Smok Wawelski z Targów EUROTOOL zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Smok Wawelski, a dokładniej mówiąc, jego gigantyczna replika przygotowana przez Targi w Krakowie i wystawców Targów EUROTOOL wystąpi w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Smok zagra dwie role: wolontariusza, gdyż będzie zbierał pieniądze ramię w ramię z Adamem Mickiewiczem, oraz licytowanego eksponatu. Wcześniej, bo 29 grudnia ub.r. trafił na Allegro, gdzie odbywa się wyjątkowa i z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych licytacji w historii WOŚP. Pod młotek poszedł bowiem najpopularniejszy symbol Krakowa. – Wygląda na to, że Smok postanowił wyjść z jamy i zaangażować się w WOŚP. Mamy nadzieję, że będzie solidnym wolontariuszem, a po licytacji

trafi do zwycięzcy – mówi Piotr Błoński z krakowskiego sztabu WOŚP.

Każdy może mieć Smoka u siebie
Replika smoka została wykonana w trakcie jesiennych Targów EUROTOOL, BLACH-TECH-EXPO organizowanych przez Targi w Krakowie, za wiedzą i zgodą prof. Bronisława Chromego – autora oryginalnej rzeźby. – Jest idea, to trzeba ją wykorzystać. Smok królewsko-wawelski powinien żyć i dzięki tej akcji ponownie będzie na ustach wszystkich – mówi prof. Bronisław Chromy.

Smok jest wysoki na 2,3 m i szeroki na 1,7 m. Wykonali ją wystawcy Targów EUROTOOL. Najpierw firma SCANTECH wykonała trójwymiarowy skan oryginalnej rzeźby i przygotowała projekt, na podstawie którego specjaliści z AEP Ajan Engineering Polska wykonali wierną replikę przy ogromnym wsparciu firmy Remal z Konina, która pomogła w zalezieniu trudno dostępnego aluminium oraz udostępniła przecinarkę plazmową do wycięcia kształtu bestii.

 

– Z uwagi na dużą wagę trójwymiarowej bryły Smoka musieliśmy zmienić koncepcję. Wspólnie postanowiliśmy wykonać go jako płaskorzeźbę i dlatego podziwiać go będziemy z profilu. Replika została wykonana z wysokiej jakości aluminium o grubości 30 mm, dzięki czemu jest on odporny na warunki atmosferyczne i może stać na zewnątrz – mówi Łukasz Zawada z AEP Ajan EngineeringPolska.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments