PRZEWODOWE SZLIFIERKI MIMOŚRODOWE (CZĘŚĆ IV). CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA
Podstawowe parametry techniczne charakteryzujące szlifierki mimośrodowe to: (1) moc nominalna (W), (2) moc użyteczna (W), (3) prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1), (4) częstotliwość oscylacji (min-1), (5) średnica oscylacji, (6) średnica stopy szlifierskiej (mm) i (7) ciężar urządzenia (kg).
Moc nominalną szlifierek mimośrodowych, czyli ich pobór energii, podaje się w watach. Obecnie dostępne na rynku tego typu elektronarzędzia mają moce nominalne od ok. 220 do 550 watów. Natomiast ich moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50–60% mocy nominalnej elektronarzędzia w maszynach z silnikami komutatorowymi i ok. 80% w urządzeniach z silnikami bezszczotkowymi. Podobnie jak w przypadku innych
elektronarzędzi moc determinuje wydajność szlifierki mimośrodowej i jej obciążalność. Zatem do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się tego typu elektronarzędzia o większej mocy i bardziej odporne na przeciążenia.
Wartość prędkości obrotowej tych szlifierek podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie do 13.000 min-1. Stanowi w zasadzie informację o przełożeniu przekładni. Ważniejsza od niej jest wartość częstotliwości oscylacji stopy szlifierskiej, gdyż jest to parametr roboczy szlifierki, określający tempo szlifowania. Podaje się go także na biegu luzem. Warto zwrócić uwagę, że mechanizm mimośrodowy jest tak dobrany, że wartość częstotliwości oscylacji jest dwa razy większa niż obroty. Częstotliwość ta mieści się w zakresie 2300–26.000 min-1.
Parametr średnicy oscylacji informuje nas o wielkości suwu szlifierki. Wynosi on tyle co amplituda oscylacji mechanizmu mimośrodowego, którą określa się czasami mianem mimośrodowości. Przyjmuje ona wartości od 2 do 8 mm, przy czym suw o amplitudzie 2–4 mm uznaje się za mały, a o wielkości 5–8 mm – za duży. Jak już wspominaliśmy, suw duży stosowany jest szlifowania zgrubnego czy np. usuwania powłok lakierniczych, a mały do wykańczającego. Średnica oscylacji nie zmienia się podczas szlifowania, a więc przeciwnie do częstotliwości ruchów stopy i jej obrotów. Częstotliwość ta może być o 20–30% niższa niż nominalna podawana na biegu luzem.
W szlifierkach mimośrodowych stosuje się, jak już wspominaliśmy, stopy szlifierskie o średnicy 125 lub 150 mm. Wymiary ich określają wielkość powierzchni szlifowania, czyli styku narzędzia z obrabianą powierzchnią. Ma to oczywiście wpływ na wydajność, gdyż większą płytą usuwa się więcej materiału. Jeśli więc chcemy efektywnie zgrubnie obrabiać większe powierzchnie, powinniśmy posłużyć się szlifierką mimośrodową o obrotach wymuszonych ze stopą szlifierską, której średnica wynosi 150 mm.
Szlifierki mimośrodowe z niewymuszonym ruchem obrotowym stopy szlifierskiej ważą od 1,1 do 2,8 kg, zaś z wymuszonym od 1,5 do 2,3 kg. W ich przypadku mała masa ułatwia operowanie, np. w miejscach trudno dostępnych czy nad głową operatora, a także obróbkę powierzchni pionowych, takich jak boazerie kryjąceściany.
pins