Samonastawne zaciski kolankowe BESSEY serii STC

Podczas montażu powtarzalnych elementów np. na linii produkcyjnej bardzo często wykorzystywane są zaciski (dociski, tzw. kolankowe). Pozwalają one na szybkie unieruchomienie obrabianego przedmiotu jednym ruchem ręki.


 

Są to proste w budowie, ale bardzo skuteczne i wygodne narzędzia, jednakże do tej pory posiadające także sporą wadę, gdyż zmiana ułożenia mocowanego elementu, np. jego wysokości, wymagała każdorazowo czasochłonnej regulacji zacisków. Problem ten został skutecznie wyeliminowany przez nową serię zacisków STC firmy BESSEY. Zastosowanie układu dźwigni umożliwiło opracowanie zacisku, który automatycznie dostosowuje się do wymiarów mocowanego elementu. Poza znacznym ułatwieniem

operowania zaciskiem, rozwiązanie to pozwala także na regulację siły, z jaką dociskany jest element, która wynosi maksymalnie 2500 N. Regulacja siły następuje za pomocą śruby umieszczonej na przegubie.

Ponadto zaciski STC wyposażone zostały w bardzo bezpieczną dla operatora dźwignię z dwukomponentową rękojeścią z tworzywa. Podstawa posiada otwory pozwalające na zamocowanie zacisku np. na stole warsztatowym. Metalowa stopka dociskowa wyposażona została w śrubę pozwalającą na dodatkową regulację oraz nakładkę ochronną z tworzywa.

Opatentowane przez firmę Bessey zaciski znajdą zapewne szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle na liniach produkcyjnych, jak i rzemiośle podczas prac spawalnicznych oraz montażu elementów z metalu oraz drewna. Dostępne są w sprzedaży od września 2011 r. Początkowo będą to dwa modele do dociskania pionowego (model STC-HH) oraz jeden do dociskania poziomego (model STC-IHH). Bessey zapowiedział poszerzenie w przyszłym roku oferty tego typuścisków.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments