Przewodowe wiertarki bezudarowe (część IV). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji
Należy pamiętać, że wiertarka i stosowane w niej narzędzie robocze – wiertło, koronka lub bit itd. – stanowią jedną funkcjonalną całość i ich jakość określa de facto zdolność do wykonywania otworów oraz wydajność pracy.
Stąd podstawową regułą prawidłowej eksploatacji wiertarek jest stosowanie najwyższej jakości osprzętu. Wiertarkami bezudarowymi wykonuje się dwie podstawowe operacje: (1) wiercenie przy użyciu wierteł krętych oraz (2) koronek wiertarskich (celowo pominęliśmy tu rozwiercanie i wykonywanie otworów sednikami czy środkowcami, ponieważ są to operacje pochodne). Przypomnijmy, że wiercenie jest rodzajem obróbki skrawaniem i ma na celu wykonywanie w materiałach cylindrycznych otworów. Rozróżnia
się otwory przelotowe oraz ślepe. Przyjmuje się także, że otwory o głębokości 5 razy większej niż ich średnica są głębokie. Używając terminu „wiercenie”, ma się na myśli zazwyczaj takie operacje, jak: wykonywanie otworu (wiercenie), rozwiercanie (poszerzanie już wywierconych otworów), pogłębianie (poszerzanie otworu do pewnej głębokości, np. w celu schowania łba śruby), i rzadziej gwintowanie. Podstawowe kryteria prawidłowego wykonywania operacji wiercenia są następujące:- używanie odpowiedniego wiertła (narzędzia) do obrabianego materiału,
- stosowanie prawidłowej prędkości obrotowej wiertła,
- wywieranie prawidłowego nacisku wiertła (narzędzia) na materiał.
Z tych kryteriów wynika podstawowa zasada doboru wiertarki: powinna mieć silnik, który jest w stanie zapewnić odpowiednią prędkość obrotową i moment obrotowy do efektywnego wiercenia otworów o określonym uprzednio zakresie średnic. Dobierając maszynę i wiertło, powinniśmy uwzględnić rodzaj materiału obrabianego, średnicę otworu i jego rodzaj, tzn. czy jest przelotowy, ślepy lub głęboki.
Operacją wykonywaną często wiertarkami bezudarowymi jest wkręcanie/wykręcanie wkrętów i śrub. Dokonując jej, stosować się do zasady: im większa jest średnica wkrętów, tym prędkość wkręcania powinna być mniejsza, a także pamiętać o tym, żeby bity swoim rodzajem i wielkością odpowiadały łbom śrub i wkrętów. Podczas wkręcania należy stosować duży docisk i delikatnie rozpoczynać tę operację, aby bit nie wyskoczył z gniazda wkrętu.
W przypadku intensywnego użycia wiertarki, np. podczas seryjnego wiercenia otworów, powinniśmy od czasu do czasu schłodzić elektronarzędzie przez pracę na biegu luzem albo zastosować przerwy w pracy. Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów uchwytów narzędziowych oraz wnętrzamaszyn.