Przygotowanie aluminium do lakierowania i galwanizację. Zastosowanie krążków fibrowych NorZon 827 i nowych włóknin RapidPrep Vortex.
Przygotowanie powierzchni metalowych do lakierowania proszkowego czy galwanizacji można wykonać wieloma metodami, które mają różny stopień pracochłonności. Naszym zdaniem należy więc wybrać metodę, która jest zarówno tania, jak i efektywna jakościowo oraz czasowo. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej 2-stopniowej metodzie zaproponowanej przez markę Norton.
W metodzie marki Norton do przygotowania elementu aluminiowego do lakierowania proszkowego lub galwanizacji wykorzystuje się krążki fibrowe NorZon F827 o granulacji P60, stopy Norton medium do fibry oraz włókniny RapidPrep Vortex Medium (granulacja średnia) i stopy Norton medium pod włókninę (M14 + rzep). Krążki fibrowe NorZon F827 mają specjalnie wyselekcjonowane
ziarno cyrkonowe i podłoże fibrowe o grubości 0,8 mm. Narzędzia te przeznaczone są do ogólnych zastosowań, czyli do szlifowania, kształtowania, matowania, fazowania krawędzi i spoin. Ich materiałowy zakres zastosowań to obróbka stali, spawów i metali nieżelaznych, mosiądzu i aluminium. Krążki te charakteryzuje wysokie tempo pracy i duża agresywność. Włókniny Vortex mają bardzo ostre ziarno ścierne, sztywny, mało elastyczny podkład oraz optymalną granulację do stępiania aluminium. Skrawają chłodno, zachowując przy tym wysokie i stałe tempo pracy. Są odporne na zapychanie się. Dostępne są w pięciu granulacjach: extragrubej, grubej, średniej, drobnej i superdrobnej. Norton w swojej metodzie wykorzystuje granulację średnią (Medium).Prezentowana metoda przygotowania elementu aluminiowego do lakierowania proszkowego lub galwanizacji jest 2-stopniowa. W pierwszym kroku wykorzystuje się krążki fibrowe NorZon F827. Po zamontowaniu takiego krążka na szlifierce kątowej 125 mm i zredukowaniu jej obrotów do 6000/min szlifujemy element aluminiowy. Stosujemy lekki i równomierny nacisk, aby uzyskać optymalny efekt szlifowania i zmniejszyć zapychanie się krążka. Krążki fibrowe NorZon F827 zapobiegają wzrostowi temperatury podczas obróbki i dają szlif nieuszkadzający powierzchni aluminiowych detali. W metodzie marki Norton stosuje się je do usunięcia zabrudzeń czy nalotów. Warto też zwrócić uwagę, że w wyniku użycia krążka fibrowego NorZon F827 otrzymujemy oczyszczoną powierzchnię aluminiową z wyraźnie widoczną rysą po szlifowaniu. Do jej zredukowania wykorzystamy włókninę RapidPrep Vortex Medium.
Zatem po zamontowaniu włókniny Vortex Medium na szlifierce 125 mm przystępujemy do szlifowania elementu aluminiowego, stosując te same obroty (6000/min) co w przypadku krążka fibrowego NorZon F827. Włókniną RapidPrep Vortex o średniej granulacji ziarna usuwamy zarysowania i przygotowujemy powierzchnię do nałożenia farby proszkowej lub pod proces galwanizacji bez ryzyka złuszczenia. Pozwala ona zniwelować rysy po szlifowaniu ściernicami o granulacji 120-180. W wyniku zastosowania włókniny RapidPrep Vortex Medium uzyskujemy aluminiową powierzchnię z niewielką rysą po szlifowaniu. Tak przygotowana powierzchnia ma optymalnie niską chropowatość pod farby proszkowe i galwanizację.
Reasumując, 2-stopniowa konfiguracja krążków fibrowych NorZon 827 i włókninowych RapidPrep Vortex zaproponowana przez markę Norton redukuje liczbę kroków szlifierskich o co najmniej jeden potrzebny do szlifowania wykańczającego, zatem zarówno znacznie skraca czas obróbki, jak i obniża jejkoszty.