PRZEWODOWE SZLIFIERKI OSCYLACYJNE (CZĘŚĆ III). CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

Moc nominalną szlifierek oscylacyjnych podaje się w watach. Parametr ten informuje nas o poborze energii elektrycznej.

 

Podstawowe parametry techniczne charakteryzujące te elektronarzędzia to:

  • moc nominalna (W),
  • moc użyteczna (W),
  • prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1),
  • częstotliwość oscylacji (min-1),
  • średnica oscylacji,
  • wymiary płyty szlifierskiej (mm)
  • wymiary mocowanych arkuszy ściernych (mm),
  • ciężar urządzenia (kg).

 

Jak już wspominaliśmy, moc nominalną szlifierek oscylacyjnych podaje się w watach. Parametr ten informuje nas o poborze energii elektrycznej. Obecnie dostępne na rynku tego typu elektronarzędzia mają moce nominalne o wartości od ok. 135 do 550 watów. Natomiast ich moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Podobnie jak w

przypadku innych elektronarzędzi, moc determinuje wydajność szlifierki oscylacyjnej, jak i jej obciążalność. Zatem do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się tego typu elektronarzędzia o większej mocy i bardziej odporne na przeciążenia.

Bosch_GSS160-1A-3

Wartość prędkości obrotowej tych szlifierek podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie do 13.500 min-1. Stanowi w zasadzie informację o przełożeniu przekładni. Ważniejsza od niej jest wartość częstotliwości oscylacji stopy szlifierskiej, gdyż jest to parametr roboczy szlifierki, określający tempo szlifowania. Podaje się go także jako zmierzony na biegu luzem. Warto zwrócić uwagę, że mechanizm mimośrodowy jest tak dobrany, że wartość częstotliwości oscylacji jest dwa razy większa niż obrotów. Częstotliwość ta mieści się w zakresie 3000-27.000 min-1.
Parametr średnicy oscylacji informuje nas o wielkości suwu szlifierki. Wynosi on tyle co amplituda oscylacji mechanizmu mimośrodowego, którą określa się czasami mianem mimośrodowości. Średnica oscylacji nie zmienia się podczas szlifowania, zaś częstotliwość ruchów stopy może być o 20-30% niższa niż nominalna podawana na biegu luzem, co oznacza, że jest zmienna i zależy od obciążenia elektronarzędzia.

Metabo_SRE4351TurboTec_01

Wymiary płyty szlifierskiej określają wielkość powierzchni szlifowania, czyli styku narzędzia z obrabianą powierzchnią. Im ona jest większa, tym wyższą moc powinna posiadać szlifierka oscylacyjna. Od wielkości tej powierzchni zależy także wydajność szlifowania. Jeśli więc chcemy efektywnie obrabiać większe powierzchnie, powinniśmy posłużyć się szlifierką oscylacyjną ze stosunkowo dużą stopą szlifierską (zob. także wyżej typoszeregi wymiarów stóp). Z wymiarami stopy szlifierskiej związana jest także wielkość arkuszy ściernych. W przypadku mocowania na rzepy mają one te same wymiary co ona. Jak już wspominaliśmy, jeśli stopa wyposażona jest w mocowanie na zaciski, to są one dłuższe o ok. 40-50 mm.
Szlifierki oscylacyjne to elektronarzędzia dość lekkie, ich masy mieszczą się przedziale 0,95 do 3,9 kg. W ich przypadku mała masa ułatwia operowanie, np. w miejscach trudno dostępnych czy na głową operatora, a także obróbkę powierzchni pionowych, takich jak ściany.

Mafell_01

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments