QUO VADIS PRZEMYŚLE? PROGNOZY DLA BRANŻY NA TARGACH ITM
Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło drugiej edycji Kongresu Industry Next towarzyszącego targom ITM INDUSTRY EUROPE. W pierwszym dniu wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne a drugi wypełnią praktyczne warsztaty. Udział w Kongresie potwierdzili już przedstawiciele kluczowych instytucji sektora przemysłowego. To jednak tylko część bogatego programu targów.
KONGRES INDUSTRY NEXT to innowacyjny projekt promujący globalny rozwój przemysłu 4.0. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w 2021 r. przez zespół targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz Grupę MTP. Sukces wydarzenia, w którym wzięło udział
kilkaset osób skłonił organizatorów do kontynuacji prac nad programem.Przygotowując tegoroczną edycję ITM INDUSTRY EUROPE mamy świadomość zmieniającej się bardzo dynamicznie rzeczywistości. Pandemia i konflikt w Ukrainie skłoniły nas do dostosowania tematyki Kongresu Industry Next do obecnej sytuacji. Dlatego program wydarzenia poświęcimy wyzwaniom, przed którymi stoi polski przemysł – zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.
Prognozy ekspertów
Przedstawiciele ministerstwa oraz wiodących organizacji i firm sektora przemysłowego będą dyskutować na temat strategii przemysłowej Polski w kontekście perturbacji na rynku surowców, relokacji europejskiego przemysłu a także nowych kierunków eksportowych. – Wszyscy przekonaliśmy się jak pandemia COVID-19 wpłynęła na łańcuch dostaw i jak w tym czasie na znaczeniu zyskała logistyka. Ważnym aspektem w kontekście relokacji europejskiego przemysłu jest również układ geopolityczny, konflikty handlowe, a obecnie – wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie. Kluczowe są już nie tylko koszty produkcji, ale i szereg uwarunkowań, które należy nazwać ogólnym bezpieczeństwem produkcji i dostaw. W obecnej sytuacji widzę szansę na wzrost popytu na polskie produkty, ale aby ją wykorzystać konieczna jest sprawna i nie oddalona w czasie cyfryzacja polskich przedsiębiorstw. Przemysł 4.0 to hasło, które wciąż pojawia się w dyskusjach na temat przyszłości gospodarki. Dokładny monitoring procesów i analiza zbieranych danych są jednymi z narzędzi zwiększającymi efektywność, a i zarazem konkurencyjność rynku. Prowadzona przeze mnie firma IPT Fiber pracuje nad wdrożeniem światłowodu siedmiordzeniowego – przełomowego rozwiązania umożliwiającego znaczne zwiększenie przesyłu danych. Rynek fotoniczny rozwija się w niesamowicie dynamicznym tempie, a wskaźniki wzrostu są wyższe niż w przypadku innych zaawansowanych technologii. Sieci 5G, Internet rzeczy, inteligentne czujniki czy sztuczna inteligencja potrzebują nowoczesnych, bezpiecznych i wydajnych sieci, zapewniających coraz wyższą transmisję danych. Dlatego opracowany we współpracy z naszymi partnerami z grupy InPhoTech, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i przy wsparciu Klastra Fotoniki i Światłowodów, polski światłowód wielordzeniowy nowej generacji jest tak istotnym dla przemysłu rozwiązaniem. Ten niezwykły potencjał wdrożeniowy już doceniają przedstawiciele perspektywicznych branż: telekomunikacyjnej, ICT oraz przedsiębiorcy przyszłości, opierający swoje linie produkcyjne o aplikacje, protokół IP i wykorzystanie sztucznej inteligencji – mówi Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, prelegent Kongresu Industry Next 2022 w panelu „Relokacja europejskiego przemysłu szansą dla polskich firm”.
Wojna w Ukrainie mocno wpływa także na rynek surowców, co będzie szeroko dyskutowane podczas Kongresu.
– W tym okrutnym konflikcie, w dłuższej perspektywie czasu bardzo wiele straci Rosja. Została właściwie całkowicie odcięta od dostaw zaawansowanych technologii i jednocześnie opuszcza swój kraj intelektualna elita, a to niezbędne zasoby determinujące czy dana gospodarka będzie konkurencyjna. Kraj pozbawiony takich rozwiązań zaczyna się cofać, a dla tak dużego gracza może to się okazać druzgocące. Powinna to być też nauka dla nas, by zacząć realnie inwestować w rozwój innowacji w Polsce i sprawić, by naszymi dobrami narodowymi były własność intelektualna i opracowany know-how – komentuje dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, prezes Zarządu, InPhoTech, prelegent Kongresu w panelu “Strategia przemysłowa Polski w kontekście perturbacji na rynku surowców”.
W dyskusji pierwszego dnia Kongresu wezmą udział m.in. prelegenci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i
Cyfryzacja przedsiębiorstw na warsztatach Industry Next
Warsztaty INDUSTRY NEXT, które odbędą się drugiego dnia Kongresu to praktyczne prezentacje i możliwości wykorzystania najnowszych technologii w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej. Program warsztatów powstaje przy wsparciu strategicznych partnerów: Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego pod wspólnym hasłem: EDIH HPC4Poland – DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022.
Prelegenci odmienią cyfryzację przedsiębiorstw przez wszystkie przypadki. Uczestnicy poznają przykłady wdrożeń Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji w firmach Europy Zachodniej i USA oraz dowiedzą się więcej na temat digitalizacji łańcuchów dostaw. Eksperci przybliżą także dobre praktyki komercjalizacji technologii wspierających cyfryzację przemysłu. Pojawi się zagadnienie: AR digital twin wizualny – wirtualną rekonfigurację stanowisk roboczych na produkcji oraz Narzędzi IoT i przykłady ich zastosowań.
Tegoroczna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE zapowiada się imponująco, na wydarzenie zgłosiło się już ponad 500 firm, liderów branży przemysłowej, których stoiska będzie można odwiedzić przez 4 dni, od 31 maja do 3 czerwca. W gronie wystawców znaleźli się już m.in.: DMG MORI POLSKA, GF MACHINING SOLUTIONS, YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE, DEMATEC, HIGH TECHNOLOGY MACHINES, MACHINE TOOLS INTERNATIONAL, SCHUNK INTEC, TRUMPF POLSKA, AMADA, KIMLA, DIG ŚWITAŁA, POL-SVER, BOSCHERT POLSKA, ADIGE, SIEMENS, KUKA CEE, FANUC POLSKA, YASKAWA POLSKA, ASTOR, MITUTOYO POLSKA, CARL ZEISS. Bogata ekspozycja pozwala poznać aktualne trendy z wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu. Są to m.in.: Obrabiarki do metali, Narzędzia, Automatyka przemysłowa, Robotyka, Metalurgia, Odlewnictwo, Spawanie i cięcie, Obróbka powierzchni, Technologie addytywne, Oprogramowanie, Metrologia przemysłowa.
– Targom ITM będą towarzyszyć pokazy maszyn, robotów, technologii addytywnych oraz panele dyskusyjne i warsztaty. Nadeszły czasy bliźniaków cyfrowych i sztucznej inteligencji – dlatego te tematy mocno wybrzmią w programie targów. Po raz pierwszy na targach ITM INDUSTRY EUROPE pojawi się bardzo nośny obecnie temat dotyczący komercjalizacji technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego. Panel dyskusyjny poprowadzą eksperci Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Z kolei we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym pokażemy innowacyjne startupy. KPT ScaleUP to wiodący polski akcelerator Przemysłu 4.0, który zorganizuje tę wyjątkową strefę innowacji. Nie zabraknie także premierowych pokazów dla entuzjastów technologii addytywnych. Zaprezentujemy najnowsze rozwiązanie do kompleksowej kontroli jakości obiektów wielkogabarytowych. Firma SMARTTECH3D do pokazania możliwości swojego nowego rozwiązania pomiarowego do dużych obiektów wykorzysta luksusowy model Tesli S3. To nie jedyny tak spektakularny pojazd, ponieważ kolejny wystawca, ITA wykona na targach skanowanie bolida wyścigowego przy użyciu laserowych skanerów 3D. Poruszymy także wątki najbardziej obiecujących trendów w wykorzystaniu możliwości druku przestrzennego w rozwoju nowych technologii hardware, biotechnologii, nanotechnologii i energetyki. Na dodatek razem z naszym partnerem branżowym firmą DBR77 zabierzemy uczestników w podróż do wirtualnej fabryki. Tam każdy będzie mógł obejrzeć z bliska i zapoznać się z poszczególnymi procesami, dokładnie tak, jakby znajdował się w zakładzie produkcyjnym. To tylko fragment atrakcyjnego programu, który wzbogaca tegoroczną, imponującą ekspozycję targów ITM Industry Europe. Po więcej wiedzy i inspiracji zapraszamy do Poznania! – przekonuje do udziału w wydarzeniach Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY
Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast. Targom towarzyszyć będzie także dwudniowy Kongres INDUSTRY NEXT (31.05-1.06.2022).