PRZEWODOWE SZLIFIERKI MIMOŚRODOWE (CZĘŚĆ I). PODSTAWOWE RODZAJE SZLIFIEREK MIMOŚRODOWYCH

Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia odznaczające się większą skutecznością szlifowania niż szlifierki oscylacyjne, gdyż w pracy wykorzystują nie tylko oscylacje stopy szlifierskiej, lecz także jej ruch obrotowy.

 

Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia działające na podobnej zasadzie co szlifierki oscylacyjne. Różnica pomiędzy tymi elektronarzędziami polega na wykorzystaniu w pracy w szlifierkach mimośrodowych, oprócz ruchu oscylacyjnego, obrotów stopy szlifierskiej. Można więc powiedzieć, że szlifierki mimośrodowe łączą w swoim działaniu ruch obrotowy z oscylacyjnym. Dlatego odznaczają się większą zdolnością do usuwania materiału niż szlifierki oscylacyjne, a niektóre ich typy mogą być nawet użyte w wydajnym szlifowaniu zgrubnym drewna czy powierzchni lakierowanych.

 

Ze względu na sposób powstawania ruchu

obrotowego stopy szlifierskiej rozróżnia się szlifierki mimośrodowe z ruchem obrotowym (1) niewymuszonym lub (2) wymuszonym. W pierwszego typu maszynach ruch obrotowy jest wytwarzany przez siłę odśrodkową mechanizmu mimośrodowego. Nie ma w nich więc żadnej bezpośredniej lub pośredniej transmisji obrotów z silnika do stopy szlifierskiej. Prędkość obrotowa stopy może być wtedy regulowana wyłącznie za pomocą nacisku szlifierką na materiał obrabiany. Dlatego efektem słabszego nacisku jest większa prędkość obrotowa i tempo szlifowania, i odwrotnie, skutkiem silnego nacisku jest mniejsza prędkość obrotowa i wydajność usuwania materiału. Żeby ograniczyć prędkość obrotową stopy szlifierskiej na biegu luzem i móc delikatnie zaczynać szlifowanie, niektóre szlifierki mimośrodowe są wyposażane w ogranicznik obrotów jałowych, zwany także hamulcem talerza szlifierskiego.

Maktec_MT924_02

Szlifierka z ruchem obrotowym niewymuszonym

Szlifierki mimośrodowe z ruchem obrotowym wymuszonym to elektronarzędzia, w których ruch ten jest przekazywany przez silnik stopie szlifierskiej za pośrednictwem mechanizmów przekładni. Dlatego jego wielkość w niewielkim stopniu zależy od siły nacisku operatora na elektronarzędzie. W obecnie produkowanych szlifierkach mimośrodowych z ruchem obrotowym wymuszonym, ruch ten można wyłączać. Stąd mają one dwa tryby pracy: (1) oscylacje z ruchem obrotowym niewymuszonym i (2) oscylacje z ruchem obrotowym wymuszonym. Drugi tryb pracy umożliwia intensywne szlifowania zgrubne. Dlatego maszyny te są bardziej uniwersalne od szlifierek oscylacyjnych i mimośrodowych z ruchem obrotowym niewymuszonym.

Festool_ROTEX_RO150_01

Szlifierka z ruchem obrotowym wymuszonym

Szlifierki mimośrodowe, podobnie jak oscylacyjne, można podzielić na maszyny klasy profesjonalnej i amatorskiej. Pierwsze z nich przeznaczone są dla fachowców, a drugie dla majsterkowiczów. W artykule zajmiemy się tylko profesjonalnymi szlifierkami mimośrodowymi z ruchem obrotowym wymuszonym i niewymuszonym.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar