Regeneracja akumulatorów w AM Electronics

AM Electronics to firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie regeneracji baterii oraz zgrzewania ogniw typu NiMH, NiCd i Li-Ion. To jedno z nielicznych przedsiębiorstw w kraju, które świadczy tego typu profesjonalne usługi. O historii, ofercie i planach na przyszłość rozmawiamy z Marcinem Adamczykiem – właścicielem firmy, oraz z Krzysztof Adamczykiem – szefem produkcji.

 

 

 

Redakcja: Kiedy powstało AM Electronics?

Marcin Adamczyk: Firmę założyłem w maju 2010 r. Ale bazuję na wieloletnim doświadczeniu mojej rodziny. Mój ojciec i siostra

od 2000 r. zajmowali się regeneracją różnego typu baterii. Postanowiłem wykorzystać możliwości, które daje mi odpowiednie wykształcenie oraz wiedza praktyczna, i rozwijać ten zakres działalności.

 

A skąd wziął się pomysł na świadczenie usługi regeneracji akumulatorów do elektronarzędzi?
Krzysztof Adamczyk: Kiedy zaczynałem swoją działalność handlową, zajmowałem się importem akumulatorków R6. Podczas jednej z wizyt w fabryce w Chinach zauważyłem, że produkowane są tam wysokoprądowe ogniwa do akumulatorów. Pomyślałem, że to może być niezły pomysł na biznes. Po powrocie do Polski zbadałem rynek i okazało się, że jest zapotrzebowanie na takie ogniwa. Zaopatrzyliśmy się więc w odpowiednie materiały i sprzęt służący do regeneracji. Sklepy, z którymi podjęliśmy współpracę, zaczęły przyjmować akumulatory do regeneracji od swoich klientów, raz w tygodniu nasz pracownik odbierał je z tych punktów, regenerowaliśmy je i z powrotem odwoziliśmy do sklepów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jakiego typu akumulatory regeneruje AM Electronics
M.A.: Na początku zajmowaliśmy się regeneracją akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych, a od sierpnia 2010 r. wprowadziliśmy usługę regeneracji baterii litowo-jonowych, w tym także renomowanych producentów elektronarzędzi. Jest to usługa znacznie tańsza w stosunku do zakupu nowego akumulatora, dlatego nie narzekamy na brak popytu. Zwłaszcza że niewiele firm na naszym rynku świadczy tego typu usługi. My dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie robić to fachowo, skutecznie i szybko.
K.A.: Sama wymiana ogniw w akumulatorze nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, dużo trudniejsze jest późniejsze odpowiednie zaprogramowanie baterii. My dysponujemy linią produkcyjną i odpowiednim softwarem pozwalającym przeprogramowywać elektronikę w bateriach, aby były one kompatybilne z fabryczną ładowarką. W akumulatorach stosujemy bardzo dobre jakościowo ogniwa. W niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych montujemy nasze ogniwa Everlast, które produkujemy od 11 lat w tej samej fabryce. To sprawdzona, zawsze taka sama jakość. Do akumulatorów litowo-jonowych stosujemy oryginalne ogniwa Samsung, a od niedawna testujemy też Sanyo. Ogniwa zgrzewane są profesjonalnymi zgrzewarkami, co sprawia, że bateria po regeneracji działa jak fabrycznie nowa.

Jaką żywotnością charakteryzują się zregenerowane akumulatory?
K.A.: Są one naprawdę dobre i trwałe. Ich żywotność sięga 1000 cykli. Jednakże bardzo wiele zależy od tego, jak sam użytkownik dba o swoje narzędzia. Akumulator przechowywany w odpowiednich warunkach i regularnie – raz lub dwa na miesiąc- ładowany będzie służył użytkownikowi naprawdę długo. Taki, który trzymamy w zimnym garażu, gdzie panuje ujemna temperatura, i nieładowany przez kilka miesięcy, może się już nie nadawać do użytku.

Jak została zorganizowana dystrybucja w AM Electronics?
M.A.: Dystrybucja naszych usług oparta jest głównie na kanale internetowym, czyli za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz portalu Allegro. Mamy także swoje stoisko na wrocławskiej giełdzie elektronicznej oraz punkt handlowy w Oławie. Indywidualni klienci płacą za transport regenerowanych akumulatorów. Natomiast współpracujące serwisy, mające z nami odpowiednie umowy, mają gratisowe przesyłki regenerowanych baterii. Czas trwania regeneracji to 1-4 dni robocze, w zależności od tego, jakie mamy obłożenie. Z transportem daje to maksymalnie 6 dni. Jesteśmy jednak elastyczni i nastawieni na klienta, dlatego możliwe jest wynegocjowanie krótszych terminów. Zwłaszcza że chcemy rozszerzyć naszą dystrybucję o serwisy narzędziowe. Możemy zaproponować im bardzo korzystne warunki współpracy.

 

style="text-align: justify;">Jakie plany na przyszłość ma firma?
M.A.: Od stycznia 2014 r. planujemy poszerzyć naszą ofertę o regenerację akumulatorów w urządzeniach amatorskich. Oprzemy się tutaj oczywiście na tańszych, ale dobrych jakościowo i w zupełności wystarczających do zastosowań domowych ogniwach. Mamy zamiar nawiązać współpracę z importerami elektronarzędzi w Polsce, a także rozszerzyć rynek działania na Europę poprzez portal e-Bay. Pracujemy też nad tym, aby poszerzyć zakres usług o wymianę ogniw nanofosfatowych LiFePO4. Naszą ideą jest propagowanie używania urządzeń z ekologicznym, a równocześnie wysoce wydajnym zasilaniem o rozsądnie długiej żywotności.

Dziękujemy za rozmowę.