Ręczne pilarki tarczowe (część VI). Podstawowe ogólne zasady doboru profesjonalnej pilarki tarczowej

Dobór odpowiedniego typu pilarki tarczowej powinien być dokonany w oparciu o sprecyzowane potrzeby wynikające z warunków cięcia.

 

Punktem wyjścia jest rodzaj ciętego materiału, głębokość i dokładność cięcia. Ponadto należy wziąć pod uwagę stopień wykorzystania pilarki i oczekiwaną wydajność. Przy wybieraniu modelu należy również uwzględnić warunki eksploatacji pilarki. Chodzi głównie o stopień obciążenia i umiejętności obsługi maszyny.

Potencjalnego użytkownika pilarki tarczowej najbardziej interesują dwie zasadnicze cechy narzędzia: cena i trwałość. Tymczasem rozpatrywać należy nie cenę, a stopień przydatności i opłacalność używania pilarki w długim okresie. Naszym zdaniem opłaca się kupić pilarkę o 25% większej mocy niż

wynika to z potrzeb. Taka maszyna jest bardzo opłacalna dla użytkownika prowadzącego bardzo intensywnie prace.

Pilarki tarczowe różnią się głównie wielkością wynikającą z mocy i średnicy piły tarczowej. Dlatego dobór wielkości pilarki jest prosty i zależy od maksymalnej grubości materiałów przewidywanych do cięcia. W przypadku postawienia pilarce profesjonalnej wymagania uzyskiwania wysokiej jakości cięcia i prostoliniowości przeciętej powierzchni materiału najlepiej jest zakupić model przystosowany do współpracy z długą szyną prowadzącą.

Ponieważ pilarkami tarczowymi pracują ludzie, istotna dla wydajności pracy jest nie tylko sama moc, ale także takie cechy jak ergonomiczność, łatwość obsługi czy niski poziom wibracji (np. rękojeść z pokryciem antywibracyjnym). Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także ich efektywność i wydajność. Dlatego zawsze należy wybierać maszyny ergonomiczne i łatwe w obsłudze.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar