SERWISOWY TEST PNEUMATYCZNEGO KLUCZA UDAROWEGO YATO YT-09571

Wśród narzędzi pneumatycznych YATO czołowe miejsce zajmuje klucz udarowy YT-09571 klasy 3/4″, generujący potężny moment obrotowy 1630 Nm. Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy, jak narzędzie sprawuje się podczas serwisu maszyn rolniczych.

Klucz udarowy YATO YT-09571 to innowacyjne oraz bardzo solidnie wykonane narzędzie pneumatyczne, przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych i przemysłowych. Stosuje się je do prac wykonywanych w warsztatach mechanicznych zajmujących się serwisowaniem samochodów dostawczych i ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, pojazdów szynowych itp. Można je też wykorzystywać na przemysłowych liniach montażowych, np. do dokręcania

złączy gwintowych o rozmiarach do M36.

Jak na generowany maksymalny moment obrotowy 1630 Nm, testowany pneumatyczny klucz udarowy YATO YT-09571 jest dość lekki, jego masa to 3,81 kg. Wyposażono go w ergonomiczną rękojeść pokrytą izolacją z miękkiego, antypoślizgowego tworzywa, które chroni dłoń przed zimnem powstającym na skutek rozprężania się powietrza w silniku pneumatycznym narzędzia. Takie wykonanie klucza zapewnia jego użytkownikom maksymalną poręczność i komfort obsługi.

Testowane narzędzie wyposażono w solidną obudowę metalową mieszczącą silnik pneumatyczny oraz wysokiej jakości 2-młotkowy (Twin Hammer) mechanizm udarowy. Konstrukcja napędu jest szczególnie starannie dopracowana i gwarantuje wysoką trwałość klucza. Umożliwia łatwe sterowanie obrotami (maksymalnie 5500/min) i mocą klucza. Zmiana momentu dokręcania śruby, wielkości obrotów i ich kierunku jest realizowana za pomocą pokrętła znajdującego się na tylnej ściance korpusu narzędzia. Momenty dokręcania i odkręcania złącza gwintowego mogą być ustawiane na trzech poziomach o wartościach: 814 Nm, 1085 Nm i 1630 Nm. Użytkownik narzędzia ma więc do dyspozycji 6 ustawień, po trzy dla każdego kierunku pracy, i może bardzo sprawnie realizować połączenia gwintowe o rozmiarach z zakresu M16-M36.

Klucz udarowy YATO YT-09571 uruchamia się w prosty sposób, naciskając palcem wskazującym włącznik spustowy. Aby można było nim efektywnie transmitować duże momenty obrotowe, wyposażono go w zabierak kwadratowy 3/4″ z pierścieniem ciernym i otworem na bolec blokujący nasadki. Takie wykonanie uchwytu narzędziowego pozwala na szybkie montowanie i demontowanie nasadek udarowych z napędem 3/4″.


Jak wiadomo, osiągi narzędzi pneumatycznych zależą od wydajności kompresora zastosowanego do ich zasilania. W przypadku klucza YATO musi on zapewniać ciśnienie robocze sprężonego powietrza o wartości 6,3 bara i wydajność jego przepływu wynoszącą 198 l/min. Jak widać, parametry te nie są wygórowane i spełnia je większość instalacji sprężonego powietrza użytkowanych w warsztatach mechanicznych i wszystkie wykorzystywane w przemyśle. Klucz YT-09571 podłącza się do kompresora lub instalacji sprężonego powietrza za pomocą szybkozłącza 3/8″ zlokalizowanego w dolnej części rękojeści. Obok niego znajduje się wylot powietrza zasilającego, w którym wbudowano tłumik gwarantujący cichą pracę narzędzia.

Dane techniczne pneumatycznego klucza udarowego YATO YT-09571

Uchwyt narzędziowyZabierak kwadratowy 3/4″
Zakres wykonywanych połączeń gwintowychM16-M36
Maks. moment dokręcania na I/II/III biegu814/1085/1630 Nm
Obroty wrzeciona5500 min-1
Zapotrzebowanie na powietrze198 l/min
Ciśnienie powietrza6,3 bar
Typ mechanizmu udarowego Twin Hammer
Masa3,81 kg

Wyniki redakcyjnych testów pneumatycznego klucza udarowego YATO YT-09571

Okazją do sprawdzenia klucza w warunkach polowych były prace serwisowe przy maszynach rolniczych: ciągniku John Deer i przyczepie samowyładowczej. Podczas testów montowaliśmy i demontowaliśmy śruby o rozmiarach M20, M24 i M28, używane do mocowania kół i podzespołów tych maszyn. Użyliśmy wszystkich biegów klucza, zarówno do pracy w prawo, jak i lewo (wyniki testów podaje zamieszczona w artykule tabela).

Redakcyjne testy pneumatycznego klucza udarowego YATO YT-09571 pokazały, że narzędzie to zapewnia wręcz błyskawiczną realizację szerokiego zakresu operacji montażowych oraz demontażowych wymagających zastosowania wysokich momentów obrotowych i doskonale sprawdzi się w serwisach sprzętu rolniczego, samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych itp. Naszym

zdaniem, testowany klucz spełnia najwyższe wymagania profesjonalistów: mechaników i serwisantów.

Wyniki testów pneumatycznego klucza udarowego YATO YT-09571

Rozmiar śrubyRodzaj pracRodzaj operacjiZastosowany biegCzas operacji
M28mechanicznedemontażIII1,32 s
M24mechanicznedemontażII1,60 s
M20mechanicznedemontażI2,64 s
M28mechanicznemontaż twardyIII1,80 s
M24mechanicznemontaż twardyII2,12 s
M20mechanicznemontaż twardyI3,04 s
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments