Specjalistyczne szkolenia KLINGSPOR
Organizowane od wielu lat coroczne cykle szkoleń to jeden z głównych fundamentów wdrożonego przez spółkę KLINGSPOR programu propagującego bezpieczeństwo i właściwe sposoby użytkowania narzędzi ściernych. Na wysoki poziom szkoleń oraz ich profesjonalny przebieg wpływ mają przede wszystkim: wysoki poziom wiedzy prowadzących oraz nowoczesny sprzęt umożliwiający praktyczne doskonalenie umiejętności uczestników. W poniższym artykule opowiemy o jednym z takich szkoleń, które odbyło się na terenie nowego Centrum Szkoleniowego KLINGSPOR w Bielsku-Białej w dniach 20-21 lutego.
W związku z kryzysem szkolnictwa zawodowego na rynku pracy brakuje młodych wykształconych fachowców posiadających odpowiednią wiedzę techniczną
na temat narzędzi. Dlatego część firm działających w branży narzędziowej podjęła się niełatwego zadania edukacji technicznej w ramach własnej specjalizacji produkcyjnej. Jedną z nich jest KLINGSPOR z Bielska-Białej. – W Polsce istnieje konieczność organizowania specjalistycznego kształcenia technicznego – stwierdza Sylwester Lelonek, kierownik marketingu w KLINGSPOR Sp. z o.o. – Jako producent profesjonalnych narzędzi ściernych regularnie szkolimy pracowników firm współpracujących z naszą spółką. Wiedza techniczna jest im niezbędna, gdyż ich zadaniem jest prawidłowe dobranie narzędzia do wykonywanej operacji obróbczej, co przekłada się na dobrą obsługę klientów i użytkowników naszych narzędzi.
Sylwester Lelonek, kierownik marketingu KLINGSPOR
Dlatego szkolenia organizowane w siedzibie KLINGSPOR zaczynają się od części teoretycznej, podczas której przekazywana jest podstawowa wiedza o budowie materiałów ściernych i ich zastosowaniach. – Najpierw omawiamy ich strukturę, a potem poszczególne części składowe, począwszy od podłoży, poprzez spoiwa, a skończywszy na rodzajach ziarna ściernego i nasypu – informuje Jerzy Pustelnik, doradca techniczny KLINGSPOR. – Gdy mamy to za sobą, przystępujemy do przedstawienia ich zastosowań, korzystając z przykładu naszych narzędzi ściernych.
Jerzy Pustelnik, kierownik Centrum Szkoleniowego i doradca techniczny KLINGSPOR
Podczas lutowego szkolenia szeroko zaprezentowano pasy bezkońcowe KLINGSPOR, zwracając szczególną uwagę na stosowane w nich rodzaje połączeń oraz prawidłowy dobór tych narzędzi dla obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, stali oraz metali. Kolejnym tematami były krążki ścierne (w tym także fibrowe oraz minidyski), rolki papieru ściernego oraz arkusze. – Podczas wykładów często prezentujemy filmy przedstawiające zastosowanie naszych narzędzi ściernych w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych – mówi Marcin Grzesiak, doradca techniczny w KLINGSPOR – Wizualizacja wiedzy, a szczególnie pokazanie miejsc, środowiska pracy oraz maszyn, w których stosuje się narzędzia ścierne, pomaga naszym kursantom lepiej zrozumieć ich istotną rolę w procesach technologicznych.
Ważną grupę asortymentową podczas lutowego szkolenia stanowiły także ściernice listkowe oraz talerzowe ściernice listkowe SMT produkcji firmy KLINGSPOR. Omówiono dokładnie ich budowę, rodzaje i zastosowania. – Zwracamy tu szczególną uwagę na wytrzymałość ściernic i spełnianie przez nie wygórowanych norm Organizacji ds. Bezpieczeństwa Materiałów Ściernych (OSA), zrzeszającej renomowanych producentów narzędzi ściernych, w tym także KLINGSPOR – informuje Stanisław Gil, doradca techniczny KLINGSPOR. Część teoretyczną lutowego szkolenia zakończył wykład na temat zastosowania tarcz do cięcia i szlifowania KRONENFLEX® oraz wymagań stawianych tej grupie narzędzi przez normy OSA.
Stanisław Gil, doradca techniczny KLINGSPOR
Oprócz zajęć teoretycznych szkolenie obejmowało również część praktyczną oraz zwiedzanie hal produkcyjnych na terenie zakładu w Bielsku-Białej. Zajęcia praktyczne odbyły się w przestronnej sali, która została wyposażona w szlifierki stacjonarne do obróbki drewna i metalu (w tym szerokotaśmową, wąskotaśmową i krawędziową) oraz stanowiska szlifierskie do pracy z elektronarzędziami i narzędziami pneumatycznymi. Wszystkie stanowiska i maszyny podłączono do centralnej instalacji odciągowej, która gwarantuje wysoką czystość powietrza podczas zajęć. Ponadto, dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy, zostały one wyposażone w specjalne uchwyty mocujące obrabiany przedmiot. – Dzięki takiemu wyposażeniu sali kursanci
mogą dokładnie przetestować możliwości robocze narzędzi ściernych KLINGSPOR – poinformował Jerzy Pustelnik. – Szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo pracy podczas takich zajęć, dlatego zapewniamy odpowiednie ubrania robocze, rękawice i okulary ochronne, jak też nadzorujemy ich prawidłowy przebieg. Zajęcia te – jak zauważyliśmy – sprawiają też kursantom wiele przyjemności. Można więc nawet powiedzieć, że zarazem uczą i bawią.
Ostatnią, wspomnianą już częścią szkolenia było zwiedzanie fabryki KLINGSPOR w Bielsku-Białej. Rozpoczęło się ono od poznania pracy agregatów do produkcji bazowych materiałów ściernych, które na końcu procesu technologicznego zwijane są w jumbo role. Następnie kursanci poznali pracę działu zajmującego się konfekcjonowaniem bazowych materiałów ściernych, a więc wytwarzaniem ściernych pasów bezkońcowych, krążków, arkuszy oraz rolek itd. Zwiedzanie fabryki zakończyła wizyta w magazynie wysokiego składowania, który stanowi europejskie centrum logistyczne KLINGSPOR. Tam właśnie trafiają gotowe narzędzia ścierne wytworzone m.in. w dwóch polskich zakładach niemieckiego koncernu i stamtąd wysyłane są do krajów całego świata.
– Nasze dwudniowe szkolenia gruntownie zapoznają kursantów z narzędziami ściernymi, nie tylko na poziomie teoretycznym, ale także praktycznym, który obejmuje ich zastosowania oraz przemysłowe wytwarzanie – konkluduje Jerzy Pustelnik. – To naszym zdaniem w istotny sposób poszerza wiedzę w zakresie nasypowych narzędzi ściernych – wiedzę, którą mogą spożytkować w swojej pracy z klientami i użytkownikami tego typu produktów.