Przewodowe wiertarki bezudarowe (część I). Pola zastosowań

Wiertarki bezudarowe to specjalizowane elektronarzędzia stosowane do wykonywania otworów w materiałach skrawalnych, takich jak: stal, aluminium, drewno, materiały drewnopochodne, tworzywa sztuczne itp. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach gospodarki: od rzemiosła po działy remontowe i utrzymania ruchu zakładów przemysłowych.

Wśród elektrycznych wiertarek ręcznych wyróżnia się dwie podstawowe grupy tych urządzeń: wiertarki udarowe i bezudarowe. Podstawową różnicę pomiędzy tymi elektronarzędziami stanowi posiadanie lub nieposiadanie funkcji wiercenia udarowego, tj. mechanicznego udaru. Pozostałe różnice, głównie parametrów pracy, wynikają z pola zastosowań wiertarek bezudarowych. Wiertarki te są elektronarzędziami dostosowanymi do wąskiego zakresu operacji wiertarskich, a więc bardziej lub

mniej elektronarzędziami specjalizowanymi. W przeciwieństwie do nich wiertarki udarowe to maszyny bardziej uniwersalne, zdolne do wykonywania wielu operacji, chociaż do większości z nich nie mają zoptymalizowanych parametrów.

  • Można wyróżnić następujące pola zastosowań tych maszyn:
  • wiercenie otworów z ręki wiertłami pełnymi lub otwornicami w materiałach skrawalnych, tj. drewnie, stali, aluminium, metalach nieżelaznych, żeliwie itp.;
  • wiercenie stacjonarne (bardzo dokładne z użyciem stojaka wiertarskiego) wiertłami pełnymi lub otwornicami w materiałach skrawalnych, tj. drewnie, stali, aluminium, metalach nieżelaznych, żeliwie
  • itp.; rozwiercanie i pogłębianie otworów;
  • wkręcanie/wykręcanie wkrętów, śrub, nakrętek;
  • gwintowanie;
  • mieszanie farb i zapraw.

Głównym przeznaczeniem wiertarek bezudarowych jest wiercenie w materiałach skrawalnych. Maszynami tymi można wykonywać otwory wiertłami pełnymi w stali o średnicy do 32 mm, w aluminium – do 64 mm, a drewnie – do 65 mm. Oczywiście, wielkość otworu zależy od mocy wiertarki i jej momentu obrotowego. W urządzeniach tych do wiercenia używa się bardzo wielu różnych narzędzi: pił otwornic, wierteł spiralnych, krętych, płaskich, stopniowych, pogłębiaczy, rozwiertaków, środkowców i sedników.

Wiertarkami bezudarowymi wkręcanie/wykręcanie wykonujemy za pomocą bitów i nasadek. Do tego powinno one posiadać prawe/lewe obroty oraz elektroniczną regulację prędkości obrotowej. Do mocowania bitów i nasadek w uchwycie wiertarskim służą specjalne uchwyty. Wiertarki bezudarowe wykorzystuje się także do wykonywania małych gwintów wewnętrznych (przeważnie do M12) w metalach kolorowych za pomocą gwintowników montowanych w specjalnych uchwytach, które zabezpieczają je przed złamaniem.

Niektóre wiertarki bezudarowe, dysponujące dużą mocą i wysokim momentem obrotowym, stosuje się także do mieszania farb, klejów i zapraw za pomocą mieszadeł z uchwytami sześciokątnymi. Do tej operacji należy wykorzystywać elektronarzędzia elektronicznie zabezpieczone przed przeciążeniem, bowiem często wtedy dochodzi do dużego obciążeniasilnika.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments