Przewodowe pilarki szablaste (część V). Prawidłowy dobór modelu
Dobór odpowiedniego dla użytkownika modelu pilarki powinien być dokonany w oparciu o sprecyzowane potrzeby wynikające z warunków cięcia.
Punktem wyjścia jest rodzaj i maksymalna grubość ciętego materiału oraz wydajność cięcia. Ponadto należy wziąć pod uwagę stopień wykorzystania maszyny i oczekiwaną wydajność. Przy wybieraniu modelu pilarki trzeba również uwzględnić warunki jej eksploatacji. Chodzi głównie o stopień obciążenia i umiejętności jej obsługi.
Zgodnie z powyższym do zadań cięższych dobieramy maszyny o większej mocy nominalnej wynoszącej co najmniej 900 W, najlepiej ponad 1000 W. Maszyny powinny mieć regulację częstotliwości suwów, dzięki temu możemy je lepiej przystosować do obróbki
różnych materiałów, a także mechanizm ruchu wahadłowego, który optymalizuje cięcie drewna i materiałów drewnopochodnych. Jeśli wymagamy od pilarki dużej wydajności cięcia, ma to np. duże znaczenie w ratownictwie drogowym czy technicznym, powinna ona być wyposażona w układ Constant-Electronic, który nie dopuszcza do zmniejszenia szybkości jej pracy.Kupując pilarkę szablastą, warto zwrócić uwagę na jej ergonomię, łatwość obsługi i posiadane systemy ograniczające poziom wibracji podczas pracy. Pamiętajmy, że elektronarzędzia przyjazne dla użytkowników są jednocześnie bardziej wydajne.