Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

Szlifierka szlifierce nierówna: jeżeli postanowiłeś wyposażyć się w sprzęt do szlifowania powierzchni drewnianych (ale nie tylko: niektóre modele możesz wykorzystać np. do szlifowania tworzyw sztucznych) szybko na pewno zorientowałeś się, że stoisz przed niełatwym wyborem. Wariantów tego sprzętu jest całkiem sporo, co bezpośrednio przekłada się na to, że nie każdy z nich musi pasować do zaplanowanych przez ciebie prac. Ten mały przewodnik powinien pomóc ci zdecydować jaką szlifierkę wybrać do swojego warsztatu.

Szlifierki oscylacyjne – znakomity wybór dla początkujących

Zacznijmy od jednej z prostszych w obsłudze szlifierek, jaką jest z pewnością szlifierka oscylacyjna. Zastosowanie szlifierek oscylacyjnych to przede wszystkim końcowe

wygładzanie oszlifowanych już wcześniej powierzchni wykonanych z takich materiałów jak drewno, metal czy beton. Szlifierka oscylacyjna wykonuje to zadanie, wprawiając tarczę w równomierne drgania, określane właśnie mianem ruchu oscylacyjnego.
Szlifierki oscylacyjne to narzędzia, które znajdziemy przede wszystkim w przydomowych warsztatach oraz amatorskich skrzynkach z narzędziami. Nie są to elektronarzędzia o sporej mocy, dlatego też w poważniejszych składzikach z narzędziami funkcjonują jako uzupełnienie pozostałych typów szlifierek. Niemniej do prostszych prac, do których je stworzono, sprawdzają się znakomicie. Dodamy też, że szlifierki oscylacyjne z racji swojej nieskomplikowanej budowy świetnie nadają się jako sprzęt dla początkujących, chcących nabrać wprawy przed zabraniem się do bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak szlifierki mimośrodowe.

Szlifierki mimośrodowe: gdy szukasz bardziej zaawansowanych rozwiązań

Dlaczego szlifierki mimośrodowe uznawane są za sprzęt dający więcej możliwości niż każda ze szlifierek oscylacyjnych? Wynika to przede wszystkim z większej ilości ruchów, jakie wykonują te szlifierki akumulatorowe czy sieciowe. Szlifierki mimośrodowe poruszają się w tym samym czasie nie tylko wokół własnej osi, ale i również wahadłowo. Pozwala to na bardziej precyzyjną obróbkę powierzchni niż w przypadku wariantów oscylacyjnych. Ich zastosowanie to między innymi eliminowanie starych powłok malarskich, obróbka tworzyw sztucznych i kamienia czy też polerka samochodowej karoserii. Oczywiście ostateczny zakres prac zależy od parametrów takich jak silnik urządzenia, liczba oscylacji czy rozmiar tarczy. Niemniej bardziej elastyczne talerze oraz większy zakres ruchów w porównaniu do wariantu oscylacyjnego sprawiają, że szlifierka mimośrodowa to sprzęt nadający się do większej ilości działań, niż tylko do prostej obróbki drewna.

Szlifowanie i cięcie, czyli szlifierki kątowe

Kolejnym przydatnym wariantem sprzętu do szlifowania to szlifierki kątowe. To rozwiązanie o sporej wszechstronności, gdyż szlifierki te mogą ci posłużyć nie tylko do szlifowania, ale i również cięcia. Stosuje się je przede wszystkim do pracy na twardszych materiałach, więc jeżeli potrzebujesz ciąć bądź szlifować beton, metal czy ceramikę, szlifierka kątowa okaże się niezwykle przydatnym narzędziem. Pomimo swojej mocy oraz wszechstronności, szlifierki te nie są sprzętem dedykowanym jedynie ekspertom. Z powodzeniem stosowane są w wielu domowych warsztatach i garażach.

Jakie są najważniejsze parametry szlifierek kątowych? Na pewno warto zwrócić uwagę na moc silnika: do 900 W mocy to sprzęt raczej amatorski, natomiast powyżej tej wartości zaczyna się sprzęt półprofesjonalny oraz profesjonalny. Poza tym ważny jest oczywiście rozmiar tarczy (większy rozmiar to większa prędkość wygładzania powierzchni, natomiast mniejsza pozwala na bardziej precyzyjną obróbkę). Warto również postawić na modele z regulacją obrotów, gdyż inna prędkość przydaje się, gdy potrzebne jest precyzyjne szlifowanie miękkich materiałów, a z innej skorzystamy podczas zgrubnego szlifowania twardych powierzchni.

Szlifierka taśmowa: gdy potrzebujesz szybko wygładzić dużą powierzchnię

Tekst wymieniający rodzaje szlifierek nie może obyć się bez wzmianki o modelach z kategorii szlifierka taśmowa. To sprzęt działający nieco inaczej niż szlifierka kątowa czy szlifierka oscylacyjna. Elementem szlifującym jest tutaj taśma szlifierska przesuwana przez silnik z dużą mocą w jednym kierunku. Jeżeli użytkownik ma odpowiednie doświadczenie i jest w stanie utrzymać urządzenie w stabilnej pozycji, szlifowane zostanie przeprowadzone błyskawicznie, nawet w przypadku twardszych materiałów. Z tego względu

w przypadku szlifierek szerokotaśmowych proces szlifowania dużych powierzchni nie zabiera wiele czasu.
Specyfika szlifierki taśmowej ma jednak swoje wady — stopa szlifierek taśmowych jest w większości przypadków szersza niż sama taśma. W związku z tym należy pamiętać, że choć urządzenia doskonale sprawdzą się, gdy polerowanie musi objąć duże powierzchnie, nie znajdują zastosowania w przypadku trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki. Do prac tego rodzaju najlepiej sięgnąć po szlifierki typu delta: specyficzny kształt, jaki ma stopa szlifierki i niewielka średnica tarczy pozwala wykorzystać papier ścierny tam, gdzie inne urządzenia po prostu pozostają bezradne. Szlifierka delta to zatem narzędzie, które wykorzystuje się powszechnie by szlifować np. powierzchnię narożników.

Szlifierki proste – uniwersalne szlifowanie drewna i nie tylko

Poszukujesz naprawdę wszechstronnego rozwiązania, które jednak będzie proste w użyciu? Istnieje spora szansa, że to, czego szukasz to tzw. szlifierki prostej. “Sekret” ich wszechstronności tkwi w opcji instalacji na ich uchwycie roboczym wielu różnych końcówek. W ten sposób szlifierki proste doskonale sprawdzą się jako szlifierki do drewna, kamienia bądź tworzyw sztucznych. Jej możliwości obejmują także grawerowanie oraz cięcie, gdy w grę wchodzi wymieniony powyżej materiał. Warto rozejrzeć się więc za tym sprzętem, jeżeli lubisz mieć pod ręką narzędzie zapewniające wysoki komfort pracy oraz stosunkowo szeroki zakres zastosowań. Oczywiście, raczej tych lżejszych — za cięcie betonu przy pomocy szlifierki prostej raczej nie ma co się brać.

Szlifierka stołowa: znakomita szlifierka do metalu

Szlifierki stołowe — jak sama nazwa wskazuje — charakteryzują się znacznie mniejszą mobilnością niż opisane dotychczas urządzenia. Ich zastosowanie to przede wszystkim szlifowanie powierzchni metalowych. Wynika to z tego, że szlifierkę stołową wyposażono w dwie tarcze, pomiędzy które można umieścić obrabiany element. Z tego względu w przypadku szlifierek stołowych można mówić o wyjątkowo dużej skuteczności np. ostrzenia noży bądź innych narzędzi z metalu. Istnieją też modele wielofunkcyjne, w których można dodatkowo zainstalować taśmę bezkolcową, dzięki której zwiększysz liczbę zastosowań urządzenia. Nic więc dziwnego, że szlifierka stołowa tak chętnie wykorzystywana jest w profesjonalnych warsztatach i garażach.

Szlifierka oscylacyjna od najlepszych producentów

Na rynku dostępne są różne rodzaje szlifierek, o różnych kształtach stopy, rozmiaru tarczy czy szczegółowych parametrach technicznych takich jak prędkość przesuwu taśmy. Jak odnaleźć się w gąszczu tego sprzętu i mieć pewność, że dokonasz udanego zakupu? Najlepiej skorzystać z oferty doświadczonych sprzedawców elektronarzędzi, takich jak Narzedziownia.shop. To sklep z ponad 30-letnim doświadczeniem, który na dodatek ostatnio przeszedł swoisty remont strony internetowej. Dzięki temu bez problemu znajdziesz interesujące się szlifierki stolarskie czy szlifierki do metalu. Co więcej, oferują tylko i wyłącznie sprzęt od najlepszych światowych producentów, takich jak DeWalt, Makita czy Milwaukee. Kupując w Narzedziownia.shop masz zatem pewność, że otrzymasz najlepszy możliwy sprzęt na rynku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments