Rękojeść poprzeczna Wera 416 R „T” Rapidaptor – test

Rękojeść poprzeczna Wera 416 R to narzędzie z wewnętrzną grzechotką i uchwytem Rapidaptor na bity, przeznaczone do wkręcania i wykręcania z dużą siłą.

Ergonomiczny uchwyt „T”

Rękojeść poprzeczna Wera 416 R „T” Rapidaptor to pod względem konstrukcyjnym jedna z odmian wkrętaków na wymienne końcówki, czyli tzw. wkrętak T. Jej głównym przeznaczeniem jest aplikacja stosunkowo dużych momentów siły podczas montażu/demontażu wkrętów czy śrub. Dlatego narzędzie wyposażono nie w uchwyt podłużny, lecz poprzeczny typu „T”, który umożliwia wkręcanie/wykręcanie z dużą siłą. Jest on ergonomicznie wyprofilowany i ma odpowiednio zaokrąglone zagłębienia dla palców. Wykonano go z 2-komponentowego tworzywa sztucznego. Uchwyt ma przyjemną

w dotyku powierzchnię oraz otwór służący do zawieszania narzędzia. Ponieważ powierzchnia rękojeści całą swoją powierzchnią styka się z dłonią, podczas wkręcania/wykręcania nie dochodzi do jej otarcia i możliwe jest bardziej efektywne przekazywanie siły ręki. Tak wykonanym uchwytem pracuje się bez zmęczenia oraz pewnie i wygodnie operuje.

2-kierunkowa grzechotka

Testowaną rękojeść poprzeczną Wera 416 R „T” Rapidaptor wyposażono w mechanizm grzechotkowy znajdujący się we wnętrzu jej 2-komponentowego uchwytu poprzecznego. Jest on 2-kierunkowy, 80-zębny i ma kąt obrotu wynoszący 4,5°. Kierunek pracy zmienia się przełącznikiem znajdującym się na czołowej powierzchni uchwytu. Dzięki małemu kątowi obrotu testowaną rękojeścią można bez problemu pracować w ciasnych lub niewielkich przestrzeniach. Co ważne, grzechotka, ponieważ mieści się w dość wąskim uchwycie poprzecznym, nie zwiększa wymiarów narzędzia i nie ma negatywnego wpływu na jego ergonomiczność.

Wera Rapidaptor, czyli uchwyt na bity

Rękojeść Wera 416 R wyposażona jest w szybkoobrotową tuleję zapewniającą bardzo dużą prędkość pracy oraz w uchwyt Rapidaptor. Ma on mechanizm szybkomocujący i przeznaczony jest do mocowania grotów oraz końcówek 1/4” produkowanych zgodnie z normą DIN ISO 1173 z chwytem C 6,3 oraz chwytem E 6,3. Uchwyt Rapidaptor odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i pozwala aplikować duże momenty obrotowe.

Wyniki testów rękojeści poprzecznej Wera 416 R „T” Rapidaptor

Testy rękojeści Wera 416 R wykonali pracownicy firmy trudniącej się pracami mechanicznymi i obsługą maszyn. Przedmiotem prób testowych była jej poręczność i możliwość łatwej aplikacji dużych momentów obrotowych. Rękojeść Wera 416 R sprawdzano podczas obsługi maszyn i montażu narzędzi skrawających. Testujący zauważyli, że uchwyt poprzeczny rękojeści Wera 416 R umożliwia bardzo pewny chwyt i silne dociśnięcie grotem do łba wkrętu. Dzięki temu możliwa jest w przypadku demontażu wygodna aplikacja dużego momentu zrywającego, zaś w wypadku montażu silne zakręcenie wkrętu. W ich ocenie, zastosowanie uchwytu Rapidaptor znacznie usprawnia obsługę narzędzia, gdyż wymiana bitów odbywa się sprawnie. Ich montaż bowiem polega tylko na wsunięciu końcówki w gniazdo uchwytu, zaś demontaż wymaga przesunięcia do przodu tulei blokującej.
W ocenie testujących, rękojeść Wera 416 R sprawdziła się w trudnych i precyzyjnych zadaniach montażowych. Jej przydatność do takich prac została oceniona w skali 5-stopniowej na 5+. Uważają oni, że pod względem łatwości aplikacji dużych momentów i wygody pracy przewyższa podobne rękojeści wkrętakowe z tzw. uchwytem pistoletowym, których poważną wadą jest nieosiowy i przez to osłabiony docisk końcówki wkręcającej do łba śruby.

Ocena* rękojeści poprzecznej Wera 416 R „T” Rapidaptor dokonana podczas testów

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość pokręcania w prawo/lewo5
2. Wielkość skoku grzechotki5
3. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
4. Poręczność w różnych sytuacjach roboczych5
5. Przydatność w pracach wymagających aplikacji dużego momentu obrotowego5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments