SmartSondy z Testo – rewolucja pomiarowa
Profesjonalna technologia pomiarów przeznaczona dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa. Dzięki nowym SmartSondom teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.
Testo wprowadziło na rynek rewolucyjne rozwiązanie pomiarowe: SmartSondy wyposażone w komunikację bluetooth, współpracujące ze smartfonem lub tabletem wyposażonym w system Android lub iOS. Dzięki niemu wszystkie niezbędne parametry, takie jak temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza oraz ciśnienie, mogą zostać zmierzone w wygodny sposób. Ponadto wykorzystanie bezpłatnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie pozwala na archiwizację danych lub tworzenie raportów pomiarowych. W skład nowej serii SmartSond wchodzą następujące urządzenia:
• testo 115i – termometr zaciskowy na rury,
• testo 905i – termometr do pomiarów temperatury otoczenia,
• testo 805i – pirometr,
• testo 605i – termohigrometr,
• testo 405i – termoanemometr,
• testo 410i – anemometr wiatraczkowy,
• testo 510i – manometr różnicowy,
• testo 549i – manometr do pomiarów ciśnienia czynników chłodniczych.
Kompaktowe przyrządy pomiarowe łączą się bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną, darmową aplikacją mobilną Testo SmartProbes App. Odbywa się to w sposób automatyczny – należy włączyć SmartSondę, a następnie aplikację na urządzeniu mobilnym. Smartfon sam konfiguruje komunikację, a użytkownikowi pozostaje tylko skupienie się na swojej pracy, czyli wykonaniu pomiaru.
Aplikacja Testo SmartProbes App pozwala na równoczesny podgląd danych pomiarowych z sześciu SmartSond. Dane wyświetlane są w czytelny sposób w postaci cyfrowej. Ponadto użytkownik może wybrać tryb tabeli przypominającej tabelę Excela lub po naciśnięciu jednego przycisku utworzyć wykres z automatycznie uzupełniającymi się danymi. Dane z tabeli lub wykresu mogą zostać zapisane w pamięci urządzenia mobilnego albo można je wysłać poprzez e-mail do zainteresowanego odbiorcy. W celu wykonania oficjalnej dokumentacji pomiarów istnieje możliwość stworzenia raportu pomiarowego, który może zostać wygenerowany natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany za pośrednictwem wiadomości e-mail. Stworzenie takiego raportu odbywa się przez wypełnianie kolejnych pól i zaledwie po kliku minutach mamy gotowy plik PDF, który zawiera dane pomiarowe, zdjęcia z miejsca pomiaru, dane klienta oraz komentarze, może zostać zapisany lub wysłany w wiadomości e-mail do zleceniodawcy.
Termometr testo 115i
To zaciskowa sonda na rury o maksymalnej średnicy 35 mm. Jest idealnym rozwiązaniem w sektorze chłodniczym oraz grzewczym, gdzie określenie temperatury rurki, przez którą przepływa medium grzewcze lub chłodnicze, daje niezbędne informacje o stanie wyregulowania całej instalacji. Zakres pomiarowy od -40 do +150°C sprawdza się praktycznie w każdej aplikacji. Podstawowe zastosowania termometru testo 115i to: pomiar temperatury rurki instalacji chłodniczej w celu określenia przegrzania lub dochłodzenia, jak też pomiar temperatury zasilania i powrotu w instalacjach grzewczych.
Termometr testo 905i
Służy do kontroli temperatury otoczenia, jak również temperatury powietrza w systemie wentylacyjnym. Budowa termometru, czyli zastosowanie termoelementu o bardzo małej średnicy, umożliwia szybki odczyt temperatury, bez konieczności zbędnego czekania na ustabilizowanie się końcowego wyniku. Jest to bardzo ważna cecha, jeżeli użytkownik ma za zadanie przeprowadzenia wielu pomiarów w pomieszczeniach, gdzie panują różne warunki termiczne. Zakres pomiarowy od -50 do +150°C jest wystarczający we wszystkich aplikacjach z sektora HVAC/R.
Pirometr testo 805i
Umożliwia wykonanie bezkontaktowych pomiarów temperatury ścian, jak również elementów w układach elektrycznych oraz poszczególnych komponentów układów klimatyzacyjnych, grzewczych lub chłodniczych w zakresie -30 do +250°C. Korekta zmierzonej temperatury jest możliwa poprzez ustawienie współczynnika emisyjności. Precyzyjne określenie badanego obszaru następuje poprzez zaznaczenie za pomocą 8-punktowego celownika laserowego z optyką dyfrakcyjną 10 – 1. Ponadto dzięki możliwości wykorzystania aparatu fotograficznego wbudowanego praktycznie w każdy smartfon użytkownik otrzymuje możliwość przygotowania dokumentacji w postaci zdjęcia badanego obiektu wraz z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną zmierzoną temperaturą.
Termohigrometr testo 605i
To kompaktowy miernik temperatury i wilgotności. Oprócz mierzonych parametrów w zakresie 0-100% wilg. wzgl. i -20 – +60°C, istnieje możliwość uruchomienia automatycznej kalkulacji temperatury punktu rosy oraz temperatury mokrego termometru. W standardzie dostarczany jest również gumowy pierścień stożkowy, który ułatwia montaż SmartSondy w otworze kanału wentylacyjnego.
Termoanemometr testo 405i
Przeznaczony jest głównie do pomiarów prędkości przepływu powietrza i temperatury w kanałach wentylacyjnych. Możliwe jest to w następującym zakresie – 0-30 m/s i -20 – +60°C. Teleskopowy czujnik o maksymalnej długości 400 mm świetnie sprawdza się podczas wykonywania pomiarów, stosuje bowiem technikę wartości średnich z całego przekroju kanału. Po skonfigurowaniu geometrii i wymiarów kanału otrzymujemy również przepływ objętościowy wyrażony w m3/godz.
Anemometr wiatraczkowy testo 410i
Ma średnicę wiatraczka wynoszącą 40 mm i jest urządzeniem pomiarowym przeznaczonym do pomiarów przepływu powietrza na kratkach (wlotach i wylotach) kanałów wentylacyjnych. Szeroki zakres pomiarowy 0,4-30 m/s i -20 – +60°C umożliwia zastosowanie tego anemometru w każdej aplikacji VAC, a możliwość konfiguracji geometrii i wymiarów kratki wentylacyjnej pozwala na określenie strumienia objętości przepływającego powietrza.
Manometr elektroniczny testo 510i
Służy do pomiaru różnicy ciśnień, prędkości przepływu powietrza oraz przepływu objętościowego. Został zaprojektowany w celu wspierania prac instalacyjnych oraz konserwacyjnych w sektorze wentylacji i klimatyzacji. Umożliwia przeprowadzenie m.in. pomiarów ciśnienia gazu na palniku kotła, pomiaru sprężu wentylatora w instalacji wentylacyjnej, a po podłączeniu rurki spiętrzającej można określić prędkość przepływu i przepływ objętościowy powietrza w kanale wentylacyjnym. Ponadto specjalna funkcja umożliwia przeprowadzenie próby ciśnieniowej instalacji gazowej wraz z funkcją alarmu. Wszystkie te prace mogą być wykonywane w zakresie od -150 do +150 hPa.
Manometr testo 549i
To sonda do pomiaru ciśnienia czynnika chłodniczego w zakresie od 0 do 60 bar. Manometr ten został skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pomiary na instalacji chłodniczej bez konieczności stosowania węży chłodniczych. Jest to duża zaleta, ponieważ właściwe nie występuje strata czynnika chłodniczego podczas montażu.
Programy tematyczne dostępne w aplikacji mobilnej Testo SmartProbes App
Stosowanie pojedynczych SmartSond odpowiada właściwie zwykłemu użytkowaniu innego rodzaju urządzeń pomiarowych, pomijając oczywiście możliwość wykorzystania smartfona i wiążących się z tym zalet, czyli kolorowy wyświetlacz, dokumentacja, raportowanie poprzez wiadomości e-mail, wykorzystanie w raportach zdjęć z miejsc pomiarowych. Jednak aplikacja Testo SmartProbes App daje o wiele więcej możliwości. Kombinacja kliku SmartSond równocześnie podłączonych do smartfona umożliwia innowacyjne podejście do niektórych aplikacji pomiarowych.
Elektroniczna oprawa zaworowa
Zastosowanie dwóch sond testo 549i oraz dwóch sond testo 115i daje pełną funkcjonalność oprawy zaworowej stosowanej w chłodnictwie. Wybierając ten program tematyczny otrzymujemy wartości ciśnienia czynnika chłodniczego oraz korespondujące wartości temperatury parowania i kondensacji, jak również wartości przegrzania i dochłodzenia czynnika. Program te pozwala na wybór z pośród ponad 70 czynników chłodniczych zapamiętanych w aplikacji.
Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci
Kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i pozwala na określenie wilgotności powierzchni ściany. Odbywa się to poprzez kalkulację temperatury punktu rosy i odniesienia tej wartości do temperatury powierzchni ściany zmierzonej za pomocą pirometru. Wartości poniższej temperatury punktu rosy są miejscami potencjalnie zagrożonymi wystąpieniem wilgoci. Oznaczone jest to w jasny sposób przez wykorzystanie zasady świateł drogowych (kolory: czerwony, żółty oraz zielony).
Powyżej opisane zostały przykładowe programy tematyczne, których jest znacznie więcej. Wymienić można tu pomiar strumienia objętości na wylocie kanału, pomiar strumienia objętości w kanale wentylacyjnym, pomiary na podczerwień, test szczelności instalacji gazowej, określenie mocy grzewczej/chłodniczej instalacji klimatyzacyjnej. Każdy z tych programów zawiera w sobie szereg innowacyjnych rozwiązań.
Zalety systemu SmartSond oraz aplikacji mobilnej są następujące:
• wygodny odczyt danych pomiarowych na smartfonie czy tablecie za pośrednictwem Bluetooth;
• w pełni automatyczna konfiguracja – wystarczy włączyć SmartSondę oraz aplikację mobilną i pomiary rozpoczynają się automatycznie;
• wyświetlanie danych pomiarowych z sześciu sond w tym samym czasie;
• wizualizacja zmian wartości pomiarowych w postaci wykresu lub tabeli;
• wstępnie zdefiniowane tryby pomiarowe dla konkretnych zastosowań, m.in. automatyczne obliczanie temperatury parowania i kondensacji czynnika chłodniczego, jak również przegrzania i dochłodzenia;
• pomiar strumienia objętości przepływu powietrza w kanałach lub na wylotach z kanałów wentylacyjnych, dzięki prostej konfiguracji geometrii oraz wymiarów kanałów lub kratek wentylacyjnych;
• bezkontaktowy pomiar temperatury na podczerwień wraz ze zdjęciem miejsca pomiarowego z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną wartością temperatury;
• raport pomiarowy może zawierać zdjęcia z miejsca pomiarowego i generowany jest natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany w formie PDF lub plikuExcel.