RODZINA DEDRA SAS + ALL BOGATSZA O NOWE URZĄDZENIA. TEST PIŁY SZABLASTEJ DED7061, SZLIFIERKI DELTA DED7063 I LAMPY WARSZTATOWEJ LED DED7071

Piła szablasta DED7061, szlifierka oscylacyjna delta DED7063 oraz lampa warsztatowa LED DED7071 to nowi członkowie rodziny akumulatorowych elektronarzędzi Dedra SAS + All. Posiadając jeden systemowy akumulator Dedra, możemy korzystać już z dziewięciu urządzeń.

 

Minęły niespełna trzy miesiące od chwili, kiedy na łamach „Gazety Narzędziowej” zaprezentowaliśmy pierwsze siedem urządzeń 18-woltowych tworzących akumulatorową linię Dedra SAS + All (Single Aku Solution). Zapowiedziano wówczas, że linia narzędzi zasilanych z systemowych akumulatorów będzie się dynamicznie rozrastać. Tak też się stało i z przyjemnością możemy poinformować, że już pod koniec lipca do sprzedaży trafiły trzy nowe urządzenia sygnowane logo Dedra SAS + All. Piła szablasta

DED7061, szlifierka oscylacyjna delta DED7063 oraz lampa warsztatowa LED DED7071 dołączyły do już obecnych w sprzedaży: wiertarko-wkrętarki DED7040, zakrętarki udarowej DED7045, młota udarowo-obrotowego DED7048, szlifierki kątowej DED7050, zszywacza DED7055, wyrzynarki DED7060 i podkaszarki DED7090. Do zasilania tych urządzeń Dedra zastosowała dwa litowo-jonowe akumulatory 18-woltowe o pojemności 2,0 Ah (DED7032) i 4,0 Ah (DED7034). Do ich ładowania służy szybka ładowarka sieciowa (DED7038). W bateriach DED7032 i DED7034 zastosowano ogniwa litowo-jonowe, które cechują się wysoką trwałością, świetną charakterystyką prądową oraz wygodą codziennej obsługi, co oznacza możliwość ich doładowywania w dowolnym momencie pracy. Nad ich trwałością czuwa elektronika znajdująca się zarówno w akumulatorach, jak i elektronarzędziach Dedra z linii SAS + ALL. Zapobiega ona przeciążeniu i nadmiernemu rozładowaniu ogniw, a umieszczone na obudowie akumulatorów diody informują o stanie naładowania baterii, co ułatwia użytkownikom zarządzanie zapasem energii i wybranie dogodnego momentu ładowania akumulatora.

Test piły szablastej Dedra DED7061

Jest ona przeznaczona do cięcia drewna i materiałów pochodnych, materiałów ceramicznych, metali, tworzyw sztucznych. W instrukcji znajdujemy informację, że zarówno parametry, jak i podzespoły maszyny zostały dobrane tak, że można z niej korzystać w pracach remontowo-budowlanych i warsztatach naprawczych. Piła szablasta Dedra DED7061 bez akumulatora waży 2,3 kg. Ma bardzo wydajną jednostkę napędową, która poprzez przekładnię główną zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny „wrzeciona” i pracuje z maksymalną częstotliwością 2800 min-1.
Prędkość obrotowa silnika regulowana jest płynnie za pomocą włącznika spustowego umieszczonego w rękojeści głównej. Lekkie wciśnięcie włącznika zapewnia niską liczbę skoków, pełne wciśnięcie skutkuje osiągnięciem maksymalnej liczby skoków brzeszczotu. Brzeszczot porusza się ze skokiem 25 mm. Mocuje się go w uchwycie obsługiwanym beznarzędziowo. Piłą szablastą Dedra DED7061 przetniemy elementy drewniane o grubości do 40 mm, metalowe do 5 mm, plastikowe do 30 mm i ceramikę budowlaną do 35 mm.

Bezprzewodową piłę szablastą Dedra DED7061 zasilaną akumulatorem DED7034 poddaliśmy dość trudnym próbom testowym. Najpierw przecinaliśmy grubą deskę sosnową o przekroju 22,5 x 2,5 cm. Zadanie to wykonaliśmy w 8,24 s. W tym zadaniu piła cięła konsekwentnie i bez żadnego zwolnienia częstotliwości suwów. Następnie postanowiliśmy sprawdzić ją w cięciu profilu stalowego 4 x 2 cm (grubość ścianki 2 mm). Operację tę wykonaliśmy 17,15 s.

W trzeciej z przecinaliśmy porotherm (przekrój cięcia – 25 x 11 cm). Czynność ta trwała 32,71 s. Podczas wykonanych prób testowych Dedra DED7061 pracowała konsekwentnie i bez żadnych zwolnień. Redakcyjne testy pokazały, że akumulatorowa piła szablasta Dedra DED7061 bez problemu efektywnie wykonuje trudne zadania i sprawdzi się w różnorakich operacjach – naszym zdaniem szczególnie w pracach instalacyjnych.

 

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej delta DED7063

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/ 2.0 lub 4.0 Ah
Liczba skoków0-2800 min-1
Skok brzeszczotu [mm]25 mm
Maks. głębokość cięcia w drewnie/stali/tworzywie sztucznym/ceramice budowlanej40/5/30/35 mm
Masa urządzenia (bez akumulatora)2,3 kg

Test szlifierki oscylacyjnej delta DED7063

Akumulatorowa szlifierka oscylacyjna delta Dedra DED7063 służy do szlifowania na sucho niewielkich elementów z drewna litego, sklejek, płyt wiórowych, a także powierzchni lakierowanych. Urządzenie ze względu na trójkątny kształt stopy szlifierskiej doskonale nadaje się do szlifowania w narożnikach oraz przy kantach i w tego typu zadaniach zastępuje tradycyjny ręczny klocek ścierny. Z uwagi na

swoją uniwersalność świetnie sprawdzi się w szerokim zakresie wszelkich prac remontowo-budowlanych.
Testowana szlifierka oscylacyjna delta Dedra DED7063 wykonana jest bardzo solidnie
i estetycznie (ma nowoczesny design). Zewnętrzne elementy są ze sobą dokładnie spasowane. Urządzenie jest ergonomiczne, o niewielkich gabarytach i masie (0,75 kg bez akumulatora). Operuje się nim swobodnie i bardzo wygodnie. Ma też wygodny gumowany uchwyt.

Szlifierkę Dedra DED7063 bardzo szybko przygotowuje się do pracy. Papier ścierny delta mocuje się na rzepy. Należy to zrobić tak, aby zakrywał całkowicie powierzchnię stopy szlifującej, a otwory w papierze pokrywały się z wykonanymi w niej otworami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do pracy ze szlifierką oscylacyjną Dedra DED7063 zaleca się używanie przeznaczonych do niej trójkątnych papierów ściernych o wymiarach 140 x 140 x 93 mm z otworami. Dzięki otworom urobek powstały w czasie szlifowania odsysany jest do worka i nie zapycha powierzchni ściernej papierów, jak również nie utrudnia szlifowania oraz nie zanieczyszcza środowiska pracy.

Następnie z tyłu urządzenia montujemy wspomniany worek na pył. Szlifierka, jak łatwo zauważyć, wyposażona jest we własny system odpylania do worka. Do wytwarzania podciśnienia potrzebnego do odsysania pyłu wykorzystuje on wentylator silnika. Worek można łatwo zdemontować w celu usunięcia z niego urobku. Radzimy do tego wykorzystać odkurzacz warsztatowy.

 

Ostatnią czynnością przygotowującą szlifierkę Dedra DED7063 do pracy jest montaż akumulatora systemowego. Wsuwamy go do specjalnego gniazda, a o poprawnym jego zamontowaniu informuje nas charakterystyczne kliknięcie. Urządzenie jest gotowe do pracy i można rozpocząć szlifowanie.

 

W czasie redakcyjnych testów szlifierką oscylacyjną delta Dedra DED7063 szlifowaliśmy materiały drewniane, elementy z drewna brzozowego i sosnowego, jak też powierzchnie trudno dostępne w narożnikach i rogach. Moc silnika oraz optymalna częstotliwość oscylacji, wynosząca 12.000/min, wzorowa ergonomia maszyny sprawiły, że pracowało nam się bardzo komfortowo i, co najważniejsze, wydajnie. Wyszlifowane powierzchnie były gładkie i gotowe do dalszej obróbki, np. lakierowania.

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej delta DED7063

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/ 2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość oscylacji12.000 min-1
Masa (bez akumulatora)0,75 kg


Lampa warsztatowa Dedra DED7071

Większość zasilanych akumulatorowo elektronarzędzi wyposażonych jest w tzw. oświetlenie pomocnicze, które doświetla miejsce pracy. Spełnia ono, co prawda w pewnym zakresie swoje zadania, jednak generowany strumień światła ma zbyt małą jasność i pole świecenia, aby zapewnić dobrą widoczność podczas pracy.

 

W takim przypadku użycie lampy warsztatowej, takiej jak Dedra DED7071, jest koniecznością. Oferuje ona dwa tryby pracy. W tzw. trybie 100% emituje strumień świetlny o wartości 2000 lumenów, zaś w trybie 50% jest on o połowę mniejszy i dioda LED świeci mniej intensywniej wydłużając jednocześnie możliwy czas pracy lampy. Bardzo istotnym dla użytkownika parametrem jest również temperatura barwowa światła. W przypadku lampy warsztatowej Dedra ma ona wartość odpowiadającą światłu dziennemu, czyli najbardziej przyjazną dla oka ludzkiego.

Źródłem światła jest wydajna dioda LED, której katalogowy czas pracy przewidziany jest na 30.000 godz., co daje w przeliczeniu na lata trzy i pół

roku ciągłej eksploatacji przez 24 godziny na dobę. Równie ważnym parametrem z punktu widzenia użytkownika jest liczba włączeń i wyłączeń. Lampa powinna wytrzymać aż 15.000 tego rodzaju cykli.
Lampa warsztatowa Dedra DED7071 przeznaczona jest do użytku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki solidnej konstrukcji dobrze sprawdza się w warsztatach podczas napraw samochodów, serwisowania maszyn itp. Jest odporna na kurz, wodę i środki chemiczne. Zastosowanie w niej energooszczędnych ledów sprawia, że urządzenie nie nagrzewa się, tym samym nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla użytkownika.

Dane techniczne lampy warsztatowej Dedra SAS+ALL 18V

Zasilanieakumulator Li-Ion 18 V/ 2.0 lub 4.0 Ah
Moc znamionowa20 W
Strumień świetlny1000/2000 lm
Temperatura barwowa6500 K
Współczynnik mocy PF>0,9
Wskaźnik oddawania barw CRIRa≥65
Trwałość30.000 h
Liczba cykli włącz/wyłącz15.000
Dopuszczalna temperatura pracy-15÷+40 C°
Nom. kąt promieniowania [°]120
Czas nagrzewania się lampy do 60% pełnego strumienia świetlnego [s]<1
Stopień ochronyIP20

Kolejne nowości

Po zapoznaniu się z opisanymi w tym artykule nowymi maszynami systemu Dedra SAS+ALL 18V musimy przyznać, że przedstawione propozycje spełniają wysokie kryteria jakościowe oraz stanowią bardzo dobre uzupełnienie rodziny już dostępnych maszyn. O kolejnych nowościach rozszerzających rodzinę maszyn systemu Dedra SAS+ALL 18V będziemy na bieżąco informować. Mamy nadzieję, że kolejne maszyny pojawią się w sprzedaży bardzo szybko.

GEB, pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments