RĘCZNE PRZECINARKI DO GLAZURY BATTIPAV O DŁUGOŚCI CIĘCIA 1330 I 1630 MM – CZYLI JAK PRZECIĄĆ DŁUGIE PŁYTKI

W ofercie firmy Adiam pojawiły się jedne z najdłuższych na rynku ręcznych przecinarek do płytek. Włoski producent, firma BATTIPAV, poszerzyła bowiem swój asortyment o dwie nowe przecinarki o długości cięcia 1330 mm i 1630 mm.

 

Ręczne przecinarki znajduje się w wyposażeniu większości glazurników, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Ręczne przecinarki do glazury, w których kółko tnące wykonane jest z węglika spiekanego i tworzy rysę na płytce, umożliwiając jej łamanie, są doskonałą alternatywą dla cięcia tarczami diamentowymi. Zaletą tego typu rozwiązania jest niewątpliwie to, że podczas cięcia nie powstaje pył i hałas. Mają one jednak ograniczone zastosowanie, możemy nimi przeciąć tylko płytki

o gładkiej powierzchni. Na rynku jest wiele produktów tego typu, obszerną ich ofertę znajdziemy w marketach budowlanych, a ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. W zamian otrzymamy jednak proste urządzenia pozbawione innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferujące jedynie poprawną precyzję i dobrą skuteczność przy pracy z miękkimi płytkami o niewielkich rozmiarach. Wraz ze wzrostem twardości płytki, jej rozmiaru czy większym natężeniem pracy warto zastanowić się nad sprzętem bardziej zaawansowanym, który będzie nam służył przez lata i miał możliwość regulacji i eliminowania luzów czy wreszcie wymiany naturalnie zużytych elementów. Dlatego na przykładzie przecinarek BATTIPAV przedstawiamy kilka rozwiązań konstrukcyjnych, w jakie swój sprzęt wyposażył włoski producent.
Najnowsze ręczne przecinarki do płytek pozwalają przeciąć płytki dużych formatów. Obecnie panujący trend na rynku do stosowania coraz większych formatów materiałów okładzinowych wymusza na wykonawcy ciągłe poszerzanie swojego parku maszynowego. Producenci maszyn i narzędzi także muszą podążać za gustami klientów i szybko reagować, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wykonawców.

018_0

Korpus musi zapewnić przede wszystkim sztywność maszyny, wszelkiego rodzaju odkształcenia są niedopuszczalne. W maszynach BATTIPAV rama została wykonana z wielokomorowego profilu aluminiowego. W ten sposób uzyskujemy bardzo dużą sztywność przy stosunkowo niskiej wadze (przecinarkę przenosi jeden operator). Na ramie umieszczone są blaty robocze poddające się pod wpływem nacisku. Ma to na celu ochronę płytek przed powstawaniem naprężeń i niekontrolowanym pękaniem podczas cięcia.

013

Podobnie jak korpus prowadnica wymaga wysokiej sztywność zastosowanych materiałów. Prowadnica musi być idealnie prosta i dostosowana do systemu łożyskowania (toczenia). Battipav stosuje różne rozwiązania. W omawianych przecinarkach jest to stalowa prowadnica o bardzo wąskim przekroju poprzecznym i dużej wysokości. Takie rozwiązanie gwarantuje, że prowadnica się nie wygnie pod jakimkolwiek naciskiem aplikowanym przez człowieka. Co więcej, daje możliwość zastosowania wielu łożysk dzięki dużej powierzchni bocznej.

012

Kolejnym bardzo ważnym konstrukcyjnie rozwiązaniem jest system prowadzenia sanek. Odpowiada on za precyzję pracy i możliwość regulacji luzów. Prościej mówiąc, za to, czy maszyna będzie zdatna do użytku nie tylko wtedy, kiedy jest nowa. Z sankami tnącymi połączona jest zawsze stopka łamiąca płytkę, która przenosi duże siły podczas pracy. Dlatego tak ważne jest, aby sanki były stabilne i nie nabierały luzów po kilku cyklach pracy. Dla zwiększenia funkcjonalności zamieszczono aż dwie skale na miarce będącej jednocześnie przystawką kątową. Jedna z miar oznacza szerokość odcinki dla cięć prostopadłych (szerokość krawędzi), druga (zewnętrzna) wysokość odcinki (trójkąta) – nieoceniona przy układaniu płytek w karo. Praca staje się dużo łatwiejsza, ponieważ zajmujemy się tylko cięciem i nie musimy niczego przeliczać.

007 009

Należy też wspomnieć o

podporach bocznych, bezcennych przy cięciu wielkoformatowych płytek. Cały proces cięcia szerokich płytek jest wciąż bardzo sprawny i łatwy. Kółka tnące z węglika wolframu o średnicy 15 mm odpowiedzialne są za wykonanie rys w płytce. Co ciekawe, każda maszyna wyposażona jest w zapasowe kółko tnące w komplecie z nową śrubką i nakrętką. Istotnym elementem jest karb, na którym opiera się płytka i pęka na dwie części. Jeśli jest wykonany ze zbyt miękkiego materiału, ulega stopniowemu zużyciu i odkształceniom, przez co ogranicza możliwości maszyny. W opisywanych maszynach karb jest wykonany zawsze ze stali nierdzewnej, co ma ogromny wpływ na żywotność i zachowanie precyzji.

MZ (Adiam)

004

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments