PRZEWODOWE SZLIFIERKI MIMOŚRODOWE (CZĘŚĆ V B). PODSTAWOWE ZASADY PRAWIDŁOWEJ EKSPLOATACJI
Pracując szlifierką mimośrodową, powinniśmy pamiętać, żeby podczas szlifowania cała stopa maszyny przylegała do obrabianej powierzchni. Szlifierkę należy mocno trzymać w dłoniach i jednocześnie przesuwać ją po powierzchni szlifowanej, obserwując postępy w pracy.
Nie wolno jej mocno przyciskać, gdyż zmniejszy to tylko częstotliwość pracy stopy oraz jej obroty i zahamuje tempo pracy. Nie powinniśmy także maszyny przekrzywiać, gdyż obniża to skuteczność szlifowania i powoduje nierównomierne zużycie krążka ściernego.
W czasie wykańczającego szlifowania drewna, o ile to jest możliwe, należy zmniejszyć częstotliwość oscylacji, a tym samym obroty niewymuszone, i wywierać delikatnie siłę nacisku, aby nie dochodziło do przypalenia materiału. Pamiętajmy, że duże prędkości skrawania
są przyczyną wydzielania się w strefie obróbki dużej ilości ciepła, co ma negatywny wpływ na powierzchnię drewna. W wypadku szlifowania zgrubnego tego materiału trzeba koniecznie użyć papierów gruboziarnistych o otwartej strukturze, bo wtedy uzyskuje się najlepsze efekty w pracy. Szlifierkę należy prowadzić wtedy w poprzek włókien, gdyż uzyskuje się wtedy największą wydajność usuwania naddatków. Wadą szlifowania „pod włos” jest jednak duża chropowatość powierzchni drewnianej. Jeśli chcemy uzyskać dużą wydajność zgrubnego szlifowania, radzimy użyć szlifierek z wymuszonymi obrotami, agresywność tych maszyn jest znacznie większa.Podobnie jak drewno powinniśmy delikatnie szlifować powierzchnie lakierowane lub malowane. Są one również wrażliwe na ciepło wydzielające się podczas obróbki. Zbyt duża jego ilość może spowodować stopienie lakieru lub dezintegrację jego struktury, co ma negatywny wpływ na wygląd i trwałość tego typu powłok. Dlatego, obrabiając takie powierzchnie, powinniśmy delikatnie aplikować nacisk szlifierką na materiał obrabiany, jak również nie używać zbyt dużych prędkości szlifowania. Naszym zdaniem, zawsze należy używać odkurzacza do odsysania pyłów. Po pierwsze, nie dopuszcza to do zapylenia środowiska pracy, co jest szkodliwe dla zdrowia operatorów tych elektronarzędzi. Po drugie, przeciwdziała dostawaniu się do wnętrza szlifierek pyłów i kurzy szlifierskich, które mają negatywny wpływ na ich trwałość. Dodatkowo schładza maszynę i strefę obróbki oraz przeciwdziała uszkadzaniu powierzchni przez za wysoki wzrost temperatury podczas obróbki. Wiele maszyn ma własne systemy odsysania pyłów do worka lub specjalnego pojemnika zamontowanego na ich obudowie. Jednakże najlepiej użyć do tego odkurzacza, o ile elektronarzędzie można do niego podłączyć, gdyż takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze. Jedyną jego wadą jest zjawisko za silnego przylegania szlifierki do obrabianej powierzchni, co jest spowodowane zbyt dużym podciśnieniem. Dlatego warto posłużyć się odkurzaczem o regulowanej sile ssania.
Ponieważ szlifierki mimośrodowe pracują w środowisku zapylonym, dla prawidłowej ich eksploatacji bardzo istotne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów ich wnętrza. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Czynności te zwiększają trwałość szlifierek mimośrodowych, a także zapewniają im sprawność techniczną. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczenia maszyny.