SLET – 30 owocnych lat

Rozmowa z Marianem Kubicą – właścicielem firmy SLET

 

Redakcja: Kiedy powstała firma SLET?
Marian Kubica: Rejestracja firmy SLET nastąpiła w 1982 r., a więc na początku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Należy pamiętać, że nie istniał wtedy Kodeks Spółek Prawa Handlowego, więc firma została założona jako zakład rzemieślniczy zajmujący się ślusarstwem produkcyjnym, elektromechaniką i przetwórstwem tworzyw. Po pierwszym roku działalności produkcyjnej nazwaliśmy firmę Zakładem Rzemieślniczym SLET Marian KUBICA. Tamte lata to rynek producenta. Pracowaliśmy pełną parą, w tygodniu na trzy zmiany, soboty – wtedy pracujące – służyły do remontów i przeglądów maszyn. Produkowane

przez nas wyroby z metalu i tworzyw sztucznych dostarczaliśmy jako półprodukty dla spółdzielczości niewidomych, do sieci handlowej w całej Polsce oraz na rynek byłego Związku Radzieckiego.
Niestety, następne lata to postępująca inflacja przechodząca w hiperinflację (roczna inflacja w 1989 r. osiągnęła 640%), występowała wtedy również nieformalna dolaryzacja w obrocie gospodarczym, a oprocentowanie kredytów w skali rocznej sięgało 100%. Wprowadzenie w 1990 r. pakietu reform gospodarczo-ustrojowych potocznie nazywanych planem Balcerowicza spowodowało konieczność przekształcenia firmy z produkcyjnej na produkcyjno-handlowo-usługową.
W 1991 r. nabyliśmy pawilon w Będzinie przy trasie Katowice – Warszawa, w którym rozwijaliśmy działalność związaną z zaopatrzeniem przedsiębiorstw i firm handlowych w narzędzia, maszyny, urządzenia i elektronarzędzia. Od 1992 r. uruchomiliśmy serwis oferowanych maszyn, urządzeń spawalniczych i elektronarzędzi. W tamtym czasie firma SLET była jedną z pierwszych prywatnych firm w Polsce o takim profilu działalności.

Jakie produkty ma dzisiaj w swojej ofercie SLET?
Obecnie SLET to przede wszystkim kompleksowe zaopatrzenie przemysłu i rzemiosła w profesjonalne narzędzia, maszyny, urządzenia, elektronarzędzia i materiały eksploatacyjne. Reprezentujemy ponad 200 czołowych polskich i światowych producentów. Tak szeroka oferta została podzielona na pięć grup produktowych. Pierwsza z nich to urządzenia i materiały spawalnicze, druga obejmuje elektronarzędzia, pneumatykę i maszyny budowlane, do trzeciej zaliczają się narzędzia ręczne, pomiarowe i do obróbki skrawaniem, kolejna grupa to urządzenia do utrzymywania czystości i pielęgnacji zieleni, zaś ostatnia to narzędzia niemieckich producentów, których SLET jest generalnym przedstawicielem. W obrębie każdej z grup asortymentowych występuje podział na producentów podstawowych, uzupełniających i doraźnych. Zakupy, marketing i doradztwo techniczno-handlowe w każdej z poszczególnych grup asortymentowych prowadzi doświadczony menedżer produktów. Do wiodących producentów znajdujących się w ofercie SLET zaliczamy firmy: LINCOLN ELECTRIC, BESTER, ESAB, HARIS, PERUN, SPAWMET, POMET, FIRO-TECH, Robustus, BOSCH, FEIN, METABO, MAKITA, HITACHI, RUBI, Rothenberger, REMS, FACOM, GEDORE, Stahlwille, ALARM Werkzeuge, KUŹNIA, MIB Messzeuge, FENES, PROMAT, FANAR, BAHCO, BISON, PRAMAC, BOMAG, Master, KÄRCHER, KRÄNZLE, STIHL, STIGA.

Jak jest zorganizowana dystrybucja?
Dystrybucja skierowana jest do przedsiębiorstw w wielu segmentach rynku, klientów indywidualnych oraz do firm handlowych branży narzędziowej. Zaopatrzenie przedsiębiorstw w makroregionie śląsko-zagłębiowskim realizowane jest głównie poprzez menedżerów ds. klientów kluczowych oraz terenowych przedstawicieli handlowych. Klient indywidualny może dokonać zakupów w naszym salonie handlowo-wystawienniczym o powierzchni ponad 500 m2, który mieści się w Będzinie przy ul. Kniewskiego 5 oraz za pośrednictwem sklepu internetowego i naszego konta w serwisie Allegro. W salonie firmowym klient przed zakupem, poza doradztwem technicznym, może praktycznie przetestować większość urządzeń z naszej oferty. W ostatnim czasie utworzyliśmy też Dział Obsługi Dilerów, oferujący firmom handlowym z całej Polski narzędzia niemieckich producentów, których od wielu lat jesteśmy generalnym przedstawicielem.

Jakie są plany firmy SLET?
W następnym 30-leciu – a mogę tak daleko planować, gdyż pochodzę z rodziny długowiecznej – pragniemy rozwijać dotychczasowe kierunki działalności oraz dostosowywać się do zmian, jakie wystąpią na rynku. W najbliższym czasie szczególny nacisk chcemy położyć na poszerzenie oferty usług naszego serwisu, dalsze szkolenia mechaników oraz podniesienie jakości usług serwisowych. Planujemy zwiększyć liczbę godzin, w których serwis będzie dostępny dla naszych klientów, oraz zakres wyjazdów do klienta, jak

też prowadzić wiele innych działań. Mają się one przyczynić do umocnienia już ugruntowanej pozycji naszego serwisu jako lidera w regionie.
Koncentrujemy się też na dalszym wzmocnieniu kadrowym, organizacyjnym oraz logistycznym Działu Obsługi Dilerów. Dla firm handlowych branży narzędziowej mamy bardzo atrakcyjną ofertę niemieckich producentów, takich jak: MIB Messzeuge, ALARM Werkzeuge, Helios-Preisser, HOREX, PROJAHN oraz PROMAT należący do Grupy Nord West. Oferta MIB Messzeuge, Helios-Preisser, HOREX w znakomity sposób uzupełnia lukę rynkową, jaka powstała po zaprzestaniu produkcji narzędzi pomiarowych i wzorcowych przez warszawski VIS i Fabrykę Rafan. ALARM Werkzeuge to najwyższa jakość z tradycją (od 1867 r.) w produkcji narzędzi ręcznych ukierunkowanych na branżę instalatorów WOD-KAN, CO, gazu i klimatyzacji oraz branżę budowlaną. Natomiast z oferty firmy PROJAHN proponujemy wysokiej jakości wiertła do metalu, pilniki obrotowe oraz frezy z systemem mocowania WELDON i QuickIN. PROMAT to marka własna niemieckiej grupy kapitałowej Nord West, jednej z największych firm branży narzędziowej w Europie. Z oferty Nord West możemy zaproponować 120 tys. pozycji towarowych wytwarzanych przez ponad 400 producentów będących światowymi liderami w branży. Wszystkie wyżej przedstawione i oferowane firmom handlowym produkty charakteryzuje najlepsza relacja ceny do jakości.

Dziękuję zarozmowę.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments