o prawidłowej pozycji w czasie pracy. Jest ona urządzeniem, którym można w operacjach wiercenia otworów o średnicy do 35 mm z powodzeniem zastąpić sieciowe wiertarki magnetyczne. Należy również podkreślić, że nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powoduje oderwania się testowanej wiertarki FEIN AKBU 35 PMQW od obrabianego elementu, co często kończy się upadkiem tego typu maszyny z dużej wysokości i skutkuje jej całkowitym zniszczeniem.

Wkrętarka udarowa FEIN ASCD18-300 W2

Proponowana jest do dokręcania i odkręcania śrub. Napędzana jest bezszczotkowym silnikiem i można ją zastosować do realizacji połączeń gwintowanych do M18 w klasie wytrzymałościowej 8.8. Urządzenie ma elektroniczne ustawienie momentu obrotowego w sześciu stopniach zapobiegające zrywaniu łbów śrub i wkrętów. ASCD18-300 W2 charakteryzuje się kompaktową budową, posiada wytrzymały kowadełkowy mechanizm udarowy i zabierak kwadratowy 1/2” do mocowania nasadek udarowych i adapterów.

 

Akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG 18-125 BL

Osiąga najwyższą wydajność pracy dzięki zastosowaniu hermetycznego silnika bezszczotkowego PowerDrive oraz wysokoprądowych akumulatorów litowo-jonowych FEIN HighPower Li-Ion. Hermetyczna obudowa metalowa zabezpiecza w 100% silnik przed destrukcyjnym działaniem pyłu i opiłków metalowych oraz jednocześnie efektywnie oddaje ciepło wytwarzane w silniku podczas jego pracy. Dla użytkownika oznacza to maksymalną żywotność i pełną odporność na działanie nieprzyjaznego środowiska pracy. Szlifierka ma wielofunkcyjną elektronikę: regulację obrotów w zakresie 2500–8500/min i ich stabilizację, łagodny rozruch zapewniający płynne i bezpieczne uruchomienie urządzenia, ochronę antyprzeciążeniową silnika i podzespołów elektronicznych. Jest też hamulec silnika do szybkiego

zatrzymywania tarczy, który chroni użytkownika przed skaleczeniem, a materiał obrabiany przed uszkodzeniem. Bezpieczeństwo pracy zwiększa elektroniczna ochrona przed przypadkowym uruchomieniem, która uniemożliwia rozruch silnika w wypadku mocowania akumulatora do maszyny z załączonym włącznikiem. FEIN zastosował też w szlifierce CCG18-125BLPD tzw. bezpieczny włącznik (typu deadman switch), który podczas pracy musi być cały czas naciskany przez operatora. Dlatego wypuszczenie maszyny z rąk skutkuje jej automatycznym wyłączeniem. Szlifierkę przystosowano do pracy z tarczami o średnicy 125 mm. Ma ona kompaktowe gabaryty oraz smukłą obudowę i niską wagę (z akumulatorem – 2,7 kg). Obudowę pokryto miękkimi okładzinami antypoślizgowymi umożliwiającymi pewny chwyt. Można szlifować nią z dużym posuwem, co nie powoduje ani zwolnienia jej obrotów, ani wyłączenia maszyny przez elektronikę. Akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD jest więc elektronarzędziem w pełni funkcjonalnym w przypadku konieczności cięcia lub szlifowania elementów metalowych.

Akumulatorowa młotowiertarka FEIN ABH 18

To doskonałe uzupełnienie zestawu dla służb utrzymania ruchu. Oferuje ona energię udaru 2 J. Znajdziemy w niej bezszczotkowy silnik, pneumatyczny mechanizm udarowy i ergonomiczną obudowę. ABH 18 możemy wiercić udarowo i bezudarowo oraz podkuwać. Zastosowane sprzęgło bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przeciążeniem zapewniają ochronę użytkownika i urządzenia. Wiercenie w betonie możemy realizować wiertłami SDS-plus do średnicy 20 mm, zaś otwory pod gniazda elektryczne w ścianach murowanych wiertłami koronowymi o średnicy 68 mm.

Proponowane w zestawie, tak jak i inne oferowane przez firmę FEIN elektronarzędzia akumulatorowe możemy zakupić w wersji Select bez akumulatorów, a akumulatory w dwóch zestawach po dwie sztuki w wersji High Power bądź podstawowej. Zestaw taki użytkownik może rozwijać o kolejne maszyny według indywidualnych potrzeb bez ograniczeń w ramach systemu akumulatorów. Naszym zdaniem dzięki swojej uniwersalności, przy koniecznym spełnianiu wymagań technicznych i standardów dotyczących profesjonalnego wykonywania prac serwisowych i modernizacyjnych przy maszynach, redukuje on znacznie koszty potrzebnego zestawu narzędzi. Jego ważnym atutem jest najwyższa jakość wykonania i trwałość.

TŻ, pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments