Rynek nieruchomości: 2013 rokiem kupującego

Rok 2012 przyniósł szereg zmian na rynku nieruchomości. Do kluczowych czynników determinujących podaż i popyt zaliczyć należy rekomendacje KNF, tzw. ustawę deweloperską czy zakończenie programu „Rodzina na swoim”. Wszystko to przełożyło się na bezpośrednie korzyści dla nabywców mieszkań. Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania w najbliższej przyszłości, nabędą je po preferencyjnej cenie, korzystając przy tym z bogatego wachlarza dodatkowych korzyści oferowanych przez deweloperów.

 

Z początkiem 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła instytucjom finansowym rekomendacje dotyczące zarządzania kredytami finansującymi nieruchomości i zabezpieczeniami hipotecznymi.

Kolejną ważną zmianą było podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oba wydarzenia w znaczący sposób wpłynęły na zdolność kredytową Polaków, niejednokrotnie uniemożliwiając im zakup własnego lokum, dlatego też w 2013 roku kluczowe dla branży będą postanowienia RPP i KNF. Decyzje o obniżeniu stóp procentowych przez RPP spowodują, że raty kredytów będą niższe, a zdolność kredytowa potencjalnych nabywców większa. Mamy także nadzieję, że zostanie podjęta próba zmniejszenia rygoru ograniczeń wprowadzonych przez KNF w formie rekomendacji dla banków oferujących kredyty mieszkaniowe, co w przyszłości ułatwi dostęp do uzyskania hipoteki.

Wprowadzenie tzw. ustawy deweloperskiej z punktu widzenia klienta zwiększyło przede bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Wpłynęło także na przyspieszenie realizacji wielu projektów mieszkaniowych, co w rezultacie skutkuje bardzo dużą liczbą nowych mieszkań na rynku. Klienci zyskali wręcz nieograniczone możliwości wyboru spośród wielu atrakcyjnych propozycji. Większość firm deweloperskich zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych profitów i promocji zachęcających do skorzystania właśnie z ich oferty. W ramach zakupu mieszkania oferują np. komórkę lokatorską w cenie, bezpłatne miejsce parkingowe czy pomoc przy uzyskaniu finansowania lokum.

– Końcówka 2012 roku pokazała, że nic tak nie mobilizuje Polaków do kupowania mieszkań, jak likwidacja ulg i dopłat – stwierdził Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak. – Liczni deweloperzy w związku z wygaszeniem rządowego programu RnS wprowadzili obniżki cen, aby jak największa liczba zainteresowanych zakupem mogła skorzystać z rządowego programu. Wielu z nich przedłużyło promocje lub wdrożyło własne programy wypełniające lukę po RnS, chcąc podtrzymać wzmożone zainteresowanie klientów w oczekiwaniu na decyzje związane z nowym programem dopłat rządowych (Mieszkanie dla Młodych). Spodziewamy się, że aktualny trend związany z dodatkowymi profitami oferowanymi w ramach zakupu mieszkania utrzyma się przynajmniej do połowy 2013 r. W tym okresie planowane jest wdrożenie Mieszkania dla Młodych, które w znacznym stopniu może wpłynąć na ożywienie rynku pierwotnego.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments