ROZWIĄZANIA OD FESTOOL W ZAKRESIE SYSTEMÓW PROWADNIC I ORGANIZACJI MIEJSCA PRACY

60 lat temu Festool opracował pierwszą szynę prowadzącą. Od tego czasu nieustannie udoskonalane wersje słynnych szyn FS pomagały w pracy fachowcom na całym świecie. Od jesieni na rynku dostępna będzie najnowsza ich wersja, do której dodano kilka istotnych rozwiązań usprawniających pracę. Dzięki nim proste i precyzyjne cięcia będą możliwe nie tylko w poziomie, ale również podczas pracy na pionowej ścianie. Wraz z wprowadzeniem szyny prowadzącej FS-/2-K Festool oferuje nowe, różnorodne rozwiązania z inteligentnymi i praktycznymi elementami wyposażenia.

Oryginalna szyna prowadza od dziesięcioleci słynie z bezodpryskowego cięcia. Gumowa wkładka umieszczona bezpośrednio przy linii zapobiega wyrywaniu materiału na krawędzi, w tym też w

przypadku cięcia pod kątem. Pasek ślizgowy umożliwia łatwe przemieszczanie maszyny na szynie prowadzącej, natomiast podkład na jej spodzie chroni powierzchnię elementu obrabianego przed zarysowaniem.

Proste i precyzyjne cięcia we wszystkich pozycjach

Nowa szyna prowadząca FS/2-KP umożliwia nie tylko proste i precyzyjne cięcia przy pracach poziomych i na podłodze, ale także podczas pracy na pionowej ścianie. Dzięki podkładkom samoprzylepnym nową szynę można bezpiecznie przymocować w pionie do dowolnej powierzchni roboczej. W tym celu w nowych szynach prowadzących wykonano wycięcia, w które można łatwo włożyć podkładki samoprzylepne. Wystarczy tylko odpowiednio ustawić szynę, docisnąć podkładki samoprzylepne i jest ona stabilnie zamocowana oraz przygotowana do cięcia. Podkładki samoprzylepne gwarantują niezawodne mocowanie i precyzyjną obróbkę nawet w trudnych pozycjach. Można je po wykonaniu pracy łatwo usunąć bez pozostawiania śladów nawet na wrażliwych powierzchni, nie powodując uszkodzenia elementu obrabianego.

Łatwy transport dzięki prostemu rozwiązaniu

W celu ułatwienia transportu szyn Festool wykonał podłużny otwór w ich środku. To proste i jednocześnie pomysłowe rozwiązanie umożliwia przełożenie szyny przez uchwyt Systainera i położenie jej na jego pokrywie. Takie rozwiązanie gwarantuje szybki i praktyczny transport nawet dwóch szyn prowadzących jednocześnie.

Samonastawianie – proste łączenie szyn prowadzących w szybki i komfortowy sposób

Dzięki nowym elementom połączeniowym wszystkie szyny prowadzące Festool można bardzo precyzyjnie łączyć ze sobą, dotyczy to również poprzednich modeli szyn FS. Uzyskane połączenie jest stabilne i umożliwia precyzyjne cięcie nawet w przypadku obróbki długich elementów z użyciem dwóch lub więcej szyn prowadzących. Laserowy wygrawerowany znacznik ułatwia umieszczenie elementów złącznych w odpowiedniej pozycji i kolejności. Funkcja samonastawiania upraszcza łączenie i zapewnia jego dokładność.

Precyzyjne cięcia pod kątem w zakresie ±60°

Do prezentowanych szyn FS Festool zaprojektował nową przykładnicę kątową do precyzyjnego i szybkiego wykonywania cięć pod kątem. Dzięki temu kąty w zakresie ±60° można ustawiać z dużą powtarzalnością i wysoką precyzją. Oznacza to, że przykładnica kątowa oferuje szeroki zakres zastosowań i pełną elastyczność. Dzięki dźwigni szybkomocującej można ją błyskawicznie i intuicyjnie zamocować na szynie prowadzącej. W połączeniu z ręczną pilarką tarczową oraz stołem roboczym tworzy ona mobilne stanowisko do cięcia płyt meblowych. Przykładnica kątowa posiada również długą krawędź styku i okienko kontrolne, które ułatwiają szybkie wyrównanie jej na krawędzi obrabianego elementu. Dodatkowe zasuwy zapewniają stabilną powierzchnię styku – również w przypadku materiałów o zaokrąglonej krawędzi. Wszystkie te elementy można obsługiwać intuicyjnie bez użycia narzędzi.

Nowe wyposażenie do szyn prowadzących

Aby w warsztacie i na placu budowy można było łatwo zachować porządek, Festool oferuje nowy Systainer³, w którym umieszczone są elementy wyposażenia: nowa przykładnica kątowa FS-WA, jak również dwa nowe elementy połączeniowe FSV/2, nowa nakładka zabezpieczająca FS/2-AW,

dwa ściski śrubowe, zabezpieczenie przed odbiciem pilarki i kombinowany klucz imbusowy.

Szybki montaż i bezpieczne mocowanie

W obszarze organizacji miejsca pracy firma Festool wprowadza od października nowy ścisk dźwigniowy MFT, który umożliwia bezpieczne mocowanie elementów obrabianych bez ryzyka poślizgu. Dzięki kompatybilności z perforacją MFT można go łatwo przymocować do stołu wielofunkcyjnego lub „warsztatu mobilnego”. Dźwignia zaciskowa powoduje, że mocowanie i zwalnianie jedną ręką jest szybkie i komfortowe. W związku z tym szyny prowadzące, jak również różnorodne materiały można zamocować na wysokości do 80 mm. Nawet okrągłe i płaskie elementy obrabiane mogą być montowane na stole wielofunkcyjnym lub „warsztacie mobilnym” MW 1000 dzięki pionowemu mocowaniu.

Nowe elementy wyposażenia są kompatybilne ze wszystkimi szynami prowadzącymi FS/2 Festool. Nowe szyny prowadzące FS/2-KP z podkładkami samoprzylepnymi są dostępne w długościach 1400 i 1900 mm. Zarówno szyny prowadzące, jak i nowe przykładnice kątowe, nowe elementy połączeniowe, Systainer3 z nowym wyposażeniem do szyn prowadzących oraz ściski dźwigniowe MFT będą dostępne u Autoryzowanych Dystrybutorów Festool od października 2021 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festool.pl.

GG (Festool)
HyperFocal: 0
HyperFocal: 0
class="wp-image-105409" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/10/Festool-FS-22-1117.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/10/Festool-FS-22-1117-300x169.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2021/10/Festool-FS-22-1117-360x203.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>