SPAWARKI PROLINE

Firma Profix w swojej bogatej ofercie narzędzi i urządzeń technicznych ma też spawarki. Są to nowoczesne inwertorowe urządzenia PROLINE MMA160 (42940), MMA200 (42941) i MMA/TIG (42942).

Symbol MMA (Manual Metal Arc) jednoznacznie wskazuje na to, że są to spawarki którymi łączymy metale za pomocą elektrod otulonych topnikiem. Żeby proces spawania był prawidłowy, niezbędne jest lokalne nagrzanie spawanych elementów do odpowiednio wysokiej temperatury, aby uległy stopieniu. Przy spawaniu elektrycznym źródłem tego ciepła jest zajarzony łuk elektryczny, który powstaje między końcem elektrody a spawanym elementem. Wysoka temperatura towarzysząca spawaniu niestety sprzyja wchodzeniu rozgrzanych metali w reakcje z otaczającą ich atmosferą. Ta okoliczność nie

wpływa dobrze na jakość powstającej spoiny. Dlatego elektrody w tej metodzie bezwzględnie muszą posiadać odpowiednią otulinę, która pozwoli osłonić miejsce spawania przed szkodliwym oddziaływaniem powietrza. Składniki chemiczne znajdujące się w otulinie elektrody, topiąc się w wysokiej temperaturze, uzupełniają skład chemiczny powstającego stopiwa, a jednocześnie w momencie spawania osłaniają jeziorko spawalnicze przed dostępem powietrza.

Inwertorowe spawarki od swoich transformatorowych poprzedniczek różnią się zasadniczo. Urządzenia transformatorowe miały duże gabaryty, gdyż wewnątrz musiało się znaleźć miejsce dla transformatorów wysokich mocy o uzwojeniu wtórnym z grubego miedzianego drutu lub nawet płaskownika. Obecnie dzięki zastosowaniu we współczesnych inwertorowych spawarkach układów elektronicznych ich gabaryty zostały znacznie zmniejszone. Są one urządzeniami niewielkimi, lekkimi (MMA 160 – 4 kg, MMA 200 – 5,1 kg, MMA/TIG – 7,1 kg) i łatwymi w obsłudze, mobilnymi oraz co ważne oszczędnymi energetycznie.

Spawarki PROLINE to urządzenia 1-fazowe chłodzone powietrzem za pomocą wentylatorów. Są sterowane mikroprocesorem w technologii wykorzystującej moduł IGBT. Prostownik spawalniczy z inwerterem bez problemu przekształca prąd o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz, na prąd wysokiej częstotliwości. Zalecane średnice elektrod dla tych spawarek zawierają się w zakresie od 1,6 do 4 mm. Spawarek w zależności od obciążenia można używać w cyklach pracy 30% i 60%. Ich sprawność wynosi 85%. Urządzenia mają też zabezpieczenie termiczne.

Metoda spawania elektrodami w otulinach (MMA) jest bardzo uniwersalna. W zależności od rodzaju połączenia, grubości łączonych elementów, można dobrać odpowiednią elektrodę, biorąc pod uwagę jej średnicę i skład chemiczny jej otuliny. Nawet przy niewielkiej wprawie zajarzenie łuku spawalniczego między elektrodą a spawanym elementem przebiega zazwyczaj bez większych trudności. Pewnego doświadczenia wymaga umiejętność ustalenia odpowiedniej wartości natężenia prądu. Dokonuje się tego specjalnym potencjometrem, znajdujący się na przednim panelu spawarki. Oczywiście przy doborze tego parametru należy wziąć pod uwagę grubość łączonych elementów i średnicę elektrody. Ważne są również pewnego rodzaju umiejętności manualne pozwalające zachować w czasie spawania stałej odległości między elektrodą a łączonymi elementami.

Spawanie spawarkami PROLINE MMA160 i MMA200 ułatwiają ich dodatkowe funkcje. Można wspomnieć choćby HotStart (gorący start). Ułatwia on rozpoczęcie procesu spawania. Dzieje się to poprzez chwilowe zwiększenie prądu spawania w momencie zajarzenia łuku. Dzięki temu następuje lepsze rozgrzanie elektrody i spawanego materiału, co powoduje łatwiejsze zajarzenie łuku. Z kolei funkcja ArcForce (regulacja prądu zwarcia) stabilizuje łuk elektryczny. W momentach skracania długości łuku elektrycznego następuje wzrost prądu spawania. Natomiast funkcja Antistick (funkcja przeciwzwarciowa) działa wtedy, gdy elektroda „przyklei” się do spawanego detalu. Spawarka wtedy automatycznie zmniejsza prąd spawania, co umożliwia szybsze oderwanie elektrody. W ten sposób uchwyt elektrody zabezpieczany jest przed przedwczesnym zużyciem. W komplecie ze spawarką dostarczane są przewody spawalnicze o długości 1,8 m z uchwytem na elektrody i 1,2 m z zaciskiem masowym.

Funkcjonalność spawarki PROLINE MMA/TIG 200 (42942), w porównaniu ze spawarkami MMA160 i MMA200, jest nieco większa. Można ją wykorzystywać w dwóch trybach pracy: do spawania metodą MMA (za pomocą elektrod otulonych) i metodą TIG (spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego). Przy spawaniu metodą MMA możliwe jest spawanie elektrodami o średnicach zakresie 1,6-4,0 mm. Do tego

celu są dostarczone przewody MMA z uchwytem na elektrody (1,8 m) i z zaciskiem masowym (1,2 m). W tym urządzeniu mamy możliwość płynnej regulacji prądu do wartości 200 A. Spawarka może pracować w cyklu 60%. Oznacza to, że w przedziale 10 min po 6 min pracy powinna nastąpić 4-minutowa przerwa. W przypadku nieprzestrzegania tego zalecenia możemy doprowadzić urządzenie do przegrzania. Aby temu zapobiegać spawarka PROLINE MMA/TIG 200 (42942) wyposażona jest w termiczny wyłącznik, który automatycznie wyłącza urządzenie w przypadku stwierdzenia jego przegrzania. Dalsza praca jest możliwa dopiero po ostudzeniu spawarki.

Spawarka PROLINE MMA/TIG 200 umożliwia również spawanie metodą TIG PULSE. Dzięki tej metodzie uzyskuje się wysokiej jakości spawy, pozbawione żużla i praktycznie niewymagające dodatkowego czyszczenia. Wykorzystując TIG PULSE, można spajać niemal wszystkie metale. Funkcja ta pozwala na spawanie nawet cienkich elementów, obniżenie energii liniowej łuku, a co za tym idzie zmniejszenie przegrzania lub przepalenia spawanych materiałów.
Oczywiście pracując w trybie TIG, należy użyć przewodu prądowo-gazowego TIG (o długości 3 m), dobrać odpowiednią dyszę ceramiczną i tuleję zaciskową oraz elektrodę nietopliwą. Wszystkie wymienione elementy znajdują się w wyposażeniu. Dysz ceramicznych jest trzy (5, 6 i 7), tulei zaciskowych również trzy (1,6 mm, 2 mm, 2,4 mm) i jedna nietopliwa elektroda o wymiarach 1,6 x 150 mm. Do tego musimy dysponować również butlą z gazem obojętnym oraz reduktorem pozwalającym na regulację przepływu gazu.

Tomasz Jagiełło
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments