Rozwiązania pomiarowe TPI

Jak rozwiązać problemy pomiarowe przy pracach ogólnobudowlanych i wykończeniowych, np. budowie ścian, konstrukcji drewnianych, stalowych bądź aluminiowych, sufitów podwieszanych, przy montażu okien, luster, mebli czy układaniu glazury? Pomiary przy tych pracach są praco- i czasochłonne, a w praktyce i tak nie zawsze udaje się uzyskać wymaganej dokładności.

 

 

Rozwiązaniem jest zastosowanie rotacyjnych niwelatorów laserowych Topcon RL-VH4DR, RL-VH4G2 oraz lasera krzyżowego Topcon LC-2 (z wiązką krzyżową i pionownikiem laserowym dół/góra).

 

Przykład 1: rotacyjny niwelator laserowy i sufity podwieszane

Zastosowanie niwelatora laserowego pokażemy na przykładzie

wykonania sufitu podwieszanego. Dotychczas tradycyjną metodą robiło się to tak, że sznurek maczało się w farbie proszkowej i odbijało się jego ślad na ścianie – wszystkie pomiary były wykonywane na libelkę. W ten sposób można było uzyskać dokładności centymetrowe, a każdy pomiar libelką (poziomicą) był tylko pomiarem punktowym, tzn. tylko w określonym punkcie pomiaru. Użycie do tego zadania niwelatora laserowego (rotacyjnego) RL-VH4DR lub RL-HV4G2 firmy Topcon całkowicie zmienia zarówno sposób pracy jak i dokładność.

Laser ustawia się w pomieszczeniu na statywie lub mocuje się do ściany na specjalnej półce. Po włączeniu i spoziomowaniu lasera głowica zaczyna wirować, zaś wirująca wiązka wyznacza płaszczyznę, którą możemy ustawić na precyzyjnie wybranej wysokości lub wpasować w punkt (ustawiając laser na statywie lub półce na odpowiedniej wysokości). Linia przecięcia płaszczyzny lasera ze ścianą widoczna jest w postaci czerwonej lub zielonej linii, nie jest więc konieczne trasowanie, a umieszczenie listwy, kołka lub elementów instalacji na odpowiedniej wysokości jest znacznie szybsze, ponieważ nie trzeba już nic mierzyć.

Nie ma też znaczenia, czy elementy sufitu mocuje się przy ścianie, czy nie, ponieważ linię wyświetlaną przez laser można (w płaszczyźnie lasera) wyświetlić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Wystarczy użyć specjalnej płytki, która pokaże wiązkę w każdym miejscu, gdzie akurat mocujemy element konstrukcji. Bardziej szczegółowo widać to na prezentowanych zdjęciach w artykule.

 

Przykład 2: laser krzyżowy i stawianie ścianek działowych

LC-2 firmy Topcon to unikatowy laser krzyżowy wyposażony w pionownik wysyłający wiązkę do góry i do dołu, dzięki czemu można go wpasować w punkty wyznaczające oś. Dzięki temu, że wysyła także wiązki prostopadłe względem siebie, można go użyć do wyznaczenia zarówno prostopadłych, jak i równoległych ścian działowych. Wszelkie prace wymagające np. wyznaczenia kąta prostego w przestrzeni stają się znacznie prostsze. Laser, w zależności od zastosowania, może być pochylany pod dowolnym kątem. W ten sposób uzyskujemy linie referencyjne do takich prac, jak wylewanie schodów czy skomplikowane konstrukcje. Do dyspozycji mamy wielofunkcyjny adapter umożliwiający zamocowanie lasera na statywie geodezyjnym oraz praktyczny kątownik do wpasowywania wiązek pod kątem prostym. Możemy też przymocować laser za pomocą magnesu na dowolnej wymaganej wysokości. LC-2 to także znakomite rozwiązanie do układania glazury pod dowolnymi kątami, a zarazem intuicyjne narzędzie do montażu mebli, luster itp.

Więcej o tym rozwiązaniach TPI  można przeczytać na www.tpi.com.pl. Można też wypróbować rozwiązania TPI na swojej budowie, wystarczy napisać na adres tpi@tpi.com.pl lub skontaktować się z najbliższym oddziałem TPI.

 

Laser krzyżowy LC-2 firmy Topcon

 

Sposób umieszczenia lasera podczas montażu sufitów podwieszanych

 

Sposób poziomowania elementów konstrukcji za pomocą płytki laserowej

 

Inne prace konstrukcyjne z wykorzystaniem lasera rotacyjnego: montaż konstrukcji dachu

 

Inne prace wykończeniowe z wykorzystaniem lasera rotacyjnego: układanie glazury

 

Inne prace wykończeniowe z wykorzystaniem lasera rotacyjnego:

montaż mebli

 

Montaż instalacji z wykorzystaniem lasera rotacyjnego

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments