REWOLUCYJNY KLUCZ NASTAWNY WERA JOKER 6004

Niemiecka firma Wera, opracowując klucz nastawny Joker 6004, dokonała rewolucji w konstrukcji tego typu narzędzi ręcznych. Klucz Joker 6004 jest znacznie łatwiejszy w użyciu i bardziej uniwersalny. Umożliwia też montaż/demontaż śrub lub nakrętek w miejscach, w których zastosowanie tego typu narzędzi jest niemożliwe lub nieuzasadnione z powodów technicznych lub ekonomicznych.

Przypomnijmy, klucz nastawny wynaleziono w 1892 r. i do tej pory w zasadzie jego konstrukcja pozostała niezmieniona. Przez 128 lat poprawiono jedynie ergonomię i lekko zmodyfikowano kształt, aby ułatwić

pracę w różnych sytuacjach operacyjnych. Jak wiadomo, każdy klasycznie skonstruowany klucz nastawny ma monolityczny korpus wykonany ze stali. Składa się na niego rękojeść i głowica robocza z nieruchomą szczęką. W głowicy znajduje się ruchoma szczęka i ślimakowy mechanizm jej przesuwania. W tzw. ergonomicznych wykonaniach rękojeść pokrywana jest miękkim tworzywem sztucznym odpornym na smary i chemikalia używane w zakładach lub warsztatach mechanicznych. W nowym kluczu nastawnym Joker 6004 niemiecka firma Wera dokonała radykalnej zmiany konstrukcyjnej. Można nawet powiedzieć, że opracowała całkowicie nowe narzędzie, wykorzystując jedynie klasyczną konstrukcję kluczy nastawnych jako pewien zaakceptowany powszechnie wzór użytkowy.


W nowym kluczu Wera Joker 6004 nie mamy monolitycznego korpusu – głowica klucza oraz rękojeść są połączone trzpieniem i ruchome względem siebie. W głowicy, podobnie jak w klasycznie skonstruowanym kluczu nastawnym, mamy dwie równoległe szczęki, z których jedna jest ruchoma. Jednakże pozycji szczęki ruchomej nie ustawiamy za pomocą mechanizmu ślimakowego. Służy do tego nowo zaprojektowany specjalny mechanizm, który umożliwia samoczynne zaciśnięcie się szczęk na nakrętce czy 6-kątnym łbie śruby. Użytkownik nakłada klucz na łeb czy nakrętkę i pokręca rękojeścią w kierunku wskazanym przez strzałkę umieszczoną na głowicy narzędzia; zaś wtedy szczęki samoczynnie dopasowują się do rozmiarów nakrętki czy łba śruby. Nie traci więc czasu na dopasowanie rozstawu szczęk do śruby.
Klucz Wera Joker 6004 ma jeszcze jeden mechanizm, który umożliwia wielokrotne pokręcanie nim bez konieczności zdejmowania go z łba śruby czy nakrętki. Można powiedzieć, że w takim wypadku pracujemy nim jak klasycznym kluczem z grzechotką 1- lub 2-kierunkową. Mechanizm ten lekko rozsuwa szczęki, gdy pokręcamy kluczem w przeciwnym kierunku niż pokazuje wspomniana strzałka. Dzięki temu obracamy szczęki na łbie śruby lub nakrętki i możemy wielokrotnie powtórzyć obrót dokręcający lub demontujący je. Klucz Wera Joker 6004 więc znacznie przyspiesza i ułatwia operacje montażu/demontażu, szczególnie wykonywane w ograniczonych przestrzennie miejscach, gdzie wielokrotne nakładanie szczęk na śrubę jest znacznie utrudnione.


Należy tu odnotować, że kąt pracy w przypadku klucza Wera Joker 6004 wynosi 30°. Jest więc o 50% mniejszy od kąta pracy klasycznie skonstruowanych kluczy nastawnych. Tak duże jego zmniejszenie uzyskano dzięki wykonaniu dwóch klinowych (pryzmowych) zagłębień w szczękach. Są one położone naprzeciw siebie w jednej linii i umożliwiają chwycenie 6-kątnego łba śruby czy nakrętki za cztery płaskie boki. Oznacza to, że kluczem Wera Joker 6004 możemy je chwytać za dwa lub cztery boki, zaś klasycznie skonstruowanym – jedynie za dwa (możliwy kąt pracy – tylko 60°). Co ważne, klucz Wera Joker 6004 ma gładkie równoległe szczęki, dzięki czemu podczas jego użycia nie dochodzi do odkształcenia łba śruby czy nakrętki w miejscach kątowego styku ich 6 boków. Czoło szczęk jest zaokrąglone, co pozwala na bezproblemowe zakładanie klucza na łby śrub czy na nakrętki o szerokości większej niż aktualny rozstaw narzędzia.
Klucze Wera Joker 6004 umożliwiają pracę ze śrubami wykonanymi w systemach metrycznym oraz calowym i dostępne

są w pięciu rozmiarach: XS, S, M, L i XXL. Rozmiar XS ma rozstaw szczęk 7-10 mm (metryczny) lub 3/8”-9/32” (calowy) oraz długość 115 mm, S – odpowiednio 10-13 mm, 7/16”-1/2” i 154 mm, M – 13-16 mm, 1/2”-5/8” i 188 mm, L – 16-19 mm, 5/8”-3/4” i 224 mm, XXL – 24-32 mm, 15/16”-1 1/4” i 332 mm.

Reasumując, innowacyjny klucz nastawny Wera Joker 6004 o radykalnie ulepszonej konstrukcji to rewolucja technologiczna w segmencie tego typu narzędzi, która znacznie zwiększa ich możliwości robocze oraz pole zastosowań i do tego ułatwia pracę. Naszym zdaniem, Wera Joker 6004 jest uniwersalnym narzędziem, którym możemy w znacznie szybciej i bardziej komfortowo niż w wypadku tego typu produktów o klasycznej budowie, montować/demontować śruby o różnych wymiarach. Zastępuje się duży zestaw kluczy płasko-oczkowych i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które profesjonalista musi wydać na konieczne w pracy narzędzia. Klucze Joker 6004 rozszerzają ofertę narzędzi ręcznych niemieckiej firmy Wera i są dostępne w Polsce sklepach narzędziowych obsługujących profesjonalistów z przemysłu oraz rzemiosła.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments