Sekator akumulatorowy Metabo Power Cutter i akumulatorowe nożyce do żywopłotu Metabo Power Trimmer Li Pro

Prace ogrodnicze – zarobkowe lub na własnym podwórku – uległy już praktycznie całkowitej mechanizacji. Mało jest czynności, które wykonuje się ręcznie. Akumulatorowe nożyce Metabo Power Cutter i Power Trimmer wpisują się w ten trend.

 

Metabo Power Cutter to właściwie uniwersalne narzędzie ogrodowe do precyzyjnego przycinania roślin. Producent w specyfikacji urządzenia podaje, że „nadaje się bardzo dobrze” do docinania/wyrównywania żywopłotów, przycinania roślin pnących, lawendy, bukszpanu, drewna miękkiego (bez) i twardego (orzech), do wycinania chwastów i do pracy w miejscach trudno dostępnych. Maszyna ta poradzi sobie z gałęziami drzew o średnicy do 8 mm.

Z kolei Metabo Power Trimmer Li Pro to narzędzie, którego głównym zadaniem będzie pielęgnacja żywopłotów. Można nim oczywiście od czasu do czasu kosić także trawę i inne rośliny, których grubość łodyg nie przekracza 8 mm.

Wizytówką Metabo Power Cutter jest innowacyjny i opatentowany system noży. Składa się on z nieruchomej górnej tarczy z kilkunastoma zębami w kształcie strzałki oraz wirującego dolnego noża z trzema ostrzami. Metabo Power Trimmer Li Pro jest konstrukcją klasyczną, jaką charakteryzują się „sieciowe” sekatory do żywopłotu. Element tnący to listwa o długości 20 cm składająca się z dwóch części – nieruchomej dolnej i ruchomej górnej. W obu przypadkach pęd rośliny trafia między nieruchome „widełki” i jest obcinany przez wirujący lub przesuwający się nóż.

Ostrza noży w obu narzędziach są wycinane laserowo, szlifowane diamentowo pod kątem 30°, dlatego zapewniają precyzyjne cięcie. Ruchome części tnące są demontowane, można je więc wymieniać lub wielokrotnie ostrzyć.

Prezentowane narzędzia ogrodowe Metabo zasilane są bateriami litowo-jonowymi bez „efektu pamięci” o napięciu 7,2 V i pojemności 1,1 Ah. Akumulatory mocowane są we wnętrzach rękojeści, nie zwiększając w ten sposób rozmiarów całego narzędzia. Przechowywana w niej energia wystarcza na ok. 60 minut cięcia, a ładowanie baterii trwa niecałe 30 minut.

Silnik w obu maszynach Metabo to konstrukcje trwałe i wydajne. Przekładnie główne ukryte są w obudowach z aluminiowego odlewu ciśnieniowego, który zapewnia długą żywotność temu podzespołowi. Jednostka napędowa w Power Cutter potrafi rozpędzić nóż tnący do 1400 obr./min, a w Power Trimmer do 1500 suwów/min. Narzędzia posiadają jeszcze dwa ciekawe rozwiązania: elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem baterii w przypadku zablokowania noży oraz hamulec, który zatrzymuje ostrza w 0,3 s po zwolnieniu włącznika głównego, czyniąc z sekatorów urządzenia bezpieczne.

Prezentowane narzędzia, ze względu na obecność elementów tnących, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Konstruktorzy Metabo wprowadzili do nich m.in. dwuelementowe włączniki główne. Żeby uruchomić maszyny, należy najpierw odciągnąć cyngiel, a następnie możliwe jest wciśnięcie włącznika. System ten zabezpiecza przed przypadkowym włączeniem maszyny. Z kolei przezroczyste obudowy pod rękojeściami chronią dłonie przed urazami, pozwalając jednocześnie obserwować miejsce cięcia. Na czas transportu na noże zakłada się plastikowe osłony.

 

Dane techniczne sekatorów akumulatorowych Metabo Power Cutter

Maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym

1400 min-1

Maksymalna grubość cięcia

8 mm

Średnica noży

104 mm

Wymienne noże

+

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/7,2 V/1,1 Ah

Waga

1 kg

 

Dane techniczne sekatorów akumulatorowych Metabo Power Trimmer Li Pro

Maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym

1500 min-1

Maksymalna grubość cięcia

8 mm

Długość noża

200 mm

Wymienne noże

+

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/7,2 V/1,1 Ah

Waga

1,2kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments