Spawarka z Hiszpanii

Na rynku znajduje się coraz więcej spawarek wykorzystujących technikę cyfrową do regulowania parametrów pracy. W redakcyjnym warsztacie do testów trafiła spawarka ST WELDING S60.17L wyprodukowaną przez hiszpański koncern STAYER IBERICA

 

 

Hiszpańska spawarka jest jednofazowym urządzeniem spawalniczym, chłodzonym powietrzem i sterowanym mikroprocesorem. Prostownik spawalniczy z inwerterem bez problemu przekształca prąd o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz na prąd wysokiej częstotliwości. Nowoczesna technika cyfrowa pozwala uzyskać pożądane parametry pracy za pomocą urządzeń o niewielkich gabarytach. Wymiary urządzenia to: 180 x 340 x 120 mm,

a waga 5 kg. Dzięki temu spawarka jest urządzeniem mobilnym, z którym bez problemu można zmieniać miejsce pracy. Dodatkowym walorem jest możliwość korzystania z przedłużaczy o długości do 50 m bez pogorszenia parametrów spawania.

Spawarkę ST WELDING S60.17L można wykorzystywać w dwóch trybach pracy: do spawania metodą MMA (za pomocą elektrod otulonych) i metodą TIG (spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie obojętnego gazu).

Spawając metodą MMA, przewód z uchwytem, w którym znajdują się elektrody należy podłączyć do zacisku dodatniego (+), natomiast przewód z masą do bieguna ujemnego (-). Przewody spawalnicze zakończone są znormalizowanymi konektorami DINSE o wielkości 3/8”, a ich mocowanie polega na włożeniu konektora do odpowiedniego gniazda i obróceniu go o ćwierć obrotu. Spawarka umożliwia spawanie elektrodami o średnicach: 1.6, 2.0, 2.5, 3.2 i 4.0 mm. Dobierając odpowiednią elektrodę, jesteśmy w stanie zespolić blachy o grubości od 1 do nawet 12 mm. Zakres regulacji prądu należy zawsze dobierać do średnicy elektrody i grubości spawanego materiału. W przypadku tej spawarki mamy możliwość płynnej regulacji za pomocą potencjometru do wartości 170 A. Należy pamiętać, by nie przekraczać reżimu czasowego dla urządzenia o cyklu pracy 60%. Nie przestrzegając znamionowego cyklu pracy, można łatwo doprowadzić do przegrzania spawarki. Przegrzanie może być również spowodowane zasłonięciem otworów wentylacyjnych w obudowie urządzenia. Ponieważ urządzenie jest wyposażone w termiczny wyłącznik, zostanie ono automatycznie zatrzymane w przypadku niezastosowania przez użytkownika odpowiednich okresów chłodzenia.

Metoda spawania za pomocą elektrod w otulinach (MMA) jest powszechnie stosowana z powodu swojej dużej uniwersalności. Różnorodność elektrod zarówno pod względem ich średnicy, jak i rodzaju otuliny pozwala dość łatwo dobrać odpowiedni ich rodzaj do danego połączenia. W czasie przeprowadzania prób zajarzenie łuku spawalniczego między elektrodą a spawanym przedmiotem odbywało się bardzo łatwo. Przy tego rodzaju spawaniu bardzo ważnym jest ustalenie odpowiedniej wartości natężenia prądu. Służy do tego celu potencjometr znajdujący się na przednim panelu spawarki. Potencjometr w testowanej spawarce jest bardzo czuły i odpowiednio reaguje na jego przekręcanie. Bardzo szybko można znaleźć odpowiednią wartość natężenia. Oczywiście wstępnie należy wziąć pod uwagę grubość łączonych elementów i średnicę elektrody. Generalnie można stwierdzić, że spawarka ST WELDING sprawuje się podczas pracy bardzo dobrze. Na komfort pracy z pewnością mają wpływ dodatkowe funkcje, które posiada urządzenie. Należy chociażby do nich funkcja HotStart (gorący start). Ułatwia ona rozpoczęcie spawania, gdyż w momencie zajarzenia łuku chwilowo zwiększa prąd spawania w celu lepszego rozgrzania elektrody i spawanego materiału. Dzięki temu zajarzenie łuku jest znacznie łatwiejsze. Z kolei funkcja ArcForce (regulacja prądu zwarcia) stabilizuje łuk elektryczny. Odbywa się to poprzez wzrost prądu spawania w momentach skracania długości łuku elektrycznego. Jeszcze inne zadanie ma do spełnienia funkcja Antistick (funkcja przeciwzwarciowa). Zadziała ona wówczas, gdy elektroda „przyklei” się do spawanego detalu. Urządzenie automatycznie zmniejszy prąd spawania, co umożliwi spawaczowi szybsze oderwanie elektrody, a także zabezpiecza uchwyt elektrody przed przedwczesnym zużyciem. W czasie naszych testów wszystkie wyżej wspomniane funkcje działały, przyczyniając się do poprawy komfortu pracy. Oczywiście, nie wolno zapominać, że elektrodami można spawać wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych lub na otwartych przestrzeniach.

Testowana spawarka umożliwia również spawanie metodą TIG Lift-Arc. Dzięki tej

metodzie uzyskuje się wysokiej jakości spawy, pozbawione żużla i praktycznie nie wymagające już dodatkowego czyszczenia. Tą metodą można spajać niemal wszystkie metale. Należy jednak dysponować dodatkowym wyposażeniem: butlą na obojętny gaz z zaworem i reduktorem oraz odpowiednim uchwytem spawalniczym TIG z nietopliwą elektrodą.

Po przeprowadzeniu próbnych prac testowaną spawarką musimy stwierdzić, że urządzenie sprawuje się bardzo dobrze. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Dzięki dodatkowym zaawansowanym funkcjom zajarzenie łuku i położenie spoiny nie powinno sprawiać większych problemów nawet początkującym spawaczom. Niewielka waga i małe gabaryty spawarki pozwalają na łatwą zmianę miejsca jej użytkowania. Obudowa urządzenia jest estetyczna i solidna.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar