Przewodowe pilarki szablaste (część IV b). Prawidłowa eksploatacja
Podczas pracy pilarką szablastą ważne jest dobranie odpowiedniej częstotliwości suwów do rodzaju brzeszczotu i materiału obrabianego.
Należy pamiętać, że zęby o niewielkiej podziałce umożliwiają dokładne i czyste cięcia ze średnią częstotliwością suwów w twardych i/lub cienkich materiałach, np. w stali i metalach nieżelaznych; zaś zęby o większej podziałce przydatne są do wykonywania cięć z dużą częstotliwością suwów w miękkich i/lub grubych materiałach, np. w drewnie i tworzywach sztucznych.
Ważne jest także, aby podczas cięcia stosować właściwy posuw pilarki szablastej. Wpływa to bowiem decydująco na uzyskanie dobrych rezultatów i zachowanie dużej trwałości brzeszczotu. Szybkość posuwu ustala
się doświadczalnie – można ją opisać jako złoty środek pomiędzy za szybkim i za wolnym suwem. Należy pamiętać, że podczas zbyt wolnego posuwu powstają wióry o małej grubości i dochodzi do szybkiego tępienia zębów; natomiast jeśli stosujemy za szybki posuw, wiór jest gruby i rosną opory cięcia, co w skrajnym przypadku doprowadza do zacięcia brzeszczotu i nadmiernego przeciążenia maszyny.Gdy porówna się pilarkę szablastą z wyrzynarką, to okazuje, że różnią się one nie tylko usytuowaniem brzeszczotów, ale także ich pozycją w stosunku do ciętego materiału. Brzeszczot w wyrzynarce pracuje prostopadle w stosunku do powierzchni ciętego materiału, zaś w pilarce szablastej pod pewnym kątem. Dzięki temu w procesie cięcia uczestniczy więcej zębów niż w przypadku wyrzynarki. Dlatego cięcie pilarką szablastą jest bardziej intensywne, a w konsekwencji wydajniejsze od cięcia wyrzynarką. Oczywiście, na wyższą wydajność pilarki wpływa także dłuższy skok brzeszczotu w porównaniu z wyrzynarką o ponad 5 mm. Warto tu zwrócić uwagę, porównując te dwie pokrewne maszyny, że pilarką możemy ciąć zgiętym brzeszczotem, co umożliwia ucięcie np. ościeżnicy drzwi tuż przy powierzchni podłogi.
Dla prawidłowej eksploatacji pilarek szablastych niezmiernie ważne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów wnętrza tych maszyn. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Wykonanie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia im sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnej pracy. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczeniaelektronarzędzia.