Seryjne wykonywanie otworów o rozstawie 32 mm. Rozbudowa systemu szyn prowadzących FSN Bosch.

W 2011 r. Bosch wraz ze swoimi pilarkami GKS 55/65 GCE i GKS 85 G Professional wprowadził na rynek system szyn prowadzących FSN. Teraz rozszerzył go o kolejne elementy umożliwiające wykonywanie seryjnych otworów w płytach meblowych w standardowym odstępie 32 mm.

 

 

 

Przypomnijmy, system szyn prowadzących Bosch FSN składa się z kilku podstawowych elementów. Głównym jest oczywiście sama szyna. Występuje ona w pięciu długościach – 800, 1100, 1600, 2100 i 3100 mm. Każda z nich może być wykorzystywana jako oddzielny element, ale także pojedyncze szyny można łączyć w długie

prowadnice. Do tego celu służy element łączący FSN VEL. Warto tutaj podkreślić, że pióro i wpust sprawiają, że szyny są ze sobą połączone idealnie prostoliniowo. Szyny FSN to konstrukcje uniwersalne – można je stosować do elektronarzędzi Bosch i innych producentów. Wykonano je z największą dbałością o szczegóły, które decydują o tym, że cięcie pilarką, wyrzynarką czy frezowanie odbywa się bardzo płynnie i dokładnie. Chociażby pasek ślizgowy, po którym porusza się elektronarzędzie, wykonany jest z anodowanego aluminium. To gwarancja bezwysiłkowego i płynnego przesuwania pilarki po szynie. Na krawędzi szyny, przy której obraca się ostrze piły, zastosowano gumową listwę przeciwodpryskową. W czasie cięcia dociska ona krawędź obrabianego materiału i zapobiega jego strzępieniu. Na obu końcach szyny są zamocowane plastikowe osłony krawędzi. Gwarantują one swobodę i wygodę cięcia bez obawy o uszkodzenie przewodu lub węża ssącego od odkurzacza. Na odwrotnej stronie szyny umieszczone są z kolei gumowe pasy, które zapewniają przyczepność i stabilność podczas pracy. Gdy się przetrą, można je szybko i łatwo wymienić.

Jako dodatkowe akcesorium są także oferowane dwa zaciski śrubowe FSN SZW, którymi mocuje się szyny do ciętego materiału. Jednym z ciekawszych elementów systemu szyn prowadzących Bosch FSN jest opcjonalna prowadnica kątowa. Zapewnia ona precyzyjne i łatwe ustawienie szyny na obrabianym materiale pod wybranym kątem. W 2013 r. Bosch rozszerzył system szyn FSN o adapter FSN OFA do montażu frezarek górnowrzecionowych pasujący do większości frezarek występujących na rynku.

W kwietniu 2014 r. Bosch poszerzył system szyn prowadzących FSN o elementy pozwalające na wykonywanie otworów o rozstawie 32 mm (fot. 1.). Do oferty zostały wprowadzone dwie szyny prowadzące FSN RA 32 800 (długość 80 cm) i FSN RA 32 1600 (160 cm), w których wykonano otwory o rozstawie 32 mm, sprężynowy bolec prowadzący RA 32 (montowany w adapterze FSN OFA), zderzak do precyzyjnego pozycjonowania RA 32 i szybkościski FSN KZW służące do łatwego i pewnego mocowania szyn FSN. Ktoś może zapytać, dlaczego rozstaw otworów w szynach wynosi 32 mm? Odpowiadamy, że taka wartość wynika z norm obowiązujących przy produkcji mebli stosowanych w całej Europie, w tym w Polsce. Jest to zapisane nie tylko w europejskich normach, ale również w polskich. Za pomocą tego zestawu narzędzi i frezarek Bosch, jak również tego typu maszyn konkurencyjnych producentów, które można montować w adapterze FSN OFA (większość dostępnych obecnie na rynku frezarek), wykonamy seryjne wiercenie otworów w płycie meblowej o standardowym dla meblarstwa rozstawie 32 mm.

Jak przygotowujemy system do wykonywania otworów o rozstawie 32 mm? W pierwszym kroku  na szynie FSN RA 32 800 lub 1600 mocujemy zderzak RA 32 do precyzyjnego jej pozycjonowania. Montujemy go w spodzie szyny. Najpierw jego pojedynczą prowadnicę wsuwamy w kanał służący do mocowania szyny (fot. 2.), następnie blokujemy pozycję zderzaka, wkładając jego bolec w jeden z otworów szyny (fot. 3.). Potem dociskamy do szyny zderzak tak, aby jego dwa prowadzenia boczne weszły w przeciwległy kanał szyny (fot. 4. i 5.). W tak przygotowanej szynie montujemy ścisk FSN KZW (fot. 6.). Następnie w adapterze do frezarek FSN OFA (fot. 7.) montujemy sprężynowy bolec prowadzący RA 32 (fot.

8.). Potem przystępujemy do zamocowania w adapterze FSN OFA frezarki górnowrzecionowej (w naszym teście użyliśmy modelu Bosch GFK 600 Professional). Demontujemy spodnią płytę ze stopy maszyny (fot. 9. i 10.) i przykręcamy ją do adaptera FSN OFA, używając załączonego schematu montażu (fot. 11.). Teraz możemy zamocować szynę na płycie meblowej przy użyciu ścisków FSN KZW (fot. 12., 13., 14. i 15.), pozycja szyny względem jej boku jest blokowana za pomocą wcześniej zamontowanego zderzaka RA 32. Po tej operacji umieszczamy frezarkę Bosch GFK 600 Professional z przykreconym  adapterem FSN OFA i wyposażoną we frez palcowy na szynie prowadzącej. Robimy to tak, aby sprężynowy bolec prowadzący RA 32 (umieszczony w adapterze FSN OFA) wszedł w ten otwór szyny, od którego zaczniemy operację seryjnego wiercenia. Następnie ustawiamy parametry pracy maszyny (prędkość obrotową oraz głębokość frezowania) i przystępujemy do wykonywania seryjnego wiercenia (fot. 16.). Po wykonaniu pierwszego otworu zwalniamy bolec RA 32 (fot. 17). i przesuwamy frezarkę po szynie aż do momentu samoczynnego zablokowania jej przez ten bolec na następnym otworze (fot. 18.). Czynności te powtarzamy aż do momentu wykonania wszystkich planowanych otworów (fot. 19). Jak widać na załączonych zdjęciach, nowe elementy systemu Bosch FSN pozwalają na szybkie, proste, łatwe oraz precyzyjne wykonanie serii otworów o rozstawie 32 mm przy użyciu frezarki górnowrzecionowej.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments