Ściernice włókninowe i listkowe oraz gąbki ścierne SADU

Warszawska firma Geoserv w tym roku wprowadziła do swojej oferty belgijskie ścierne narzędzia SADU. Wśród nich są ściernice zarówno do szlifowania mechanicznego, jak i ręcznego.

Tarcze Sadu z włókniny Clean&Strip

Włókniny ścierne SADU dostępne są w trzech formach: ściernic talerzowych, trzpieniowych i tarczowych. Ich część roboczą stanowi twarda włóknina prasowana, która zawiera ziarna ścierne z elektrokorundu. W przypadku ściernic talerzowych SADU pierścienie z włókniny czarnej, fioletowej lub niebieskiej zamocowane są do talerzy z włókna szklanego za pomocą żywicy syntetycznej. Należy tu

zauważyć, że w ściernicach trzpieniowych i tarczowych zastosowano włókninę czarną o uniwersalnym przeznaczeniu. W porównaniu do niej włókniny fioletowa oraz niebieska mają większą sztywność i odporność mechaniczną. Dlatego wykonane z nich ściernice talerzowe Sadu są bardziej odpowiednie do ciężkich aplikacji i charakteryzują się dłuższą żywotnością w porównaniu z dyskami z włókniny czarnej.


Zastosowane w omawianych narzędziach włókniny prasowane mają grube i mocne włókna oraz otwartą strukturę. Umożliwiają więc bardzo wydajne zimne szlifowanie i przy tym nie zapychają się urobkiem. Przeznaczone są do usuwania rdzy, zgorzelin, szpachli, powłok różnego rodzaju farb, do czyszczenia spawów itd. Ważną ich zaletą jest, że nie powodują zmiany geometrii obrabianych przedmiotów. Można obrabiać nimi stal czarną i nierdzewną, aluminium, metale nieżelazne, a nawet kamień i drewno.
Talerzowe włókniny ścierne SADU z włókniną Clean&Strip dostępne są w średnicach 115 i 125 mm z otworem mocującym 22,23 mm i przeznaczone do szlifierek kątowych. Z kolei włókninowe ściernice trzpieniowe mają średnicę 75 mm i trzpień mocujący o średnicy 6 mm, zaś tarczowe – średnicę 100 mm i otwór montażowy 14 mm. Narzędzia te przeznaczone są dla szlifierek prostych i wałków giętkich. Można napędzać je także wiertarkami.

Talerzowe ściernice listkowe Sadu

Rodzina tych narzędzi składa się dwóch podstawowych typów – (1) ściernic z listkami wykonanymi z płótna ściernego oraz z (2) włókniny ściernej albo filcu. W obu typach dysków zastosowano talerze z włókna szklanego. Narzędzia te przeznaczone są do szlifierek kątowych. Najpierw opowiemy ściernicach pierwszego typu, których asortyment można podzielić na dwie podgrupy. Do pierwszej należą dyski z płóciennymi lamelkami brązowymi, w których zastosowano ziarno elektrokorundowe. Zaś do drugiej – z listkami niebieskimi zawierającymi ścierniwo z elektrokorundu cyrkonowego. Oba rodzaje ściernic talerzowych dostępne są w granulacjach: 40, 60, 80, 100 i 120 oraz w dwóch formach: (1) płaskiej zwanej często prostą (0°) i (2) wypukłej (15°). Ich średnica wynosi 125 mm (otwór mocujący – 22,23 mm). W zależności od granulacji omawianymi dyskami wykonuje się obróbkę powierzchniową zgrubną lub międzyoperacyjną. Narzędziami tymi usuniemy zabrudzenia, rdzę lub grat, wygładzimy spoiny spawalnicze, krawędzie itp., a także przygotujemy elementy metalowe do lakierowania czy galwanizowania. Co ważne, można obrabiać nimi szeroką gamę materiałów: stal czarną, nierdzewną i stopową, a nawet drewno. Przy tym do szlifowania stali twardych (np. INOX) zalecane są talerzowe ściernice Sadu mające listki niebieskie z ziarnem z elektrokorundu cyrkonowego.


Drugi typ ściernic talerzowych listkowych Sadu, jak wspominaliśmy, ma lamelki wykonane z włókniny ściernej albo filcu. Dostępny jest w czterech różnych granulacjach: coarse (listki brązowe z włókniny), medium (różowe z włókniny), fine (niebieskie z włókniny) i finish (białe z filcu, bez ziarna ściernego). Narzędzia te przeznaczone są do obróbki zgrubnej, międzyoperacyjnej i wykończeniowej oraz do polerowania (lamelko filcowe) szerokiej gamy materiałów: stali, stali nierdzewnej, aluminium, metali nieżelaznych itd.

Odznaczają się wysoką skutecznością w pracy i żywotnością. Dostępne są w średnicy 125 mm (otwór mocujący 22,23 mm) i formie wypukłej.

Kostki i gąbki ścierne Sadu

Przeznaczone są do szlifowania ręcznego powierzchni profilowanych oraz krawędzi szerokiej grupy materiałów: od stali po drewno. Kostki ścierne Sadu są 4-stronne i mają wymiary 98 x 69 x 26 mm oraz granulację 60, 80, 100 i 120. Można ich więc użyć do szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego. Natomiast gąbki ścierne FLEXISOFT są 2-stronne i posiadają formę arkuszy o wymiarach 120 x 98 mm oraz grubości 13 mm. Ich granulacja wynosi 60, 80, 100, 120, 150 i 220. Wykonamy nimi zarówno szlifowanie zgrubne, międzyoperacyjne, jak i wykończeniowe (granulacja 150 i 220). Oboma rodzajami omawianych narzędzi można też szlifować na mokro, a także myć je pod bieżącą wodą i w ten sposób przedłużać ich przydatność do pracy. Zaletą kostek ściernych jest możliwość szlifowania dwustronnego elementów, które tworzą kąt prosty, zaś gąbek – dokładne dopasowywanie się do obrabianych powierzchni o skomplikowanych kształtach, co umożliwia dokładne ich wyszlifowanie.

Reasumując, oferowane przez firmę Geoserv narzędzia ścierne Sadu to profesjonalne akcesoria, którymi efektywnie można uzyskać bardzo dobre rezultaty w pracy. Ważną ich zaletą jest długa żywotność, solidne europejskie wykonanie i przystępna cena.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments