ROZŁĄCZNE ŁĄCZNIKI DOMINO do MEBLI od FESTOOL
W kolejnych odcinkach „Festool radzi” omówimy nowy system rozłącznych łączników Domino do elementów drewnianych. W niniejszym artykule zajmiemy się ich konstrukcją i warunkami stosowania.
Do tej pory Festool oferował drewniane łączniki Domino przeznaczone do montażu mebli i elementów z litego drewna. Niemiecka firma usprawniła swój system połączeń Domino i w kwietniu br. wprowadziła system łączników rozłącznych (fot. 1.).
Nowy system charakteryzuje się wysoką
stabilnością mocowania i umożliwia sprawny montaż/demontaż mebli w warsztacie i u klientów oraz ułatwia ich transport, gdyż można je przewozić w elementach. Może być też wykorzystany do wykonania ram i konstrukcji z drewna litego. Ważną zaletą nowych łączników Domino jest prostota i łatwość ich stosowania, tj. bezproblemowa i szybka obróbka łączonych elementów, jak też wysoka trwałość połączeń, w tym również wysoko obciążonych. Ale na tym nie koniec, umożliwiają one montaż z tolerancją 1 mm. Dzięki temu można wyeliminować niedokładności powstałe podczas obróbki łączonych elementów i osiągnąć wysoką jakość pracy, co niewątpliwie docenią klienci. Łączników Domino można używać do elementów, których grubość wynosi 18–28 mm. Do aplikacji omawianego systemu konieczne jest wykorzystanie frezarek Festool Domino DF 500 (fot. 2.) lub DF 700 (fot. 3.) wraz z odkurzaczem Festool, jak również adaptera Festool BS-KV D15 (nr kat. 203164, fot. 4.) i wiertła do okuć Festool KVB-HV D15 CE (nr kat. 203165, fot. 4.).
Wiertło z systemu CENTROTEC i adapter stosuje się z wiertarko-wkrętarkami Festool. Rozłączne łączniki Domino można aplikować również z systemem do wiercenia rzędu otworów Festool LR32 (fot. 5.). Wtedy dodatkowo używamy wszystkich jego elementów: szyn prowadzących z rzędem otworów, adapterów do prowadzenia frezarek górnowrzecionowych Festool, frezów palcowych i zderzaków pozycjonujących szynę; jak również frezarek górnowrzecionowych Festool OF 1010 lub OF 1400.
Nowy system Domino tworzą cztery różne łączniki rozłączne i łącznik drewniany (fot. 1.). Składa się on z następujących elementów (fot. 6.): (a) łącznika drewnianego (6 x 19 x 36 mm), (b) półskorupy z tworzywa sztucznego na kotwę okrągłą, (c) kotwy rozprężnej, (d) sworznia z gwintem do drewna, (e) sworznia z zewnętrznym gwintem metrycznym do kotwy rozprężnej, (f) sworznia z wewnętrznym gwintem metrycznym do przegrody środkowej, (g) sworznia z zewnętrznym gwintem metrycznym i nakładką do przegrody, (h) sworznia z wewnętrznym gwintem metrycznym i nakładką do przegrody oraz (i) kotwy poprzecznej z wkrętem z gniazdem 6-kątnym.
Za pomocą tych elementów możemy wykonać dwa rodzaje połączeń kątowych (fot. 7.) i dwa rodzaje połączeń środkowych (prostych, fot. 8.) stosowanych w przegrodach. Łączniki Domino KV D8 do połączeń kątowych (fot. 7., łącznik górny) oraz MSV D8 do połączeń środkowych (fot. 8., górny) montowane
są wyłącznie z użyciem frezarek Festool Domino DF 500 (fot. 2.) lub DF 700 (fot. 3.). Natomiast łącznik KV-LR32 D8 do połączeń kątowych (fot. 7., łącznik dolny) i MSV-LR32 D8 do połączeń środkowych (fot. 8., dolny) – za pomocą systemu Festool LR32 (fot. 5.) i wspomnianych frezarek Festool Domino (fot. 2. i 3.).
W skład nowego systemu Domino wchodzą osłony do maskowania wykonanych nim połączeń dostępne w czterech kolorach (fot. 9.).
Prezentowany system Festool Domino dystrybuowany jest w Systainerze i oznaczony wtedy jako KV-SYS D8. Poszczególne jego elementy można oczywiście kupić oddzielnie.
W następnym odcinku „Festool radzi” opowiemy o praktycznych zastosowaniach nowych łączników Festool Domino.
ST (Festool),pins