Ręczne przecinarki do płytek

Istnieje grupa maszyn, która musi się znalźć w wyposażeniu każdego glazurnika, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Są to ręczne przecinarki do płytek.

Ręczne przecinarki wykorzystują jako narzędzie robocze kółko tnące z węglika spiekanego. Wykonuje się nim na płytce rysę, wzdłuż której jest ona łamana. Narzędzia te są niewątpliwie doskonałą alternatywą dla tarcz diamentowych, prawie nie generują kurzu i są ciche. Należy jednak pamiętać, że mają ograniczone zastosowanie. Możemy nimi przeciąć tylko płytki o gładkiej powierzchni. Szeroką ofertę takich maszyn znajdziemy w marketach budowlanych, a ich ceny zaczynają się już od

kilkudziesięciu złotych. W najniższej cenie otrzymamy proste urządzenia pozbawione innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferujące jedynie poprawną precyzję i dobrą skuteczność przy pracy z miękkimi płytkami o niewielkich rozmiarach. Wraz ze wzrostem twardości płytki, jej rozmiaru czy natężeniem pracy warto zastanowić się nam sprzętem bardziej zaawansowanym, który będzie nam służył przez lata, posiadał możliwość regulacji i eliminowania luzów czy wreszcie wymiany naturalnie zużytych elementów. Korzystając z przykładu przecinarek BATTIPAV, przedstawiamy kilka istotnych rozwiązań konstrukcyjnych.


Rama

Od ramy powinniśmy wymagać przede wszystkim sztywności, jakakolwiek plastyczność jest niedopuszczalna. W maszynach Battipav rama została wykonana z wielokomorowego aluminium. W ten sposób uzyskujemy wysoką sztywność przy zachowaniu niskiej wagi (istotne, aby maszynkę mógł przenosić jeden operator). Na ramie umieszcza się blaty robocze poddające się pod wpływem nacisku. Ma to uchronić płytki przed niekontrolowanym pękaniem podczas ich cięcia.


Prowadnica

Podobnie jak w przypadku blatu roboczego, także tutaj wymagana jest wysoka sztywność zastosowanych materiałów. Prowadnica, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada także za prowadzenie cięcia. Musi być idealnie prosta i dostosowana do systemu łożyskowania (toczenia). Battipav stosuje dwa rozwiązania. Jedno z nich to stalowa prowadnica o bardzo wąskim przekroju poprzecznym i dużej wysokości. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nie wygnie się ona pod jakimkolwiek naciskiem aplikowanym przez operatora. Co więcej, daje możliwość zastosowania wielu łożysk dzięki dużej powierzchni bocznej. Drugie rozwiązanie stosowane w maszynach ULTRA i BASIC to wykonane z chromu dwie prowadnice o specjalnym przekroju, po których poruszają się sanki z materiału IXEF. To połączenie zapewnia do 5.000.000 cykli bez jakiegokolwiek zużycia. Rozwiązanie jest bezobsługowe, a jego wytrzymałość sięga 280 Nm/mm2, co odpowiada stopowi aluminium EN-AB46100.


Łożyskowanie sanek

Kolejnym bardzo ważnym konstrukcyjnie rozwiązaniem jest system prowadzenia sanek. Odpowiada on za precyzję pracy i możliwość regulacji luzów powstałych m.in. z powodu zużycia narzędzia. Battipav proponuje nawet do dziewięciu łożysk wewnątrz sanek, czyli najwyższą precyzję. Z sankami tnącymi połączona jest zawsze stopka łamiąca płytkę, która przenosi duże siły podczas pracy. Dlatego tak ważne jest, aby sanki były stabilne i nie nabierały luzów po kilku cyklach pracy.


Miarki i przystawki

Nawet najsztywniejsza maszyna stanie się niewygodna, jeśli nie będzie miała naniesionej miary. Battipav zamieszcza aż dwie skale na miarce, będącej jednocześnie przystawką kątową. Jedna z miar oznacza szerokość odcinki dla cięć prostopadłych (szerokość krawędzi), druga (zewnętrzna) wysokość odcinki (trójkąta), nieoceniona przy układaniu płytek w karo. Praca staje się dużo przyjemniejsza, bo zajmujemy się tylko cięciem i nie musimy niczego liczyć. Wśród innych rozwiązań należy wspomnieć o podporach bocznych, bezcennych przy cięciu wielkoformatowych płytek. Cały proces cięcia szerokich płytek jest wciąż bardzo sprawny i łatwy.


Kółko tnące

Czyli to, co odpowiada za wykonanie rysy w płytce. Kółka tnące wykonane są z węglika wolframu. Battipav stosuje dwie średnice: 22 i 15 mm. Co ciekawe, każda maszyna wyposażona jest w zapasowe kółko tnące w komplecie z nową śrubką i nakrętką.


Karb

Jest to ten element, na którym opiera się płytka i następnie pęka na dwie części.

Jeśli jest wykonany ze zbyt miękkiego materiału ulega stopniowemu zużyciu i ogranicza możliwości maszyny. W opisywanych maszynach karb jest wykonany zawsze ze stali szlachetnej.


Opakowanie

Standardowym opakowaniem jednostkowym jest pudło kartonowe. Maszyny ULTRA i BASIC można zakupić w walizce z tworzywa sztucznego, wysoce odpornego na uderzenia. Niewątpliwie ułatwia także transport maszyny, dzięki wygodnemu uchwytowi.

Reasumując, kupując przecinarkę do płytek warto sprawdzić, czy ma ona opisane wyżej rozwiązania, które ułatwiają pracę i pozwalają cieszyć się narzędziem przez długielata.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments