SEKATOR OGRODNICZY MAKITA DUP362

Sekator ogrodniczy Makita DUP362 to profesjonalne urządzenie przeznaczone dla sadowników. Eliminuje żmudne i czasochłonne do wykonania ręczne przycinanie gałęzi drzew owocowych i doskonale sprawdza się w małych i dużych gospodarstwach sadowniczych lub ogrodniczych.

Makita DUP362 ma kompaktowe wymiary, znacznie mniejsze od dźwigniowych sekatorów ręcznych, w których muszą być zastosowane długie rękojeści, aby zminimalizować siłę mięśni potrzebną do wycinania gałęzi drzew owocowych. Samo urządzenie pod względem gabarytów jest niewiele większe od nożycowych sekatorów ręcznych, przeznaczonych do cięcia kwiatów. Ma ergonomiczny kształt, jest lekkie, a jego uchwyt pokryty został miękkim antypoślizgowym elastomerem.

Sekator DUP362 napędza silnik elektryczny zasilany prądem stałym o napięciu 2x18V (36V) z dwóch systemowych akumulatorów 18V Li-Ion, które Makita stosuje w elektronarzędziach i urządzeniach ogrodowych, takich jak: kosiarki, nożyce do żywopłotu itp. Testowane urządzenie pobiera prąd z 2 akumulatorów za pośrednictwem kontrolera. Jest on z jednej strony połączony przewodem stałym o długości 0,5m z modułem akumulatorów umieszczonym w plecaku, a z drugiej – z sekatorem przewodem 1,1m obustronnie wpinanym we wtyczki. Jedna znajduje się w kontrolerze, a druga – w końcu obudowy sekatora. Takie rozwiązanie zasilania zwiększa do maksimum poręczność omawianego sprzętu, odciąża rękę i daje jej pełną swobodę w operowaniu nim w gąszczu gałęzi. Kontroler służy do włączania/wyłączania zasilania sekatora, a także informuje za pomocą 2 diod LED o poziomie naładowania akumulatorów oraz przegrzaniu i przeciążeniu urządzenia. Posiada zaczep do paska, dzięki czemu nie przeszkadza w pracy. Z kolei sam plecak mieszczący akumulatory jest niewielki i wyposażony w wygodne, regulowane szelki. Do przenoszenia samego sekatora służy materiałowa kabura i pas połączony z szelkami plecaka.

Silnik w sekatorze współpracuje z mechanizmem składającym się z połączonych przekładni planetarnej i śrubowej. Tak skonfigurowany napęd wprawia w ruch z bardzo dużą siłą górne ostrze sekatora. Dzięki temu możemy nim w sposób łatwy przecinać twarde gałęzie drzew o średnicy do 33mm. Co ważne, rozwarcie ostrzy sekatora można regulować 2-stopniowo na 54 i 39 mm, aby dostosować je do wielkości ciętych gałęzi. Służy do tego dźwigniowy przycisk znajdujący się w spuście urządzenia. Napęd sekatora nie tylko odznacza się wysoką mocą, ale jest także bardzo energooszczędny. Na jednym ładowaniu dwóch akumulatorów 18V o pojemności 5.0 Ah wykonamy nim bowiem 71.000 cięć gałęzi o średnicy do 15 mm.

Dane techniczne akumulatorowego sekatora ogrodniczego Makita DUP362

Napięcie zasilania2 x 18V
Obsługiwane akumulatory Li-Ion1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Maks. średnica cięcia33 mm
Maks. rozwarcie ostrza54 mm
Regulacja rozwarcia ostrza2-stopniowa
Dł. kabla od akumulatorów do kontrolera0,5 m
Dł. kabla od kontrolera do części tnącej1,1 m
Długość całkowita (część tnąca)305 mm
Waga (EPTA)0,8 kg

Sekatorem Makita DUP362 pracuje się bardzo wygodnie – gdy naciskamy spust, ostrza się zamykają w tempie nadawanym przez palce, a jeśli go zwalniamy, rozwierają się. Przypomina to cięcie nożycami ręcznymi i jest intuicyjne dla operatorów, a także bezpieczne w pracy. Spust posiada osłonę, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu urządzenia i jednocześnie chroni palce przed ostrymi zakończeniami gałęzi drzew. Ostrza sekatorów wykonane są z wysokogatunkowej stali, odznaczają się dużą ostrością i zapewniają gładkie cięcie. Makita oferuje 2 ich rodzaje: do gałęzi grubych i cienkich. Jak łatwo zauważyć, ostrza są wymienne – po ich zużyciu należy zakupić nowe. Nadmieniamy, że na wyposażeniu standardowym sekatora znajduje się m.in. dodatkowe ostrze do gałęzi grubych, a także zaczep przewodu zasilającego, opaska elastyczna, pilnik diamentowy, torba transportowa, zestaw kluczy, butelka z olejem (liczba akcesoriów zależy od oferowanych kompletacji).
Wszystkie zastosowane w sekatorze rozwiązania sprawiają, że pracuje się nim

wydajnie i komfortowo zarówno podczas cięcia grubych, jak też cienkich gałęzi. Sprzęt odznacza się bardzo dużą produktywnością oraz trwałością i doskonale nadaje się do pracy gospodarstwach sadowniczych oraz ogrodniczych.

pins
fot.pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments