PRZEWODOWE SZLIFIERKI MIMOŚRODOWE (CZĘŚĆ III). KONSTRUKCJA

Konstrukcja szlifierek mimośrodowych oparta jest o budowę szlifierek oscylacyjnych.

Szlifierki mimośrodowe posiadają następujące główne podzespoły: (1) silnik elektryczny, (2) układ chłodzenia i odsysania pyłu szlifierskiego, (3) przekładnię zębatą kątową lub pionową, (4) mechanizm mimośrodowy, (5) okrągłą stopę szlifierską, (6) włącznik, (7) układy elektroniczne, (8) obudowę silnika i przekładni oraz mechanizmu mimośrodowego.

 

Szlifierki mimośrodowe przewodowe, podobnie jak oscylacyjne, wyposaża się w silniki komutatorowe zasilane jednofazowym prądem zmiennym 230 V lub w silniki bezszczotkowe komutowane elektronicznie (obecnie tego typu napęd jest wprowadzany na rynek). Ponieważ omawianymi szlifierkami pracuje się intensywnie, potrzebują one intensywnego chłodzenia. Zapewnia je wentylator zamontowany na wrzecionie wirnika. Układ chłodzenia, podobnie

jak w szlifierkach oscylacyjnych, spełnia jeszcze jedną funkcję, a mianowicie umożliwia odsysanie pyłów szlifierskich z pola pracy przez specjalne kanaliki znajdujące się w stopie szlifierskiej do specjalnego pojemnika, worka lub odkurzacza (w zależności od modelu szlifierki mimośrodowej).

GN_10_2016-8

Ponieważ silniki mają wyższe obroty niż wymagane do szlifowania, każda z omawianych tu szlifierek ma przekładnię zębatą służącą do ich zmniejszenia do minimalnie ok. 2000 min-1 i przekazania na wał mechanizmu mimośrodowego. Jego zadaniem jest zamiana tych obrotów na oscylacje stopy szlifierskiej i generowanie za pośrednictwem siły odśrodkowej tzw. obrotów niewymuszonych. W przypadku szlifierek z obrotami wymuszonymi obroty silnika są rozdzielane przez przekładnię na oscylacje i obroty stopy szlifierskiej. W niektórych szlifierkach mimośrodowość mechanizmu jest zmienna, ustawia się ją albo na duże oscylacje (ok. 5 mm) służące do szlifowania zgrubnego, albo na małe (ok. 2 mm) przeznaczone do szlifowania wykańczającego.

 

Stopa szlifierska jest bardzo istotną częścią szlifierek mimośrodowych, bowiem przez cienki papier ścierny styka się z powierzchnią obrabianą. Ulega więc zużyciu, dlatego jest wymienna. Stopy szlifierek mimośrodowych są okrągłe i mają zestandaryzowane wymiary, tj. średnicę 125 lub 150 mm. Wykonuje się je z mocnego i odpornego na ścieranie tworzywa sztucznego. Posiadają one specjalne kanaliki służące do odsysania pyłu szlifierskiego. Krążki papieru lub płótno ścierne montuje się w nich wyłącznie na rzepy.

Bosch_GEX125-150AVE_02

Włącznik szlifierki oscylacyjnej znajduje się w jej części chwytowej na górze korpusu. Elektronarzędzia z silnikami komutatorowymi wyposażane są w elektroniczną regulację częstotliwości oscylacji i układ Constant-Electronic. Regulacja częstotliwości oscylacji w zasadzie sprowadza się do regulacji obrotów silnika elektrycznego. Ich wielkość nastawia się za pomocą specjalnego pokrętła umieszczonego w obudowie omawianych elektronarzędzia. Dzięki tej regulacji możemy dobrać odpowiednią częstotliwość pracy do danej operacji szlifierskiej.
Układ Constant-Electronic zapewnia stałą częstotliwość oscylacji i wielkość obrotów niewymuszonych pod zmiennym obciążeniem. Jego działanie de facto sprowadza się do stabilizacji obrotów silnika. Dzięki temu układowi mamy stałe parametry skrawania, co jest niezmiernie ważne dla uzyskiwania powierzchni o wysokiej jakości. W urządzeniach tych stosuje się układ łagodnego rozruchu w celu umożliwienia delikatnego zaczynanie szlifowania oraz elektroniczne zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. W przypadku przewodowych szlifierek mimośrodowych z silnikami bezsczotkowymi, które obecnie oferuje wyłącznie Festool, funkcje regulacji częstotliwości oscylacji i Constant-Electronic oraz układu łagodnego startu pełni rozbudowany układ invertorowy. Mamy też w nich redukcję prędkości obrotowej przy dużych wibracjach oraz zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury chroniące silnik przed przegrzaniem, które w zależności od wielkości przeciążenia wyłącza lub redukuje moc urządzenia. Warto tu wspomnieć o elektronicznej sygnalizacji ssania, która rozpoznaje, czy do elektronarzędzia podłączony został wąż ssący. W przypadku aktywacji tej funkcji włączenie maszyny jest możliwe wyłącznie przy podłączonym wężu ssącym.

Bosch_GEX150Turbo_01

Ponieważ silnik większości szlifierek mimośrodowych o niewymuszonych obrotach stopy szlifierskiej jest ustawiony pionowo, czyli prostopadle do płaszczyzny szlifowania, można je zaliczyć, konstrukcyjnie rzecz ujmując, do szlifierek pionowych. Niektóre maszyny z obrotami niewymuszonymi i wszystkie z obrotami wymuszonymi

są pod względem konstrukcyjnym szlifierkami kątowymi, czyli mającymi przekładnię kątową. W przypadku obu rodzajów omawianych maszyn obudowa stanowi pokrywę elektrycznej jednostki napędowej i/lub przekładni (niektóre szlifierki mają metalową obudowę przekładni). Oczywiście, musi ona być odpowiednio ukształtowana, aby umożliwiała uchwycenie elektronarzędzia i pracę nim. W małych szlifierkach mimośrodowych część chwytową stanowi odpowiednio profilowana część górna korpusu. Maszyny większe mają rękojeść główną i dodatkową, które służą do operowania nimi. Niektóre mają trzecią część chwytową znajdującą na górze korpusu.

Energię elektryczną do szlifierek mimośrodowych doprowadza się za pomocą kabla z końcówką umożliwiającą podłączenie do standardowego gniazda elektrycznego. Kabel ten zamontowany jest w na końcu rękojeści głównej maszyny.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar