Przykłady wykorzystania systemu CENTROTEC. Wiercenie (cz. II).

W niniejszym odcinku „Festool radzi” omawiamy wykorzystanie systemu CENTROTEC w pracach montażowych związanych z wierceniem. W części pierwszej poruszyliśmy kilka aspektów związanych z zastosowaniem wierteł spiralnych. W części drugiej zajmiemy się wykonywaniem otworów z fazowaniem ich krawędzi.

 

 

Podczas wykonywania prac montażowych często wiercimy otwory w drewnie, tworzywach sztucznych, metalach nieżelaznych, itp. Jeśli do łączenia elementów stosujemy wkręty bądź śruby z łbem stożkowym, dodatkowo fazujemy krawędzie otworów. Operację tę wykonujemy w celu zachowania dokładności połączenia oraz poprawy jego estetyki. W systemie CENTROTEC mamy

do wyboru dwa wiertła fazujące QLS D2-8 CE oraz QLS D5-15 CE (fot. 1.). Pierwsze z nich stosujemy do otworów prowadzących o średnicy od 2 do 8 mm, a drugie – od 5 do 15 mm. Po zamocowaniu wiertła w uchwycie narzędziowym WH-CE CENTROTEC możemy przystąpić do fazowania krawędzi otworu (fot. 2.). Głębokość fazowania dobieramy w zależności od średnicy otworu prowadzącego oraz wielkości główki elementu łączącego (fot. 3.). Powtarzalność głębokości fazowania zależy od wprawy operatora i w przypadku materiałów jednorodnych możemy liczyć na dużą dokładność w tym zakresie. Jeśli materiał nie jest jednorodny (np. drewno o rozsuniętym usłojeniu), mogą się pojawić odchyłki w zakresie głębokości oraz osiowości wykonanej fazy. W takim przypadku w systemie CENTROTEC przewidziano zastosowanie nawiertaków z ogranicznikiem głębokości. Mamy do wyboru trzy nawiertaki różniące się średnicą wiertła prowadzącego: 3,5 mm, 4,5 mm oraz 5 mm (fot. 4.). Wiertło prowadzące oraz fazujące to elementy, które można zdemontować np. w celu ostrzenia bądź wymiany. W ramach danej średnicy wiertła prowadzącego stanowią one komplet z korpusem nawiertaka, który wyposażony jest w obrotowy ogranicznik głębokości (fot. 5.). Po wykonaniu regulacji wzajemnego położenia elementów składowych (głębokości fazowania i wiercenia) oraz zamocowaniu nawiertaka w uchwycie CENTROTEC możemy przystąpić do wiercenia otworu prowadzącego (fot. 6.) z jednoczesnym wykonaniem powtarzalnej fazy (fot. 7.). Podczas seryjnych zamocowań wszystkie główki wkrętów będą dokładnie pasowały do fazowanego gniazda (fot. 8.). Dla użytkowników chcących wykorzystywać elementy systemu CENTROTEC z klasycznymi wiertarkami wyposażonymi tylko w trójszczękowy uchwyt mocujący przewidziany jest adapter BA-CE CENTROTEC (fot. 9.). Z jednej strony ma on sześciokątny pręt odpowiedni do zamocowania w uchwycie wiertarskim, z drugiej złącze FastFix do uchwytu narzędziowego CENTROTEC. Po zastosowaniu adaptera długość wiertarki nieco się zwiększa (fot. 10.), ale system daje nam znaczne oszczędności czasu przy wymianie osprzętu. Do ręcznego wykorzystania elementów systemu stosujemy rękojeść CENTROTEC-DRIVE (fot. 11.). Możemy ją użyć do wkręcania, regulacji, ale również do fazowania krawędzi otworów. Przykładem może być otwór montażowy wywiercony w profilu aluminiowym. Na krawędzi otworu podczas wiercenia wiertłem spiralnym powstał grat (fot. 12.). Stosując opisane wcześniej wiertło fazujące QLS D2-8 CE (fot. 13.), możemy go szybko usunąć bez potrzeby używania wiertarki. Praca ręczna (fot. 14.) w tym przypadku jest precyzyjna i daje szybki efekt (fot. 15.). W obu częściach niniejszego odcinka omówiliśmy kilka elementów systemu CENTROTEC, które wchodzą w skład pakietu montażowego SYS 1 CE-SORT (fot. 16.). Zestaw ten zawiera jeszcze inne akcesoria służące do wiercenia i wkręcania, przydatne zarówno w warsztacie jak też przy montażu mebli i realizacji elementów wystroju wnętrz.

 

Fot. 1. Wiertła fazujące dla dwóch zakresów średnic.

 

 

Fot. 2. Fazowanie otworów o różnych średnicach.

 

Fot. 3. Otwory zfazowane .

 

 

Fot. 4. Trzy warianty nawiertaków z ogranicznikiem głębokości.

 

 

style="text-align: center;"> Fot. 5. Elementy składowe nawiertaka z ogranicznikiem głębokości.

 

 

Fot. 6. Wiercenie otworu z jednoczesnym wykonywaniem fazy.

 

Fot. 7. Otwór z wykonaną fazą.

 

 

Fot. 8. Główka wkręta dokładnie pasuje do zfazowanego otworu.

 

 

Fot. 9. Adapter do wiertarki. 

 

 

Fot. 10. Wykorzystanie systemu CENTROTEC z klasyczną wiertarką.

 

Fot. 11. Rękojeść ze złączem FastFix do zamocowania uchwytu narzędziowego CENTROTEC.

 

 

Fot. 12. Otwór montażowy w profilu aluminiowym wywiercony wiertłem spiralnym.

 

 

Fot. 13. Wiertło fazujące dobrane do średnicy otworu.

 

 

Fot. 14. Wykorzystanie wiertła fazującego do pracy ręcznej.

 

 

Fot. 15. Otwór w profilu aluminiowym po zfazowaniu krawędzi.

 

 

Fot. 16. Pakiet montażowy  SYS 1 CE-SORT.