Ściernice nawijane z włókniny prasowanej Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB

W portfolio firmy Klingspor pojawiły się ściernice nawijane z włókniny prasowanej NCO 700 DB i NCO 710 DB przeznaczone do wykończeniowej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.

Jak powstaje włóknina ścierna?

Jak wiadomo, włóknina szlifierska produkowana jest z syntetycznych włókien poliestrowych, na których powierzchni w procesie produkcji umieszcza się ziarna ścierne elektrokorundu lub węglika krzemu, mocując je spoiwem z żywic syntetycznych. Tak przygotowany materiał następnie prasuje się, w wyniku czego powstają bazowe włókniny ścierne, z których z kolei produkuje się omawiane narzędzia do szlifowania. Jak łatwo zauważyć, ziarna ścierne znajdują się nie tylko na powierzchni włókniny, ale także w jej

wewnętrznej strukturze. Ta cecha włóknin jest szczególnie pożądana podczas szlifowania międzyoperacyjnego i wykończeniowego. Z włókniny szlifierskiej, która występuje również w wersji nieprasowanej produkuje się szeroką gamę narzędzi – od arkuszy ściernych, przez różnego typu ściernice listkowe i krążki ścierne, po pasy bezkońcowe.
Natomiast z wersji prasowanej, zyskującej popularność na rynku, produkowane są ściernice nawijane przeznaczone dla wrzecionowych szlifierek stacjonarnych. Dwie z nich, oznaczone jako NCO 700 DB i NCO 710 DB, weszły niedawno do oferty Klingspor.

Cechy użytkowe ściernic nawijanych Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB

Ściernice te stosuje się do szlifowania stali szlachetnych i wysokostopowych, tytanu, metali nieżelaznych, aluminium oraz tworzyw sztucznych. W nowych ściernicach wykorzystano włókniny o trzech różnych twardościach: miękką (7SF), średnią (8SF) i twardą (9SF), jak też spoiwo z żywic syntetycznych oraz ziarno ścierne z węglika krzemu o granulacji fine. Prezentowane ściernice z włókniny przeznaczone są do więc obróbki wykończeniowej wymienionych materiałów. Co ważne, mają one otwartą strukturę przestrzenną i nie zapychają się urobkiem powstającym podczas szlifowania. Uzyskuje się nimi idealnie satynowe powierzchnie o małej chropowatości i stałym jednorodnym obrazie szlifu. Omawianych ściernic Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB można też użyć do delikatnego usuwania gratu, co więcej w takim wypadku w wyniku ich zastosowania nie dochodzi do tworzenia tzw. gratu wtórnego.
Ściernica NCO 700 DB to narzędzie ekonomiczne, przeznaczone dla szlifierek o słabszej mocy, generujących niższe obroty. Z kolei NCO 710 DB to włóknina ścierna o wyższej cenie, bardziej żywotna i zdecydowanie wydajniejsza niż NCO 700 DB. Dlatego przeznaczona jest dla wymagających użytkowników z rzemiosła i przemysłu.


Prezentowane narzędzia produkowane są przez firmę Klingspor w średnicach 152,4 oraz 203,2 mm. Mają grubość 25,4 lub 51 mm. Ściernice Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB montuje się na wrzecionach szlifierek stacjonarnych z użyciem tarcz RF 712, przy czym użytkownik musi wykonać w nich otwór mocujący o średnicy wrzeciona posiadanej szlifierki stacjonarnej.
Pracując ściernicami Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB, należy pamiętać o zamontowaniu ich zgodnie z prawidłowym kierunkiem obrotów. Można szlifować nimi z maksymalnymi prędkościami obrotowymi 6000 min-1 (NCO 700 DB i NCO 710 DB o średnicy 152,4 mm), 4500 min-1 (NCO 710 DB o średnicy 203,2 mm) i 3450 min-1 (NCO 700 DB o średnicy 203,2 mm).
Reasumując, nowe ściernice nawijane z włókniny prasowanej Klingspor NCO 700 DB i NCO 710 DB to narzędzia o szerokim spectrum zastosowań materiałowych i dużej wydajności pracy. Dzięki swojej otwartej strukturze, optymalnemu doborowi twardości włókniny i zastosowaniu ziarna ściernego z węglika krzemu o granulacji fine umożliwiają uzyskanie podczas szlifowania doskonałych rezultatów jakościowych.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments